Menu

Wieża na Wielkiej Sowie po remoncie (VIDEO)

Na 16 lipca zaplanowano ponowne otwarcie wiezy widokowej na Wielkiej Sowie. Ten charakterystyczny obiekt przeszedł w ostatnich miesiącach gruntowną rewitalizację i znów będzie służył turystom.

Wieża na Wielkiej Sowie po remoncie (VIDEO)
 
Historia wieży widokowej na Wielkiej Sowie ma swój początek w 1886 roku. Wtedy to na wysokiej, 2-metrowej kamiennej podstawie wybudowano drewnianą wieżę widokową. W takiej postaci wieża z przyczyn technicznych przetrwała tylko do 1904 roku. Postanowiono przebudować obiekt. Podjęto decyzję o postawieniu żelbetonowej wieży. Inicjatorem remontu była Federacja Towarzystw Górskich, w której znaczny udział miał oddział pieszycki, na terenie należącym do hrabiego Seidlitza – Sandreckiego. Wieżę zaprojektował architekt Hennning. Budowę sfinansowano ze zbiórek pieniężnych. Do 1907 r. zdołano uzbierać 18 218 marek. Przedsięwzięcie powierzono firmie Bastänier & George z Lipska. Kamień węgielny położono 1 lipca 1905.
 
 
Wysokość wieży wynosi 25m, średnica na dole 8m a na górze 4m. Na parterze wieży urządzono izbę pamięci, w której postawiono 90 cm popiersie Bismarcka, wykonane przez Harro Magnussena w galwanoplastycznym zakładzie tworzyw sztucznych w Geislingen / Würtenberg. W pomieszczeniu tym znajdowały się również 3 kolorowe okna z witrażami przedstawiającymi motyw z życia Bismarcka. Krętymi schodami zewnętrznymi okalającymi cokół można było dostać się do schodów wewnątrz wieży, które prowadziły na kondygnację widokową z 14 otworami okiennymi. Następne 21 stopni schodów prowadziło na górną platformę widokową budowli. "Ogień wieży" pochodził z zainstalowanego tutaj reflektora acetylenowego.
 
24 maja 1906 w promieniach słonecznych odbyło się uroczyste otwarcie wieży. Plac wokół wieży, który wypełniły tysiące gości, przyozdobiono girlandami i chorągwiami. Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień i muzycznym recitalu, odbyło się przekazanie wieży przez pana Georga (firma Bastänier & George). Mowę dziękczynną wygłosił Richard Thamm, dziękując wszystkim darczyńcom. 
 
 
Wieża imienia Bismarcka, przyciągała rzesze turystów. W latach do I Wojny Światowej sprzedawano ok. 8 500 biletów wstępu rocznie. Rekordowym pod tym względem rokiem był pierwszy po oficjalnym otwarciu rok – wówczas wieżę odwiedziło ok. 21 000 turystów (ok. 55 osób dziennie). W Górach Sowich do 1939 roku powstało 7 tego typu obiektów.
 
 
Po 1945 roku wieżę oficjalnie przemianowano na wieżę gen. Władysława Sikorskiego, następnie (w 1980 r.) na wieżę dr Mieczysława Orłowicza (aktywnego działacza PTTK). Jednak obie nazwy nie przyjęły się.
 
Sytuacja polityczna, wojny światowe i brak opieki nad obiektem powoli doprowadzały wieżę do ruiny. Kilka razy w historii pojawiły się szanse i nadzieje na remont, jednak kończyło się to tylko na krótkookresowych pracach zabezpieczających obiekt przed całkowitym zniszczeniem. 
 
 
Dzięki staraniom Gminy Pieszyce, w 2004 roku wieża widokowa doczekała się remontu. Prace, które opiewały na kwotę 250 000 zł, zakończyły się w roku 2006, czyli w stulecie istnienia wieży. 16 czerwca 2006 roku dokonano oficjalnego otwarcia obiektu.
 
Elewacja wieży widokowej jednak nie przetrwała zbyt długo i 15 lat później wymagała ponownego remontu. W 2021 roku po wielu staraniach Gminie Pieszyce udało się pozyskać środki finansowe na remont tego najważniejszego nie tylko dla Pieszyc, ale dla całych Gór Sowich obiektu turystycznego. Wykonawcą prac remontowych została wrocławska firma ALTA Sp. z o.o., specjalizująca się w renowacji zabytków. Na remont przeznaczono kwotę ponad 800 000 złotych.
 
Oficjalne otwarcie po remoncie zaplanowano na 16 lipca. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Turystycznego Gór Sowich i PTTK. W programie koncert zespołu "Póki Co" a także ciepły posiłek - grochówka z kotła i kiełbasa z ogniska.
 
opr.plr
źródło/foto: Gmina Pieszyce
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Kick (7 lipca 2023 9:30)
Przypomnę że wieża nie tak dawno była remontowana, i widocznie wykonawca słabo spisał się z materiałami i wykonaniem. Żyję nadzieją że tym razem postawiono na profesjonalizm i elewacja wytrzyma dłużej. Niestety "wyspecjalizowane firmy" potrafią na zewnątrz zrobić gipsową sztukaterię, która ładnie namoknie i się rozleci. Znam takie przypadki.

Dodaj komentarz

pieszyce  |   wielka sowa  |   wieża widokowa  |   turystyka  |  

Jest już prawie gotowa (FOTO / VIDEO)

Lichota i Dancewicz oprowadzają po Książu

Małe Centrum Nauki SOWA świętuje pierwsze urodziny (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij