Menu

Dialog międzypokoleniowy na festiwalu Hommage à Kieślowski

Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku w tym roku 25-27 sierpnia. W tym roku festiwal odbędzie się w Sokołowsku w dniach 25-27 sierpnia 2023 roku. Honorowy patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, wspaniała postać, która od ponad dekady wspiera z ogromnym zaangażowaniem ideę i rozwój festiwalu. Program 12. edycji festiwalu Hommage à Kieślowski skupiony jest wokół hasła „pokoleń”, „dialogu międzypokoleniowego”; wokół tego, co może zdecydować o tożsamości i specyfice danego pokolenia.

Dialog międzypokoleniowy na festiwalu Hommage à Kieślowski
Co roku Sokołowsko – malownicza i mistyczna wręcz malutka miejscowość koło Wałbrzycha na Dolnym Śląsku i ważne miejsce w życiu Krzysztofa Kieślowskiego – obchodzi święto kina. Projekcje festiwalowe odbywać się będą w opisanym przez Kieślowskiego w jego „Autobiografii”, bliskim jego sercu Kinoteatrze Zdrowie oraz w przestrzeniach historycznego Sanatorium Brehmera.
 
 
Program 12. edycji festiwalu Hommage à Kieślowski skupiony jest wokół hasła „pokoleń”, „dialogu międzypokoleniowego”; wokół tego, co może zdecydować o tożsamości i specyfice danego pokolenia na przykładzie pracy Zespołów Filmowych czy bogatych losów uczniów i uczennic Kieślowskiego.
 
W Sokołowsku odbędzie się zjazd „uczniów Kieślowskiego” (nie tylko reżyserzy czy reżyserki, ale też osoby, które widzą siebie jako „ucznia Kieślowskiego”. Na zjeździe pojawią się m.in. Magdalena Łazarkiewicz, Waldemar Krzystek, Zbigniew Zamachowski czy Mirosław Baka.
 
 
Jak mawia wybitny polski twórca Janusz Zaorski, jeden z bohaterów nadchodzącej edycji: Można spojrzeć na kwestię tych doświadczeń zupełnie inaczej. Nie ma dziś pokoleń, są zaś ludzie, którzy mimo różnego wieku po prostu się ze sobą dogadują, mają ze sobą dużo wspólnego, pragną tworzyć coś razem i wymieniać się doświadczeń. Wszyscy się od siebie nieustannie uczymy.
 
Dlatego też, jednym z ważniejszych tytułów corocznej sekcji „Hommage” będzie „Amator” (1979) – film będący po dziś dzień symbolem międzypokoleniowej, nieustającej miłości do kina, fascynacją filmową rejestracji. Losy Filipa Mosza – jednego z najbardziej ikonicznych bohaterów w całej twórczości Kieślowskiego – staną się przyczynkiem do rozmów z wieloma artystami i artystkami o początkach ich relacji z X Muzą. Z tej okazji – w sekcji „Ukochane filmy Kieślowskiego” – zostanie pokazany na dużym ekranie debiut pełnometrażowy Kena Loacha, „Kes” (1969). Jest to jeden z tych obrazów, które Kieślowski podał na swojej liście najważniejszych i najbardziej inspirujących dzieł, a także film, którego kadr pojawia się nawet w jednej ze scen „Amatora”.
 
 
 
Drugim ważnym tytułem sekcji „Hommage” będzie również „Krótki film o miłości” (1988). 35 lat po premierze filmu pragniemy odtworzyć dla zebranej w Sokołowsku publiczności spotkanie między magiczną parą głównych bohaterów – Tomkiem (Olaf Lubaszenko) i Magdą (Grażyna Szapołowska). Wierzymy, że uniwersalność tematu, wspaniała gra aktorska i melancholijne zdjęcia Witolda Adamka zachwycą uczestników i uczestniczki naszego festiwalu.
 
Jednym z wydarzeń specjalnych, będzie spotkanie „Pokolenie to zespół”. Opowieści o wspaniałym zespole „X”,  którym opiekuje się nieoceniona kobieta filmu, współpracowniczka Andrzeja Kondratiuka i Igy Cembrzyńskiej, Ajka Tarasow. Na fali zwiększania świadomości o kluczowym znaczeniu i przepięknej historii zespołu „X” kierowanego przez Andrzeja Wajdę. Gościem specjalnym będzie niezwykle ceniony i wielokrotnie nagradzany polski reżyser, Janusz Zaorski („Dziecinne pytania”, „Matka Królów”, „Jezioro Bodeńskie”, „Pokolenia”).
 
 
Hommage à Kieślowski od wielu lat stara się wyjść poza „tytułowy hołd” i czerpać ze spuścizny Kieślowskiego inspiracje, tak aby ukazać ich ciągłość, niekończącą się trafność, uniwersalność. Podczas tegorocznej edycji – podobnie jak w poprzednich – zapraszamy również na sekcje poświęcone współczesnym polskim fabułom i dokumentom (projekcje i rozmowy Q&A z ekipami filmowymi).
 
Dyrektorką artystyczną festiwalu jest filmoznawczyni Diana Dąbrowska. Nad programem festiwalu czuwają również Michał Oleszczyk (alias SpoilerMaster – podcast do słuchania po seansie; Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego ) i Mikołaj Jazdon (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
 
 
Organizacja i produkcja festiwalu: Fundacja Sztuki Współczesnej „IN SITU”, Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku oraz Międzynarodowe Laboratorium Kultury Sokołowsko
 
Plakat do tegorocznej edycji HAK został zrealizowany przez Maksa Bereskiego, artystę wyróżnionego m.in. nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2022).
 
opr.plr
foto: archiwum / Fundacja InSitu
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

sokołowsko  |   hommage a kieślowski  |   kieślowski  |   festiwal  |   film  |  

Wałbrzych na unikalnych nagraniach Polskiej Kroniki Filmowej

Dachowanie w Sokołowsku

Zamek Książ powalczy o Oscara

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij