Menu

Adoptuj... parowóz

Adoptowali lokomotywę z 1946 i przywracają jej świetność — mowa o ludziach z firmy medycznej specjalizującej się w zaawansowanym leczeniu ran. Teraz będą leczyć rany parowozu z Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Ślaskiej, prace już się rozpoczęły. A może i Ty, chciałbyś adoptować parowóz ?
Adoptuj... parowóz
Na pomysł "Adopcji Parowozu" wpadło Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Muzeum posiada sporo starych lokomotyw, ale brakuje środków na ich renowację. Parowozy najczęściej stoją pod gołym niebem, więc narażone są między innymi na opady deszczu i śniegu czy niskie lub wysokie temperatury.
 
Projekt "Adopcji Parowozu", skierowany do miłośników zabytków techniki (zarówno firm, jak i osób prywatnych), a inicjatywą Muzeum Kolejnictwa jest stworzenie wzorcowego modelu funkcjonowania ośrodka chroniącego dobra dziedzictwa przemysłowego.


Na czym polega adopcja parowozu ?
 

- Chcemy odnaleźć chętnych, którzy zechcieliby pomóc finansowo lub poprzez wolontariat w odremontowaniu eksponatów — informują przedstawiciele Muzeum.
 
Pomóc może każdy – prywatna osoba lub firma, finansując zewnętrzne odmalowanie lokomotywy. Przy "adoptowanej" lokomotywie znajdzie się specjalna tabliczka z informacją, przez kogo zabytek jest zaadoptowany.
 
 

- Lokomotywa, z uwagi na eksponowanie pod gołym niebem, wymagała w pierwszym gruntownego oczyszczenia (zabrudzenia, rdza, etc.) metodami mechanicznymi. - informuje Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. 

Pierwsza grupa śmiałków  pojawiła się tu kilka dni temu i rozpoczęła prace. To pracownicy firmy z branży medycznej, którzy postanowili wesprzeć działania Muzeum. Do swojej Adopcji wybrali parowóz Tr202-28 brytyjskiej serii Liberation. 

- Rozpoczęło się oczyszczanie lokomotywy. W kolejnym tygodniu następne grupy wykonają powłokę konserwującą i właściwą powłokę malarską - normatywną, zgodną z przepisami PKP dot. malowania lokomotyw oraz zajmą się naniesieniem właściwych oznaczeń. - informuje Muzeum. 

Grupa wraz z Kustoszem Muzeum Zbigniewem Gryzgotem zwiedziła też ekspozycję w dawnym budynku parowozowni, a w przerwie w pracy zjadła obiad w... WARSie. 

Parowóz Tr202-28 brytyjskiej serii Liberation.

Lokomotywy te zostały zbudowane w 1946 r. z myślą o pomocy dla podnoszącej się z wojennych zniszczeń Europie. Brytyjczycy przekazali je m.in. do Polski i Jugosławii. Lokomotywa klasyfikowana jest jako ciężki parowóz towarowy, cechowała ją niezwykła staranność wykonania i zastosowanie materiałów wysokiej jakości - stąd parowozy te wykazywały się długą żywotnością. Dla historii kolei na ziemiach polskich, zwłaszcza w kontekście ich odbudowy po II Wojnie Światowej, jest to eksponat o dużym znaczeniu. Mała ilość zachowanych egzemplarzy dodatkowo podnosi jego wartość. Lokomotywa Tr202-28 pochodzi z fabryki VULCAN Foundry. Do Polski trafiła w 1946 r. i pełniła służbę linową do 1975 r. Następnie pojawił się pomysł sprzedaży wycofanej już z eksploatacji lokomotywy do Wielkiej Brytanii. Ostatecznie została w Polsce i wykorzystywana była m.in. jako kocioł CO w Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Zielonej Górze. Od 1989 r. w ZNTK Oleśnica, następnie jako pomnik techniki - także w Oleśnicy. W 1993 r. w ramach jubileuszu 150-lecia kolei na ziemiach polskich przewieziona do (nieistniejącego dziś) Skansenu Lokomotyw Parowych PKP w Jaworzynie Śląskiej. Od 2004 r. w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.

Chrońmy zabytki 
 
 Dzięki działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska udało się uchronić od zniszczenia wiele cennych zabytków techniki. Podjęto również prace konserwatorskie.

- Mimo mało sprzyjającego klimatu dla ochrony zabytków techniki Muzeum cieszymy się, że na akcję Adopcji Parowozów odpowiedziała spółka Smith&Nephew Polska co przyczyni się  do zachowania wielu cennych historycznych pomników cywilizacji technicznej poprzednich epok. Wzięcie udziału w naszym projekcie przez firmę niezwiązaną z zabytkami, ale prowadzącą politykę społecznej odpowiedzialności biznesu wypełnia ważną lukę, którą nie były w stanie wypełnić instytucje państwowe zobowiązane do ochrony dziedzictwa narodowego. - informuje Muzuem.
 





opr. adm
foto: Muzeum Kolejnictwa
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Ryszard (27 lipca 2023 18:42)
Cieszy oko ta historia. Jednak młodzi nie tylko zapatrzeni sa w smartfony. Życzę sukcesu. Dodam że w Jaworzynie stoi prawie bliźniacza Tr203-296 która została przemalowana w barwy Transportion Corps USA. Oryginalne ta lokomotywa jeździła w Gorzowie Wlkp do 14.09.1979 a ja zacząłem pracę jako nastawniczy 03.09 i pamietam ją.

Dodaj komentarz

Jawirzyna Sląska  |   parowóz  |   kolej  |   muzeum kolejnictwa  |   adopcja parowozu  |  

Koleje Dolnośląskie pojadą tego lata do Świnoujścia

Ostatnie utrudnienia i tunel będzie gotowy

Historyczne pociągi wróciły na dolnośląskie tory

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij