Menu

Fontanny Książa - finalny etap renowacji i nieznane archiwalia

Na historycznych tarasach ogrodowych Zamku Książ  trwa finalny etap remontu zabytkowych fontann. Tego lata zostanie odtworzona zniszczona tuż po wojnie balustrada przy schodkach znajdujących się po obu stronach fontanny na Tarasie Podkowiastym. 

Fontanny Książa - finalny etap renowacji i nieznane archiwalia
To nie koniec dobrych wiadomości. Dzięki współpracy Zamku Książ w naukowcami z Politechniki Wrocławskiej udało się odnaleźć przedwojenne fotografie modeli zaginionych rzeźb zdobiących pierwotnie fontanny na Tarasie Środkowym, które także zostaną odtworzone. 
 
- Po ponad 20 latach fontanny Książa na powrót napełniły się wodą. Od 2019 roku kompleksowo remontowane są wszystkie fontanny zdobiące zamkowe tarasy. W tym roku dokańczamy zaplanowany na dwa etapy remont Tarasu Podkowiastego. W ubiegłym roku kompleksowej renowacji doczekała się i została uruchomiona sama fontanna, a w tym, zostanie odtworzona zostanie balustrada znajdująca się niegdyś przy schodach po obu jej stronach. Tym samym zostaną nam tylko do remontu fontanny na Tarasie Środkowym i Kasztanowcowym– mówi prezes Zamku Książ,  Anna Żabska. 
 
Koszt prac to 239 tys. złotych. 
 
Prace konserwatorskie fontanny na Tarasie Podkowiastym obejmowały uzupełnienia oraz odtworzenie brakujących fragmentów kamiennych, konserwację istniejących fragmentów oryginalnych i odtworzenie wewnętrznej instalacji zasilająco-odpływowej.
 
Pochodzący z około 1910 roku wodotrysk ma kształt kielicha o kolumnowej, niskiej, stopie i misie w formie puklowanej czary. Przykrywa wazy o bogatej roślinno-geometrycznej ornamentyce z dwoma maszkaronami na bokach zwieńczona była częściowo wtopioną w ścianę niszy szyszką, która została odtworzona w ramach realizowanych prac naprawczych. Neorenesansowa fontanna jest prawdopodobnie wyrobem karraryjskim, sprowadzonym przez właścicieli zamku w pierwszym etapie rozpoczętej w 1908 r. rozbudowy i modernizacji zamku i jego otoczenia. 
 
Taras Środkowy ozdobiony jest dwoma fontannami figuralnymi (we wschodniej i zachodniej stronie tarasu). Fontanny wykonał  w 1923 roku  odnotowany w leksykonie Vollmera rzeźbiarz akademicki Max Blichmann ze Świebodzic zapewne w zespole z mistrzem budowlanym Heubnerem. Na zdjęciu lotniczym z 1925 widać fontanny ustawione po dwóch stronach roślinnego parteru na tym symetrycznie zakomponowanym tarasie.
 
 
Wcześniejsze datowanie wynika z chronologii prac prowadzonych na tarasach południowych, które w większości przeprowadzono w drugiej dekadzie XX w., czyli pierwszym okresie wielkiej przebudowy i modernizacji zamku rozpoczętej w 1908 roku przez księcia Jana Henryka XV. 
 
Boczne płaszczyzny balustrad basenów obu fontann są bogato dekorowane płaskorzeźbami o motywach geometrycznych i roślinnych. Ze środka każdej fontanny wyrasta kolumna zwieńczona głowicą koryncką. Trzony głowic ozdabiają  lwie maski, z których tryska woda. Nie zachowały się do naszych czasów wykonane z brązu posążki kobiety i mężczyzny, które niegdyś stały na szczytach kolumn tych fontann.
 
Pierwotnie fontannę zachodnią wieńczyła figura dziewczyny trzymającej kaczkę, z której dzioba tryskała w górę woda, zaś na kolumnie fontanny wschodniej ustawiona była analogicznie postać mężczyzny unoszącego rybę z dyszą wodotrysku zamontowaną w pysku. Figury bóstw wodnych zrabowano po drugiej wojnie światowej. Na szczęście w Archiwum Państwowym we Wrocławiu przetrwały fotografie modeli z 1922 roku wykonanych przez artystę, który stworzył rzeźby. Posłużą one w przyszłości jako materiał źródłowy do ich rekonstrukcji. Taras Środkowy zachwyca pięknem i bogactwem roślinności skalnej porastającej skarpę. Można podziwiać z niego południową część zamku charakteryzującą się różnorodnością styli architektonicznych.
 
Łącznie kompleksowej renowacji doczekały się już 33 wodotryski. Jako pierwsze, już w 2019 roku wykonane zostały prace konserwatorskie i restauratorskie fontanny bogini Flory i fontanny z Gryfonami znajdujących się na tarasie bogini Flory. W kolejnych latach wyremontowanych zostało m.in. 27 fontann na Tarasie Wodnym oraz włoskie wodotryski na Tarasie Zachodnim. 
 
 
foto: użyczone
info: Mateusz Mykytyszyn 
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

wizjoner (4 lipca 2023 20:11)
Gdy unia stanie się jednolitym państwem ze stolicą w Berlinie to po odrestaurowany Zamek zgłoszą się potomkowie właścicieli którzy go spieniężą na Ali Express lub E-bay.

Dodaj komentarz

fontanna  |   zamek  |   ksiaz  |   walbrzych  |  

Nowe Miasto: Tak buduje się stadion (FOTO)

Wałbrzych się wyludnia. Straci status 100-tysięcznego miasta?

Dom Kawalerów w Książu po remoncie

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij