Menu

Historyczny Pociąg wraca na linię nr 266

Pojawiają się kolejne pomysły jak turystycznie wykorzystać potencjał zrewitalizowanej linii kolejowej nr 266. Po sukcesie pierwszej akcji Klubu Miłośników Kolei we Wrocławiu "Historycznym pociągiem w Góry Sowie", podróż zostanie powtórzona już 16 lipca.

Historyczny Pociąg wraca na linię nr 266

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprasza serdecznie wszystkich chętnych w wyjątkową podróż, jaką będzie przejazd historycznym składem po najbardziej malowniczych liniach kolejowych Dolnego Śląska. Należą do nich linia kolejowa nr 285 (Wrocław Główny – Świdnica Kraszowice), linia nr 266 (Świdnica Kraszowice – Jedlina Zdrój) oraz linia 286 (Kłodzko Główne – Wałbrzych Główny).

Kolej doliny Bystrzycy, nazwana Koleją Bystrzycką – dawniej w języku niem. Weistritztalbahn, powstała w latach 1902 – 1904. Stanowi wyjątkowe dzieło ówczesnej sztuki inżynieryjnej. Linia ta, pomiędzy Świdnicą a Jedliną-Zdrój biegnie wzdłuż rzeki Bystrzyca i kilkakrotnie ją przekracza. Znajdują się na niej liczne mosty i przeprawy o oryginalnej konstrukcji, jak np. “Most Gerbera”. Mimo, że trasa ta miała znaczenie handlowe, to budowano ją prawdopodobnie także z myślą o turystyce. Świadczy o tym konstrukcja mostów, których przęsła skierowane są w dół, aby nie zasłaniały podróżnym widoków z okien wagonów. Innym walorem krajobrazowym dawnej Kolei Bystrzyckiej są niezapomniane widoki Gór Sowich, doliny, w których przebiega szlak, ich szata roślinna, a także zabytkowe budynki dworców kolejowych. Jedną z wielu ciekawostek jest fakt, że przed stacją w Jugowicach położoną na linii nr 266 podróżni mogą zobaczyć na horyzoncie Zamek Grodno. Z kolei w samej Jedlinie Zdrój, tor okala Park Południowy, gdzie znajduje się ścieżka spacerowa i również widać górskie szczyty ( tak jak i na całej trasie ). Natomiast w samym mieście znajduje się rozbudowana infrastruktura turystyczna. Ponadto przed stacją Jedlina Dolna odchodziła bocznica od toru głównego do podziemnego kompleksu “Riese” i nie jest zaznaczona na mapach. Nie sposób wymienić wszystkie unikalne cechy tej malowniczej linii kolejowej, na której ponowne otwarcie po blisko 34 latach od zamknięcia czekają mieszkańcy Wrocławia i okolic.

 

 

Historyczny skład pociągu, który wyjedzie ponownie 16 lipca ze stacji Wrocław Główny w kierunku Jedliny Zdrój stanowią trzy wagony z lat 1928 -1930, zbudowane w zakładach Linke Hofmann Werke ( po 1945 roku Pafawag ) oraz wagon salonka i kuszetka z lat 70. XX wieku. “Siłą pociągową” będzie lokomotywa “Fiat” SU45 – 079. Jest to ostatni spalinowóz tej serii, który jest czynny i zachowany w historycznym malowaniu, wraz z oryginalnym wyposażeniem technicznym i detalami dekoracyjnymi jakie te pojazdy trakcyjne posiadały w latach swojej codziennej służby. Relacje na poszczególnych odcinkach dawnej całej linii 285 i 286 zostały przygotowane przez organizatorów tak, aby podziwiać nie tylko malownicze widoki, ale również zaznajomić się z elementami dawnej kolei w tym regionie. Podczas przejazdów w składzie będzie obecny przewodnik, który chętnym podczas postojów pociągu na stacjach opowie o historii kolei i miejsc z nią związanych oraz o ciekawostkach związanych z samą okolicą. Zysk ze sprzedaży biletów przeznaczony jest na cele statutowe stowarzyszenia, renowację zabytkowego taboru kolejowego. W składzie, w jednym z wagonów znajduje się bar, w którym podróżni mogą zakupić ciepłe jak i zimne napoje oraz klubowe gadżety – z ich sprzedaży dochód również przeznaczony jest na cele statutowe organizacji.

Rezerwację biletów i rozkład jazdy znajdziecie TUTAJ. Trzeba się pośpieszyć, bo bilety rozchodzą się bardzo szybko.

opr.plr
foto: FB Gmina Walim
źródło: Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Sti (7 lipca 2023 12:12)
Cytuję użytkownika: Jerzy Langaster
Cytuję użytkownika: Wodociagowy
Cytuję użytkownika: Szybko poszlo
Brak Miejsc
Dokładnie. Po ch ten artykuł. Piszą jak już biletów nie ma
Tym popaprańcom nic niepasuje. Bilety są tylko wy nie umiecie szukać.
Bilety są, ale tylko normalne...jureczkowi nie przeszkadza jak jest robiony w jajeczko...
Jerzy Langaster (7 lipca 2023 11:38)
Cytuję użytkownika: Wodociagowy
Cytuję użytkownika: Szybko poszlo
Brak Miejsc
Dokładnie. Po ch ten artykuł. Piszą jak już biletów nie ma
Tym popaprańcom nic niepasuje. Bilety są tylko wy nie umiecie szukać.
Piotrek (7 lipca 2023 10:30)
Cytuję użytkownika: Zofia
Bez sensu te pociągi tylko jeżdżą w te i z powrotem i hałasują . Na co to komu?
I kury się nie niosom, a krowy mleka niej dajom przez te pociomgi Jeszcze cześciej chcą jezdzić
Zofia (7 lipca 2023 0:30)
Bez sensu te pociągi tylko jeżdżą w te i z powrotem i hałasują . Na co to komu?
Wodociagowy (6 lipca 2023 20:22)
Cytuję użytkownika: Szybko poszlo
Brak Miejsc
Dokładnie. Po ch ten artykuł. Piszą jak już biletów nie ma
Szybko poszlo (6 lipca 2023 18:56)
Brak Miejsc

Dodaj komentarz

pociąg  |   jedlina-zdrój  |   świdnica  |   wrocław  |   turystyka  |   podróż  |   linia 266  |  

Dwaj postrzeleni policjanci nie żyją

Utrudnienia na kolei - pociągi są opóźnione

Derby dla Górnika, Śląska II Wrocław ''rozjechany''

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij