Menu

Milion złotych na zabytki w Boguszowie-Gorcach

Miasto Boguszów-Gorce pozyskało milion złotych z Rządowego Programu Ochrony Zabytków w ramach Polskiego Ładu. Fundusze posłużą na remont wieży ratuszowej, rewitalizację dwóch cmentarzy i zagospodarowanie skweru przy ul. Sienkiewicza.

Milion złotych na zabytki w Boguszowie-Gorcach
Na remont wieży ratuszowej przyznana została dotacja w wys. 270 tys. zł. Przypominamy, że jest to obiekt szczególny - najwyżej położony ratusz w Polsce. Znajduje się na wysokości 592 m n.p.m. Powstał w 1731 roku, a wieżę dobudowano w roku 1789.
 
- Wieża Ratusza to nie tylko szpic. Obiekt zabytkowy od lat wymaga remontu, rekonstrukcji elementów budowlanych i instalacyjny będących częścią budynku. Poza drobnymi naprawami dachu przy szpicy Ratusza i „usunięciem” kapsuły czasu z wnętrza szpicy w poprzednich latach nie zrobiono nic. Zakres prac obejmie wnętrza trzech najwyższych pomieszczeń/kondygnacji wieży, wraz z renowacją znajdującego się w ich wnętrzu mechanizmu zegara i wymianą tarcz zegarowych widocznych na elewacjach, oraz obejmuje dach wieży, latarnię, hełm i szpic. Planowany jest także montaż oświetlenia w latarni wieży, podświetlenia tarcz zegara i instalacji piorunochronnej - informuje burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska.
 
 
Rewitalizacji zostaną poddane dwa cmentarze przy ul. Bema oraz przy ul. 1-Maja. Na te prace miasto otrzymało po 290 tys. zł. Ostatnią z planowanych inwestycji w ramach Programu Ochrony Zabytków będzie zagospodarowanie skweru na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Racławickiej. Na ten cel udało się pozyskać 150 tys. zł. dofinansowania.
 
opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Elżbieta z gdanska (31 sierpnia 2023 22:33)
Cytuję użytkownika: Anna
Widac ze trzymaja z pisiorami bo obiecuja inwestycje za pieniazki ktorych nie maja.Oj musi sie wlasza zmienic w miescie bo marnie sie to skonczy.
Boguszów jest mi bardzo drogi....tam się urodziłam i mieszkałam do studiów...zawsze te wspomnienia bardzo mnie wzruszają....pozdrawiam....a poglądy mam takie same
Ktos (19 lipca 2023 11:03)
290,000 PLN na rewitalizacje cmentarzy - jaki elektorat taki plan! Kiedys Faraonowie budowali sobie za zycia piramidy, a w dzisiejszych czasach...
Anna (18 lipca 2023 22:33)
Widac ze trzymaja z pisiorami bo obiecuja inwestycje za pieniazki ktorych nie maja.Oj musi sie wlasza zmienic w miescie bo marnie sie to skonczy.
Wedrowiec (18 lipca 2023 22:24)
Tylko glupiec w takie bajki wierzy,wszystko bedzie a nic nie robia tylko propagande przed wyborami sieja. Np. mialy byc piekne lawki w drodze na Chelmiec a poki co pozabierali stare,drzewa powycinali,syf dookola pozostawiali i po robocie-wstyd! Turystom rece opadaja ze takie piekne tereny a brzydko i brudno.

Dodaj komentarz

boguszów-gorce  |   zabytki  |   cmentarz  |   wieża ratuszowa  |   dofinansowanie  |  

Szlak 50-lecia Boguszowa-Gorc

Miasto dołoży ok. 10 mln zł do budowy stadionu

Młodzież pobiła i okradła 63-latka

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij