Menu

Tomasz Maroński na Letnim Festiwalu Tajemnic

Jednym z gości tegorocznego Letniego Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ będzie znany i ceniony artysta Tomasz Maroński. Wpisując się w tematykę wydarzenia, zaprezentuje swoją wizję zamku przyszłości.

Tomasz Maroński na Letnim Festiwalu Tajemnic
Jak mógłby wyglądać Zamek Książ za 100, 200 lub 300 lat? Jego kształt i wygląd ulegną spektakularnej zmianie, czy może zmieni się otoczenie, a Zamek Książ pozostanie w nienaruszonej formie
 
Podczas Festiwalu Tajemnic zobaczycie perłę Dolnego Śląska w zupełnie nowej i zaskakującej odsłonie, wykreowanej przez twórców posługujących się różnymi stylami i środkami wyrazu. Tomasz Maroński, Jagoda Stączek i Tomasz Szyrwiel na wielkoformatowych wydrukach przedstawią swoją wizję artystyczną, jak Książ będzie wyglądał w odległej przyszłości. Prace będzie można zobaczyć na II piętrze. 
 
Poznajcie pierwszego z artystów, z którym Zamek Książ współpracuje od lat. Jest on autorem grafik promujących Letni Festiwal Tajemnic oraz Festiwal Kwiatów:
Tomasz Maroński to polski artysta i ilustrator, urodzony i mieszkający w Wałbrzychu. Jego prace obejmują zarówno tradycyjne techniki malarskie, takie jak farby olejne, jak i grafikę komputerową. Specjalizuje się w tworzeniu fantastycznych pejzaży, zanurzając się w światach fantasy, jest znany jako twórca tarota "Maroon" oraz ilustracji, które zdobią dziesiątki polskich wydań książek fantastycznych, jego prace są publikowane przez renomowanych wydawców, takich jak Solaris, Mag, Rebis, Fabryka Słów, SuperNowa i Drageus. Ponadto, współpracuje z wydawcami zagranicznymi, tworząc ilustracje dla książek, artbooków, czasopism, takich jak "Asimov's Science Fiction", "ImagineFX", "Hawaiian Press", "Clarkesworld" oraz dla gier komputerowych i planszowych.
 
 
Oprócz ilustrowania, artysta tworzy również concept arty, logotypy, okładki albumów muzycznych, lokacje w grach oraz layouty. Dodatkowo, Maroński angażuje się w tworzenie krótkometrażowych animacji, gdzie pełni role grafika, scenarzysty i reżysera. 
 
Maroński wcześniej pracował w warszawskim studiu animacji ITI, gdzie tworzył koncepty do reklam telewizyjnych. Jego prace można również odnaleźć w polskim filmie, m.in. w "Papuszy" Krzysztofa Krauze oraz w "Jak uratować mamę" i "Siedem Bram Jerozolimy" (spektakl Krzysztofa Pendereckiego), gdzie stworzył tła w technice matte painting.
 
 
 
Ma na swoim koncie wiele wystaw artystycznych w Polsce. W 2020 roku został nominowany do nagrody "European Science Fiction Society - Hall Of Fame Awards", co jest uznaniem dla jego wkładu w twórczość science fiction. Również w tym samym roku artysta rozpoczął tworzenie modeli, które umożliwiają podziwianie Dolnego Śląska w miniaturze, w tym średniowiecznego Zamku Książ, Podziemi Zamku Książ, Lisiej Sztolni oraz Kopalni Złota. 
 
 
Jako rodowity wałbrzyszanin od 2014 roku, niesie swój wkład twórczy dla Zamku Książ w Wałbrzychu. Jest wszechstronnym artystą, którego prace odnajdują się w różnych obszarach sztuki i rozrywki, ciesząc się uznaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą.
 
Szczegóły programu festiwalu możecie poznać TUTAJ.
 
opr.plr
foto: użyczone / Zamek Książ
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Agnieszka (26 lipca 2023 14:47)
biały kamień

Dodaj komentarz

Zamek Książ  |   festiwal tajemnic  |   tomasz maroński  |   grafika  |   malarstwo  |   sztuka  |  

Bajkowo i bajecznie w Zamku Książ

Lichota i Dancewicz oprowadzają po Książu

Pobudka Górnika w II połowie (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij