Menu

Kanadyjski klon w geście przyjaźni z Cape Breton

Studenci z partnerskiego hrabstwa Cape Breton w Kanadzie posadzili symboliczny klon w Parku Rusinowa. Młodzież przebywa w naszym mieście w ramach letniej szkoły we współpracy z Akademią Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.

Kanadyjski klon w geście przyjaźni z Cape Breton
Zacieśnia się współpraca z hrabstwem partnerskim Wałbrzycha w Kanadzie, nawiązana cztery lata temu. Mimo że z Cape Breton dzielą nas tysiące kilometrów, to nasze regiony są do siebie nadzwyczajnie podobne.
 
- Mamy około 100 tysięcy mieszkańców. W latach 90-tych upadł przemysł wydobywczy. Zostały zamknięte wszystkie kopalnie węglowe i bezrobocie było bardzo duże. Również jesteśmy podobnie pod względem podziału miasta na dzielnice, z których każda ma swoją własną tożsamość - mówi prof. Tom Urbaniak, wykładowca Uniwersytetu w Cape Breton.
 
 
W ramach współpracy z Akademią Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa do Wałbrzycha przyleciała grupa studentów z Uniwersytetu Cape Breton, głównie z kierunku Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, by badać historię miasta i jego rozwój na przestrzeni ostatnich lat. Z kolei studenci z Wałbrzycha mogą brać udział w specjalnych kursach online organizowanych przez Uniwersytet Cape Breton.
 
- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy taką szkołę letnią. Studenci z CBU mają tutaj specjalne kursy, ale są też w to włączeni tutejsi studenci. Badamy przede wszystkim, jak to się stało, że Wałbrzych się podniósł po poważnych problemach ekonomicznych i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem - twierdzi Tom Urbaniak.
 
 
 
Łącząc przyjemne z pożytecznym, młodzież ma okazję zwiedzić region i poznawać nasze zabytki i atrakcje turystyczne. Co wywarło na nich największe wrażenie?
 
- Bardzo spodobał nam się Zamek Książ. Mieliśmy możliwość wziąć udział w 150 Urodzinach Księżnej Daisy. To było niesamowite doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę. Również bardzo podobają mi się krajobrazy i środowisko. Jest tu naprawdę pięknie. Dużo spacerujemy po regionie i świetnie się bawimy. Widzimy wiele podobieństw do naszego domu. Ludzie są bardzo przyjaźni i otwarci. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Zaopiekowali się nami między innymi Mateusz i Daniel i nigdy tego nie zapomnę - mówi Jessica MacNeil, studentka Uniwersytetu Cape Breton.
 
 
W ramach wymiany gestów przyjaźni studenci posadzili symbol Kanady, czyli klon w Parku Rusinowa. Z kolei w Cape Breton już wkrótce stanie podarowany przez Starą Kopalnię wózek z wałbrzyskim węglem oraz altana stylizowana na Dworzec Miasto.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

kot behemot (4 lipca 2023 23:57)
Dlaczego prezes zamku sadzi tego klona ? I na co komu ten klon ? I czy to klon Daisy? A może będzie dąb Daisy w Kanadzie ? Najstarsze drzewo w Wałbrzychu to 700-letni cis z Sobięcina-ktoś słyszał ?
ttt (4 lipca 2023 23:50)
Czekam na relację z sadzenia dębu przez wałbrzyskich studentów w Cape Breton w Kanadzie
Mmmmmmmm....... (4 lipca 2023 20:04)
Zobaczcie jak pięknie: biały T shirt zamiast srula.Aż się oczy cieszą...
Podniósł się (4 lipca 2023 19:58)
Populacja spadła o 1/3 i leci w dół, tak się podniósł.
PanLach (4 lipca 2023 15:34)
Podarójcie im starą kopalnię.

Dodaj komentarz

Wałbrzych stawia na parki

Invest Park zacieśnia współpracę z PKO BP

Gość Dnia - Tom Urbaniak

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij