Menu

Nowe eksponaty z Muzeum Narodowego w Zamku Książ

Zamek Książ w Wałbrzychu otrzymał w depozyt minikolekcję broni białej ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu . W tym roku przypada ósma rocznica współpracy między obiema instytucjami. Dzięki niej do zamku wróciły liczne obiekty zabytkowej z dawnej kolekcji Hochbergów w tym obrazy i meble. 

Nowe eksponaty z Muzeum Narodowego w Zamku Książ
Zbiór zabytkowych szabel z XVIII i XIX w. przybliża historię Dolnego Śląska, będącego niegdyś obszarem wielu wojen i przemarszów wojsk, a także daje wgląd w dzieje militariów i wojskowości. Wśród przekazanych zabytków znalazły się: pruska krótka szabla piechoty (tzw. tasak) z XVIII w. oraz przykłady szabli kawaleryjskich z XIX w., używanych w armiach Prus, Rosji, Francji i Saksonii.
 
- Nasza wieloletnia współpraca  z Muzeum Narodowym jest ważna i potrzebna. Ma znaczący wpływ na podniesie atrakcyjności trasy turystycznej Zamku Książ. Sprawiła, że historia zatoczyła koło. Książańskie artefakty, które cieszyły niegdyś oczy księżnej Daisy, są dziś podziwiane przez gości odwiedzających Zamek Książ – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska. 
 
 
 
- Poczynając od wyjątkowej wystawy »Metamorfozy Zamku Książ«, którą wspólnie otworzyliśmy 11 lipca 2015 r., kontynuujemy naszą obopólnie korzystną współpracę. Współpracę niezwykłą w skali kraju, której partnerami są państwowa instytucja muzealna i spółka, której założycielem i właścicielem jest Gmina Wałbrzych. Obecność w nim naszych oryginalnych zabytków – obrazów, rzeźb i wyrobów rzemiosła artystycznego z dawnej kolekcji Hochbergów - doprowadziła do poprawy stanu obiektu, a w parze z tym systematycznie prowadzone prace badawcze i konserwatorskie pozwoliły nam wzbogacić wiedzę na ich temat i poprawić stan zachowania. Te nasze wspólne, obopólnie korzystne działania sprawiły, że nastąpiło jakże widoczne podporządkowanie ruchu turystycznego wartościom zabytkowym obiektu – mówi dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Piotr Oszczanowski 
 
 
opr.plr
foto: Zamek Książ
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

ekolog (3 sierpnia 2023 11:49)
To tylko potwierdza że Dolny Śląsk był do 1945 roku niemiecki.
Adonis (3 sierpnia 2023 8:01)
Rogi mamy oglądać?
Analityk miejski (2 sierpnia 2023 22:36)
Na harakiri zarządu wystarczy.

Dodaj komentarz

zamek książ  |   muzeum narodowe  |   eksponaty  |   szable  |   turystyka  |   historia  |  

Bajkowo i bajecznie w Zamku Książ

Lichota i Dancewicz oprowadzają po Książu

Małe Centrum Nauki SOWA świętuje pierwsze urodziny (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij