Menu

Leon Sawicki wrócił z Warszawy i planuje kolejną wyprawę

Ponad 400 km marszu w nieco ponad dwa tygodnie. Po drodze niezliczone rozmowy z Polakami, którzy nie są zadowoleni z obecnego stanu naszego państwa. Leon Sawicki powrócił właśnie ze swojego pierwszego Marszu po Wolność i już planuje kolejne wyprawy.

Leon Sawicki wrócił z Warszawy i planuje kolejną wyprawę
Leon Sawicki rozpoczął swoją pieszą wędrówkę do Warszawy 4 czerwca, gdy w stolicy odbywał się wielki marsz zwołany przez Donalda Tuska. Wałbrzyszanin chciał jednak uniknąć tłoku, by w spokoju porozmawiać z obywatelami i dowiedzieć się, co dręczy ich na co dzień.
 
- Postulaty, które usłyszałem, dotyczyły absolutnie wszystkiego. Młodzież szkolna i studenci mówili o pomysłach na modernizację systemu edukacji, by móc wziąć te sprawy w swoje ręce, a także, by ich rodzice mieli większą możliwość decydowania o tym, co dzieje się w szkołach. Pracownicy służby zdrowia prosili, by znieść klauzulę sumienia, aby samodzielnie podejmować decyzje na podstawie kodeksu, który jest jasny rzeczowy i nie utrudnia im prowadzenia i tak bardzo trudnej służby. Policjanci prosili, by ich praca była znów traktowana jak prawdziwa służba. Organizacje pozarządowe chcą móc otworzyć skrzydła, bo są obecnie za bardzo ograniczone różnymi przepisami. Ogólny wniosek na podstawie wszystkich postulatów to decentralizacja władzy i przeniesienie decyzyjności z Warszawy do nas na dół. Te postulaty trafiły do odpowiednich miejsc, m.in. do posłów i senatorów - mówi Leon Sawicki, organizator Marszu po Wolność.
 
 
Na trasie spotkał się z dużą życzliwością od strony napotkanych osób. Jako doświadczony harcerz głównie nocował w namiocie, ale zdarzało się, że był zapraszany do siebie przez rodaków.
 
- Chciałbym podziękować wszystkim, a przede wszystkim małej Lenie z Zebrzydowa, która zaprosiła mnie na swoją I Komunię i pozwoliła zasiąść do stołu z całą rodziną. Otrzymała ode mnie mały upominek i poczęstowała posiłkiem, pomogła znaleźć miejsce, gdzie mogłem się wyspać. W niektórych miastach było to organizowane w czysto partyzancki sposób. Po prostu spałem w lesie przy ognisku. Dla mnie jako harcerza to zupełnie normalna forma spędzania czasu. Muszę podkreślić, że otwierały się dla nas kościoły, plebanie, organizacje pozarządowe, wspierało Nadleśnictwo, Polski Związek Łowiecki więc ciepłe przyjęcie w każdym miejscu bardzo pomagało maszerować w dalszą drogę - mówi Leon Sawicki.
 
 
Podczas wyprawy Leon Sawicki miał ze sobą wyjątkowego towarzysza - pluszową wiewiórkę, która stała się maskotką-symbolem jego akcji.
 
 
- To jest wiewiórka Haczy. Z nią związane są dwie historie. Po pierwsze chciałem w jakiś sposób być rozpoznawalny, chciałem mieć coś charakterystycznego przymocowanego do drzewca flagi. Haczy przyczepiła się już pierwszego dnia i nigdy nie zeszła. Całą drogę patrzyła mi przez ramię. Została wygłaskana przez dzieciaki w całej Polsce. Po drugie udało się ustalić z fundacją Jurka Owsiaka, że podczas festiwalu Pol'and'Rock zostanie przekazana na licytację - zapowiada Leon Sawicki.
 
 
Podbudowany efektami swojego pierwszego marszu wałbrzyski wędrownik planuje już kolejną akcję. Tym razem w porozumieniu z przedstawicielami miasteczka strajkowego w Warszawie.
 
- Z racji tego, że dotarłem i zostałem gorąco przywitany w Miasteczku Wolność, gdzie zostało mi nadane honorowe obywatelstwo i tytuł ambasadora, nałożono na mnie obowiązek służby, aby szerzyć ideę wolności i przenieść stolik, przy którym rozmawialiśmy dalej w Polskę. Dalsze plany zostały już nakreślone i 1 lipca ponownie z Wałbrzycha wyruszam z kolejną inicjatywą. Tym razem w stronę Pomorza, gdzie chcę spotkać się z rodakami na urlopie, maszerując po plaży - zapowiada Sawicki.
 
 
W najbliższym czasie Leon Sawicki planuje pojawić się na wiecu Donalda Tuska we Wrocławiu, gdzie nadal będzie rozmawiał z rodakami, przygotowując się do następnej dużej wyprawy.
 
 
plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Pan kleks (29 czerwca 2023 10:42)
Dlaczego promujecie tego nieroba wstyd a może całą platforma taka
Polak (26 czerwca 2023 9:03)
A jak ja jestem niezadowolony że taki ktoś jak Leon mówi że jest z Wałbrzycha przecież to wstyd na cały Kraj
Wałbrzyski Świat w-g Kiepskich (26 czerwca 2023 8:29)
Cytuję użytkownika: Hanskloss
Młody ma ju 40 lat - czas do pierwszej pracy i do fryzjera.
W Włbrzychu nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem dlatego ruszył w Polskę. Przejechał 400 km i wrócił bo w tym Kraju nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem.
ALE DEBIL (25 czerwca 2023 12:55)
Pracownicy służby zdrowia prosili, by znieść klauzulę sumienia, aby samodzielnie podejmować decyzje na podstawie kodeksu, który jest jasny rzeczowy i nie utrudnia im prowadzenia i tak bardzo trudnej służby. A OD KIEDY KLAUZULA TO JEST PRZYMUS DLA KOGOS? TO PRAWO DOBROWOLNE, Z KTOREGO KTO NIE CHCE NIE MUSI KORZYSTAC. W CZYM TO MA NIBY KOMUS COS ULATWIC? CZY JAKIS LEKARZ BYL SKAZANY ZA KLAUZULE SUMIENIA? CO ZA BELKOT DLA PO-JEBANYCH.
Kakaowy ministrant (25 czerwca 2023 8:51)
Cytuję użytkownika: Herr Rudy
Cytuję użytkownika: Rudolf Hess
A może tak pomyśleć o wyprwie do fryzjera?
I do psychiatry.
Ja myślę że startuje do Sejmu. Czekam na idiotow którzy go przyjmą :-)
Henk (24 czerwca 2023 22:48)
Cytuję użytkownika: Krzyś
Cytuję użytkownika: Herr Rudy
Cytuję użytkownika: Rudolf Hess
A może tak pomyśleć o wyprwie do fryzjera?
I do psychiatry.
Do psychiatry koniecznie z pluszową wiewiórką, a to się lekarz ucieszy.
Niech jedzie rowerem do brukseli
Krzyś (24 czerwca 2023 15:44)
Cytuję użytkownika: Herr Rudy
Cytuję użytkownika: Rudolf Hess
A może tak pomyśleć o wyprwie do fryzjera?
I do psychiatry.
Do psychiatry koniecznie z pluszową wiewiórką, a to się lekarz ucieszy.
Kąpetęcja (24 czerwca 2023 8:34)
Liczy na jedynkę na liście PO do sejmu? Skoro w sejmie jest sporo dziwnych postaci, to dlaczego nie nasz Leon Walker?
Hanskloss (24 czerwca 2023 8:25)
Młody ma ju 40 lat - czas do pierwszej pracy i do fryzjera.
Herr Rudy (24 czerwca 2023 8:10)
Cytuję użytkownika: Rudolf Hess
A może tak pomyśleć o wyprwie do fryzjera?
I do psychiatry.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Ponad 1000 podpisów pod petycją #stopwycincelasow

Rolnicy przeciwko PiS. Dziś blokada krajowej ''ósemki'' w...

Rowerowy protest z Sobótki do Świnoujścia

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij