Menu

Terrorysta z Dolnego Śląska

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę, który w porozumieniu z innymi osobami, podającymi się za reprezentujące organizację terrorystyczną „Państwo Islamskie” i wspierające ISIS, planował przeprowadzenie zamachu o charakterze terrorystycznym w budynkach urzędów państwowych na terytorium Polski. Do zatrzymania doszło 16 czerwca 2023 r. na terenie województwa dolnośląskiego. O zatrzymaniu mężczyzny służby poinformowały po prawie miesiącu od tego zdarzenia.

Terrorysta z Dolnego Śląska
W toku wykonywanych czynności służbowych ABW uzyskała informacje, że osiemnastoletni obywatel RP zamierza przeprowadzić atak terrorystyczny. Pod koniec 2022 r. dokonał konwersji na wyznanie islamskie. Wzorował się na takich osobach jak Osama Bin Laden, Ibrahim Awwad, Abubakr Al-Bahdadi, Anwar Al-Awlaki. Inspirował się działalnością „Państwa Islamskiego” i ISIS. Zbierał informacje i półprodukty do wykonania pasa szahida, przy pomocy którego planował zrealizować zamach bombowy na budynek urzędu państwowego w Polsce.
 
16 czerwca 2023 r. funkcjonariusze Delegatury ABW w Poznaniu Wydziału Zamiejscowego we Wrocławiu zatrzymali podejrzanego oraz przeszukali miejsce jego zamieszkania i ujawnili dowody planowanego przestępstwa. W toku postępowania Agencja przeprowadziła również przeszukania w miejscach zamieszkania osób, które pozostawały w kontakcie z podejrzanym i posiadały wiedzę na temat planowanego zamachu.
 
Zatrzymany obywatel RP usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Mężczyźnie przedstawiono także zarzut planowania przy użyciu materiałów wybuchowych przeprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów. Wobec wymienionego sąd – na wniosek prokuratury – zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
 
 
Śledztwo prowadzi Delegatura ABW w Poznaniu pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu. Sprawa ma charakter rozwojowy.
 
Służby mundurowe nie informują z jakiego miasta pochodził mężczyzna i gdzie dokładnie dokonano zatrzymania. Jak podaje Super Express chodzi prawdopodobnie o mieszkańca Ząbkowic Śląskich.
 
opr.plr
foto: ilustracyjne
źródło: ABW
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Poko (14 lipca 2023 12:40)
Wszystkich nas nie zdążycie zlapac
jebacpis (14 lipca 2023 10:42)
Kaczyński i Morawiecki codziennie dokonują zamachu na mój portfel, kiedy ich aresztuje abw ?

Dodaj komentarz

112  |   abw  |   terrorysta  |   zamach  |  

Oszuści nie odpuszczają - młody mężczyzna stracił ponad 50 tysięcy...

Miała 2,5 promila. Wiozła autem 5-letnie dziecko

Wypadek na trasie Struga-Stare Bogaczowice. Kierowca w szpitalu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij