Menu

Historyczny pociąg na linii kolejowej nr 266

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zorganizował kolejny turystyczno-historyczny przejazd odrestaurowaną niedawno linią kolejową nr 266. Na czele składu jechała polska lokomotywa SU45-079 z włoskim sercem - silnikiem wyprodukowanym przez FIAT-a.

Historyczny pociąg na linii kolejowej nr 266
W minioną niedzielę odbył się specjalny przejazd lokomotywy SU45-079 po Linii kolejowej nr 266. Przejazd został zorganizowany przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu i był okazją do poznania historii i walorów krajobrazowych tej linii kolejowej.
 
 
Lokomotywa SU45-079 to jedna z najpopularniejszych lokomotyw spalinowych w Polsce. Została wyprodukowana w 1973 roku w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie i przez wiele lat była wykorzystywana do przewozu pociągów pasażerskich i towarowych. Obecnie lokomotywa jest własnością Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu i jest wykorzystywana w celach turystycznych.
 
 
Linia kolejowa nr 266 to jednotorowa, niezelektryfikowana linia kolejowa łącząca Świdnicę z Jedliną-Zdrojem. Linia została wybudowana w 1866 roku i pierwotnie była częścią Kolei Wrocławsko-Świdnickiej. Linia jest wykorzystywana do przewozu pociągów pasażerskich i towarowych.
 
 
 
Przejazd lokomotywy SU45-079 po Linii kolejowej nr 266 był okazją do poznania historii i piękna tej linii kolejowej. Pociąg przejechał przez wiele pięknych miejscowości, w tym Świdnicę, Lubachów, Zagórze, Jedlinę-Zdrój oraz Głuszycę. Pasażerowie mogli podziwiać piękne widoki z okien pociągu, a także dowiedzieć się więcej o historii i technice kolei.
 
- Przejazd lokomotywy SU45-079 po Linii kolejowej nr 266 był bardzo udany. Pasażerowie byli zachwyceni możliwością poznania historii i piękna tej linii kolejowej. Przejazd był również okazją do integracji pasjonatów kolei i promocji kolei jako środka transportu - czytamy w relacji na kanale Kolejowy Raj na YouTube.
 
 
opr.plr
źródło/foto/video: Kolejowy Raj
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Ryszard (20 lipca 2023 10:27)
Film o linii do Jedliny - https://www.youtube.com/watch?v=SEBRo64K9Es&t=20s
*** ** (19 lipca 2023 9:39)
https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,radni-ktorzy-postanowili-zablokowac-pieniadze-na-szpital-i-dzieci,wia5-3312-71175.html
Łukasz (19 lipca 2023 9:21)
Lokomotywa SU45-079 nie jest własnością KSK we Wrocławiu- jest tam użyczona. Lokomotywa jest własnością ALS s.c. Stary Sącz- proszę o stosowną korektę w tekście
PiS odtwarza to co zniszczyło PO (19 lipca 2023 8:45)
Właśnie minęło siedem lat od ujawnienia wykazu linii kolejowych przeznaczonych do faktycznej likwidacji, przygotowanego w czasach rządów Platformy Obywatelskiej i PSL, kiedy likwidowano komisariaty Policji, placówki pocztowe, szkoły i wiele innych obiektów użyteczności publicznej.Źrudło: http://wolnadroga.pl/poza-koleja/platforma-chciala-zlikwidowac/

Dodaj komentarz

Lichota i Dancewicz oprowadzają po Książu

Małe Centrum Nauki SOWA świętuje pierwsze urodziny (FOTO)

Bawią i uczą. Czy SOWA to ulubiona atrakcja wałbrzyskich szkół?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij