Menu

Malarstwo i kalkomania Barbary Muchy-Brodzińskiej w BWA

Choć mamy już wakacje, to kadra Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA nie odpoczywa, tylko przygotowuje kolejną wystawę. Tym razem będziemy mieli okazję powspominać twórczość wałbrzyskiej artystki Barbary Muchy-Brodzińskiej. W galerii przy ul. Słowackiego pojawią się zarówno obrazy, jak i projekty kalkomanii.

Malarstwo i kalkomania Barbary Muchy-Brodzińskiej w BWA
Barbara Mucha-Brodzińska, urodziła się 26 czerwca 1931 r. w Pszczynie, zmarła 30 marca 2021 r. w Wałbrzychu. W latach 1950 – 1956 studiowała na Wydziale Szkła i Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 1956 - 1986 związana była działalnością artystyczną oraz zawodową z Wałbrzychem, pracując najpierw jako projektantka, a potem kierując Zakładowym Ośrodkiem Wzornictwa w Wałbrzyskich Zakładach Graficznych „Kalkomania”. Jest autorką około 1000 wzorów dekoracji graficznych i malarskich na wyroby ceramiczne, produkowane na rynek krajowy i zagraniczny. Poza pracą poświęcała się malarstwu i pozostawiła po sobie imponującą kolekcję, której część będziemy mogli zobaczyć w BWA.
 
- Będzie to pierwsza wystawa, która zaprezentuje dorobek pani Basi po jej śmierci. Ekspozycja złożona będzie zarówno z malarstwa, które znamy już bardzo dobrze, ale także z jej projektów wzorów kalkomanii. Będzie to bardzo bogata wystawa, która powstaje w ścisłej współpracy z rodziną pani Barbary Muchy-Brodzińskiej, za co bardzo serdecznie dziękuję - mówi Piotr Micek, dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA.
 
 
Barbara Mucha-Brodzińska uprawiała twórczość w dziedzinie malarstwa, grafiki użytkowej, architektury wnętrz, projektowania przemysłowego, tkaniny artystycznej oraz ceramiki. Brała aktywny udział w życiu wałbrzyskiego środowiska plastycznego. W latach 1960 – 1962 należała do grupy twórczej „Wałbrzych”, była członkiem grupy twórczej artystów plastyków „Kontrast”. Należała do Związku Polskich Artystów Plastyków, Polska Sztuka Użytkowa we Wrocławiu. W 1989 r. uzyskała uprawnienia rzeczoznawcy nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w zakresie malarstwa
i sztuki użytkowej. Brała udział w licznych międzynarodowych i ogólnopolskich plenerach malarskich.
 
 
Wystawy indywidualne:
1957 – KMPiK w Wałbrzychu; 1973 – BWA w Wałbrzychu, wystawa grafiki użytkowej;
1974 – BWA w Wałbrzychu, wystawa malarstwa; Klub Nauczyciela w Wałbrzychu, wystawa malarstwa; Klub „AZYL” w Wałbrzychu, wystawa malarstwa - akwarele;
1975 – KMPiK w Wałbrzychu, wystawa malarstwa; Klub „AZYL” w Wałbrzychu, wystawa grafiki użytkowej;
1978 – Predom – Termet w Świebodzicach, wystawa malarstwa;
1979 – Klub „Włókniarz” w Świebodzicach, wystawa grafiki użytkowej;
1981 – BWA w Wałbrzychu, wystawa malarstwa;
1992 – Galeria II LO w Wałbrzychu, wystawa malarstwa i tkaniny artystycznej;
1995 – Galeria Społecznego LO w Wałbrzychu, wystawa malarstwa i tkaniny artystycznej.
2000 – Muzeum w Wałbrzychu, wystawa malarstwa; Galeria Społecznego LO w Wałbrzychu, wystawa malarstwa – pastele;
2003 – Centrum Kultury, Boguszów – Gorce, Galeria „BARBÓRKA”, wystawa malarstwa;
 
 
2004 - Wałbrzyski Ośrodek Kultury, „Galeria 48”, wystawa malarstwa;
2007 – Toronto (Kanada), wystawa malarstwa;
2008 – Świdnicki Ośrodek Kultury, wystawa malarstwa; Szczawno Zdrój, wystawa malarstwa;
2011 – Muzeum w Wałbrzychu, wystawa malarstwa w ramach stypendium Prezydenta Miasta Wałbrzycha;
2016 – Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, wystawa malarstwa  zorganizowana z okazji 60. lat pracy twórczej artystki.
Brała udział w licznych wystawach zbiorowych.
 
 
Nagrody, wyróżnienia i odznaczenia:
I Nagroda, Wystawa Najlepszych Wzorów Przemysłu Szklarskiego i Ceramicznego, Warszawa 1962; I Nagroda i Wyróżnienie, Konkurs na okładzinowe płytki ceramiczne, Warszawa 1973; Srebrna Odznaka „Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych”, Warszawa 1974; II Nagroda, Ogólnopolski Turniej o Złotą, Srebrną i Brązową Lampkę Górniczą w  dziedzinie malarstwa, Wałbrzych 1975; Medal pamiątkowy z okazji 50 Międzynarodowych Targów Poznańskich, Poznań 1978; Złota Odznaka za Zasługi dla Przemysłu Chemicznego, Warszawa 1986; Odznaka za Zasługi dla Wałbrzyskich Zakładów Graficznych „Kalkomania”, Wałbrzych 1986; Nagroda Prezydenta Miasta Wałbrzycha i list gratulacyjny Wojewody Wałbrzyskiego z okazji 40-lecia pracy twórczej, Wałbrzych 1997.
 
 
Jej prace można znaleźć w zbiorach:
Muzeum Narodowego we Wrocławiu (ceramika); Muzeum Porcelany w Wałbrzychu (ceramika); Urzędu Miasta w Wałbrzychu (malarstwo); Galerii ASP we Wrocławiu (ceramika, malarstwo) Wałbrzychu; Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA (malarstwo); oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (ceramika, malarstwo, grafika).
 
Wernisaż odbędzie się w środę 5 lipca o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki BWA przy ul. Słowackiego 26.
 
 
opr.plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

BWA  |   galeria  |   sztuka  |   barbara mucha-brodzińska  |   malarstwo  |   kalkomania  |  

Co z drogami od Ronda Wałbrzyskich Twórców?

Witajcie na Planecie Pana Misia

Chcieli okraść magazyn w galerii. Mieli klucz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij