Menu

Cykling Recykling w Wałbrzychu

Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski zaprasza wałbrzyszan do akcji zbierania elektrośmieci i proekologiczną wyprawę rowerową.

Cykling Recykling w Wałbrzychu
Cykling Recykling to wakacyjna akcja edukacji ekologicznej, w ramach której rowerzystki i rowerzyści zwiedzają Polskę na rowerach, łącząc jazdę z edukacją ekologiczną, akcjami sprzątania i promocją recyklingu. Do tej pory eko-peleton przejechał już blisko 5 tys. km zwiedzając i sprzątając piękne rejony w Polsce. Pora zatem na przepiękny Dolny Śląsk. W tym roku trasa rajdu prowadzi z Wałbrzycha, przez Jelenią Górę, Jawor i Wrocław, gdzie planowany jest finał, połączony ze zwiedzaniem Hydropolis.
 
 
Start w Wałbrzychu będzie połączony z wielką zbiórką elektroodpadów, za które mieszkańcy miasta otrzymają różne ekologiczne prezenty, m.in wielokrotnego użytku bawełniane torby, ilustrowane grafikami "Andrzej Rysuje".
 
Inicjatorem akcji jest dolnośląski ekolog i podróżnik - Dominik Dobrowolski, który w 2010 roku zorganizował pierwszy projekt o nazwie "Cycling Recycling". Wówczas objechał całe Morze Bałtyckie odwiedzając wszystkie nadbałtyckie kraje. Wyprawa trwała 2 miesiące, podczas której ekolog pokonał ponad 6 tys. km dystans. W ramach wyprawy organizowane były akcje na rzecz ochrony Bałtyku przed odpadami. Od tego czasu w Polsce cyklicznie organizowane są akcje łączące jazdę na rowerze i sprzątanie, a od ośmiu lat również prowadzone są zbiórki elektoodpadów. 
 
 
Podstawową grupę eko-peletonu tworzą pracownice i pracownicy REMONDIS Electrorecycling i Electro System Organizacji Odzysku, a grupę prowadzi na trasie właśnie Dominik Dobrowolski.
 
 
Podczas tegorocznego rajdu, oprócz zbiórki elektroodpadów, będą także organizowane edukacyjne spotkania w miejscowościach, przez które będzie przejeżdżać peleton, którym będzie towarzyszyć ekologiczna maskotka "Smartim", która będzie tłumaczyć , dlaczego należy segregować elektroodpady, jak należy z nimi postępować, gdzie oddawać, tak aby nie szkodziły środowisku.
 
 
Mieszkańcy Wałbrzycha mogą wziąć udział w inauguracji akcji, przynosząc swoje elektrośmieci na Plac Magistracki ( położony jest w centrum Wałbrzycha u zbiegu ulic Słowackiego, Gdańskiej, Sienkiewicza, Dmowskiego i Kopernika) w dniu 28 lipca (w piątek), między godziną 10.00 a 14.00. Podczas akcji będą zbierane wszelkie stare, zużyte, niepotrzebne, zepsute urządzenia (lub ich części) na prąd lub baterie, np. telewizory, lodówki, komputery, telefony, kable oraz drobne baterie. Wszystkie zebrane elektroodpady zostaną poddane recyklingowi.
 
Akcji patronuje Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Stowarzyszenie
Czysty Wałbrzych. Więcej informacji z przebiegu akcji znajdziecie na Fanpage-u oraz w wydarzeniu na Facebooku.
 
 
opr.plr
foto: użyczone / Dominik Dobrowolski - Cykling Recykling
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

analityk medyczny (26 lipca 2023 10:56)
W każdym sklepie sprzedającym RTV / AGD / Elektrykę mają obowiązek przyjmować zużyty taki sprzęt. Do tego już w cenie MY KONSUMENCI płacimy za recykling. Kolejny raz jakieś jakieś cwane ludki kombinują jak od skołowanych i nieświadomych ludzi wyciągnąć kasę. Ustawa śmieciowa jasno opisuje, kto odpowiada za zbiórkę i usuwanie WSZELKICH ŚMIECI Z TERENU GMINY. Duże gabaryty oraz RTV / AGD / Elektryka też tam są ujęte. W straży biznesowej jest zatrudnionych coć koło 70 ludków i kilka samochodów. Za to wszystko płacą MIESZKAŃCY = WŁAŚCICIELE GMINY, to ta służba powinna się zająć odbiorem tych surowców wtórnych na telefon od WŁAŚCICIELA GMINY. Niech zaczną zaczną zarabiać na swoje utrzymanie.
Kkk (20 lipca 2023 12:37)
Cytuję użytkownika: Bujac garba
Frajerow szukaja? Takie oplaty wnosimy za wywoz smieci i jeszcze sprzatac za sluzby mamy,nie dajmy sie zniewolic.
Jesteś przykładem zniewolonego umysłu
Bujac garba (19 lipca 2023 22:34)
Frajerow szukaja? Takie oplaty wnosimy za wywoz smieci i jeszcze sprzatac za sluzby mamy,nie dajmy sie zniewolic.

Dodaj komentarz

śródmieście  |   zbiórka śmieci  |   elektrośmieci  |   ekologia  |   rower  |   turystyka  |  

Umowa podpisana - pierwsze autobusy wodorowe przyjadą we wrześniu 2024

Nocny wypadek z udziałem rowerzysty

Jak nazwiecie wałbrzyski kompost?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij