Menu

Oddaj krew. Brakuje minusowych grup

W czasie pandemii Covid-19 liczba oddających krew spadła o 10%. Jest lepiej, ale wciąż brakuje dawców. Jak sytuacja wygląda w Wałbrzychu?

Oddaj krew. Brakuje minusowych grup
Z powodu pandemii spadły stany magazynowe. Od 2021 roku sytuacja zaczeła się poprawiać. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zabezpiecza 20 szpitali z regionu i nie ma możliwości, by krwi zabrakło, ale RCKiK apeluje do wszystkich, którzy są zdrowi o oddawanie najcenniejszego leku. 
 
Takwyglądała liczba oddających krew w 2021 roku. 
 
 
W każde wakacje spada liczba regularnych dawców, którzy wyjeżdżają na urlopy. Brakuje grup minusowych. Każdemu dawcy przysługują dwa dni wolne od pracy i  pakiet kaloryczny (czekolada). Krwiodawstwo prowadzi też wakacyjną akcję i rozdaje drobne gadżety każdemu oddającemu krew w piątek. 
 
W Wałbrzychu najbardziej potrzebna jest  grupach 0 Rh-, A Rh- oraz B Rh- 
 
 

 
 
Krwiodawcą może być osoba, która ma:
- wiek: 18-65 lat
- wagę: minimum 50 kg
- bardzo dobry stan zdrowia
- ważny dokument tożsamości ze zdjęciem
- jest wypoczęta, wyspana i po zdrowym, niskotłuszczowym posiłku
 
red
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

felczer (24 sierpnia 2023 19:38)
Cytuję użytkownika: Michal Bialek
Pis sprzedal w 2022 krew warta 50mln za granice XD Nie, dzieki
Na ból d u p y weź n i e p i e r d o l.
hahahaha (24 sierpnia 2023 19:32)
Cytuję użytkownika: Pancio
Pobieracze 800+ i nieroby socjalne powinny oddawac przymusowo za to ze ich utrzymujemy !
No to biegiem oddaj póki nie ma przymusu.
Aga (8 sierpnia 2023 6:38)
A ja przestałam oddawać po tym jak dostałam blokadę na koło bo jakiejś pani przeszkadzalo że stanęłam pod jej oknami - okazałam się zaświadczeniem o oddaniu krwi - nawet obcy pan który przechodził powiedział że świństwo i żeby strażnik jaj sobie nie robił tylko to ściągnął - ale pan strażnik Teksasu był nie ugięty wtedy jeszcze nie było parkingu naprzeciwko i był problem z parkowaniem więc życzyłam panu straznikowi żeby potrzebował kiedyś tej krwi i nie było - niech wtedy sobie przypomni tą sytuację - zapłaciłam mandat i pożegnałam się krwiodawstwem na zawsze
hahaha (8 sierpnia 2023 6:38)
Cytuję użytkownika: Pancio
Pobieracze 800+ i nieroby socjalne powinny oddawac przymusowo za to ze ich utrzymujemy !
Akurat.
Teraz (8 sierpnia 2023 6:33)
Niewiele jest w aptekach leków ze zniżką dla krwiodawców więc nie ma motywacji do oddawania.Przejazdy bezpłatne po oddaniu 18 litrów krwi ( legitymacja I stopnia) więc młodych tym nie skusicie.Ogólnie to nie opłaca się oddawać krwi.Za słabe i małe bonusy.
Michal Bialek (8 sierpnia 2023 0:21)
Pis sprzedal w 2022 krew warta 50mln za granice XD Nie, dzieki
Pancio (7 sierpnia 2023 22:13)
Pobieracze 800+ i nieroby socjalne powinny oddawac przymusowo za to ze ich utrzymujemy !
Nie polujcie na jeleni (7 sierpnia 2023 22:01)
Sami oddajcie krew.
o (7 sierpnia 2023 21:28)
Organizm nie znosi obcych.
Jerzy (7 sierpnia 2023 21:06)
A jaka jest gwarancja ze nie wyślą jej banderowcom?

Dodaj komentarz

krew  |   dawcy  |   krwi  |   rck  |   rh  |   ab  |   wiadomosci  |   wtv  |   news  |   wtv  |  

Duży projekt szkoleniowy wałbrzyskiej Akademii i Dolnośląskich...

Oddaj krew - dostaniesz choinkę

Oddaj krew dla dzielnego strażaka

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij