Menu

Turystyka przyszłości na Letnim Festiwalu Tajemnic

Jak rozwijać się będzie turystyka XXI wieku? Czy nowoczesne technologie spowodują, że przestaniemy podróżować, a ciekawe miejsca zwiedzać będziemy siedząc w domu na fotelu? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas Letniego Festiwalu Tajemnic, który wyjątkowo w tym roku pozwolił nam odkrywać tajemnice przyszłości.

Turystyka przyszłości na Letnim Festiwalu Tajemnic
Poprzednie edycje Letniego Festiwalu Tajemnic skupiały się przede wszystkim na legendach, niedopowiedzianych historiach i tajemnicach regionu. W tym roku organizatorzy zdecydowali się przestawić swój wehikuł czasu i przenieść nas w przyszłość, by sprawdzić, co może czekać nas już wkrótce dzięki ogromnemu postępowi technicznemu.
 
- Żyjemy w tak szybko postępującym świecie, w którym nowe technologie otaczają nas zewsząd. Chcieliśmy sprowokować do dyskusji i pokazać, jak zderzenie historii z nową technologią może wyglądać. W naszym zamku mamy na przykład przewodniki audio, które oprowadzają nas po obiekcie, a bilety można kupić w formie cyfrowej przez Internet. Chcieliśmy zaprojektować, jak może w przyszłości wyglądać zamek i jego zwiedzanie i uzyskaliśmy tu kilka podpowiedzi - mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ.
 
 
Jedną z nowinek, która ma szansę przyjąć się w branży turystycznej, zaprezentował Departament Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Na ich stoisku można było spotkać zarówno gogle VR, które przenoszą nas całkowicie w wirtualną rzeczywistość, jak i specjalne okulary, które łączą świat cyfrowy z rzeczywistym.
 
- My również chcieliśmy zaprezentować nowe technologie jak na przykład Hololens'y. To wirtualna rzeczywistość, którą widzimy wraz z otaczającymi nas w realnym świecie obiektami. Możemy tam wprowadzić na przykład zamki, pałace i inne obiekty poprzez ich skanowanie, a potem umożliwić ich oglądanie z każdego miejsca w Polsce i na Świecie - mówi Bartłomiej Kubicz, dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
 
 
Skoro zwiedzanie obiektów jest już możliwe bez wychodzenia z domu, to czy organizatorzy turystyki nie obawiają się, że ludzie przestaną jeździć na wycieczki i skupią się wyłącznie na podróżach wirtualnych w wygodnych fotelach z goglami na głowie?
 
- To ma zachęcić turystów, by widząc coś w wirtualnej rzeczywistości, zaciekawili się daną ofertą. To powoduje, że potem naprawdę jadą do tej konkretnej atrakcji i mogą porównać to, co widzieli w wirtualnej rzeczywistości do tego, co widzą naturalnie. Dopiero będąc faktycznie na przykład w Zamku Książ czuć zapachy, atmosferę i pewnych rzeczy można naprawdę dotknąć - twierdzi Bartłomiej Kubicz.
 
 
 
Zamek Książ to obiekt typowo historyczny, więc priorytetem jest tu dbanie o dziedzictwo kulturowe i zachowanie maksymalnie dawnego klimatu. Czy jest tu miejsce dla dodatkowych urozmaiceń w postaci nowoczesnych technologii?
 
- Mieszkańcy Wałbrzycha i okolic już tydzień temu mogli się przekonać, że tak. Zaprosiliśmy na koncert muzyki klasycznej, który połączył historię z nowoczesnością w postaci mappingu na fasadzie zamku. Widzieliśmy, jak technologia poszła do przodu i jakich efektów możemy się spodziewać. To była namiastka tych możliwości. Stąd też ten mapping w sali balowej, pokazujący, co może nas czekać w przyszłości w Zamku Książ - podsumowuje Anna Żabska.
 
 
Oprócz licznych atrakcji w postaci prezentacji możliwości, jakie już dziś daje sztuczna inteligencja, w zamku spotkać można było postaci z Gwiezdnych Wojen, które toczyły się "dawno, dawno temu w odległej galaktyce". Nie zabrakło też ciekawych wykładów na temat postępu technologicznego i czy powinniśmy się zaprzyjaźnić ze sztuczną inteligencją. Fragment jednego z wykładów możecie obejrzeć poniżej:
 
 
Zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami dotyczacymi Letniego Festiwalu Tajemnic:
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Psychiatra (8 sierpnia 2023 13:44)
W FOTELU ......... - GŁUPCY I SZALEŃCY
Jerzy (8 sierpnia 2023 9:17)
A dlaczego spółka Książ nie chce płacić wykonawcy za wykonane remonty i dlaczego doprowadzają tam do nieuczciwych praktyk? Oto relacja z tych oburzających przekrętów:https://youtu.be/DX-90afZ9PQ

Dodaj komentarz

Bajkowo i bajecznie w Zamku Książ

Lichota i Dancewicz oprowadzają po Książu

Małe Centrum Nauki SOWA świętuje pierwsze urodziny (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij