Menu

Nowe trasy rowerowe w Wałbrzychu

Gmina Wałbrzych zamierza rozbudować swoją sieć ścieżek i tras rowerowych. Właśnie rozpoczynają się konsultacje społeczne nad zaproponowanym planem, który obejmuje między innymi budowę nowej ścieżki wzdłuż Obwodnicy Europejki.

Nowe trasy rowerowe w Wałbrzychu
Wałbrzych jest trudnym miastem do wytyczenia szlaków rowerowych z uwagi na duże zróżnicowanie terenu. Mimo wszystko zespół rowerowych entuzjastów podjął to wyzwanie i zaproponował aż 40 kilometrów nowych ścieżek, które łączyć będą wszystkie dzielnice.
 
- Uważamy, że zrealizowanie tej koncepcji, która będzie jeszcze przedmiotem konsultacji, pozwoli nam w ciągu kilku lat stać się miastem w pełni rowerowo-mobilnym. To nie jest łatwe w mieście górskim, ale mamy już wytyczone wiele ścieżek rowerowych o długości kilkudziesięciu kilometrów. Ścieżka rowerowa wzdłuż Europejki będzie miała charakter rewolucyjny. Mieszkańcy zwracali się często do nas z postulatami, by ją stworzyć - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
- To jest bardzo wstępna koncepcja, ale w miarę pełny sposób łącząca istniejące ścieżki rowerowe z siecią, którą chcielibyśmy za kilka lat w Wałbrzychu mieć. Zapraszamy mieszkańców do wskazywania miejsc, gdzie brakuje parkingów dla rowerów, boksów rowerowych, bo takie rozwiązania również planujemy - mówi Arkadiusz Grudzień, wałbrzyski oficer rowerowy.
 
Na stronie Urzędu Miejskiego znajdziecie link do ankiety, w której każdy może zaproponować swoje pomysły na usprawnienie stworzonego projektu. Ankieta będzie aktywna przez miesiąc.
 
- Po jej zakończeniu powołany będzie specjalny zespół, który oceni nadesłane propozycje i już za kilka lat znajdziemy się w zupełnie nowej rzeczywistości rowerowej - zapewnia Arkadiusz Grudzień.
 
 
 
Należy zwrócić uwagę, że wiele propozycji wytyczenia nowych tras nie oznaczać będzie budowy odrębnych dróg rowerowych, a na przykład wydzielanie pasów w obrębie istniejących dróg.
 
- Mamy szereg rozwiązań technicznych, które można stosować przy tworzeniu komunikacji rowerowej, które nie oznaczają, że będziemy budować nową ścieżkę, czy odseparowywać ścieżki od ruchu drogowego. Obserwujemy też takie tendencje na świecie, że nie buduje się nowych ścieżek rowerowych, tylko adaptuje się istniejącą infrastrukturę drogową do tego, aby rowerzyści mogli z niej bezpiecznie korzystać - dodaje Arkadiusz Grudzień.
 
 
Koszty realizacji tych pomysłów szacowane są nawet na kilkadziesiąt milionów złotych, ale miasto na ten cel zagwarantowane środki z Unii Europejskiej.
 
- W trybie pozakonkursowym, z gwarancją finansowania przygotowujemy fiszkę w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Organizowane przez nas konsultacje mają sprawić, że ta fiszka będzie odpowiadała oczekiwaniom rowerzystów - mieszkańców naszego miasta. Mamy nadzieję, że w tej ankiecie dowiemy się jeszcze czegoś ciekawego i pojawi się kilka ciekawych pomysłów, bo przecież sami nie wiemy wszystkiego najlepiej - twierdzi Roman Szełemej.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

wyborca (22 sierpnia 2023 12:14)
"Wydzielanie pasów w obrębie istniejących dróg", tylko tak, wszystkie przeszkody typu krawężniki, ludzie z pieskami, wjazdy-wyjazdy, itp. to nieporozumienie, oczywiście tam gdzie są drogi...
Radek (13 sierpnia 2023 12:08)
Ludzie wyjeżdżajcie z tego miasta. Tutaj strach jest jeździć rowerem. W Niemczech od października minimalna pensja krajowa po przeliczeniu na polskie wynosi 9000 PLN bez potrąceń. Praca jest w różnych branżach. Uczcie się chociaż fundamentalnych podstaw języka. A nawet dla osób bez znajomości języka jest praca. Warto się nad tym zastanowić.
Uwe (12 sierpnia 2023 14:46)
A na Podgórze do Głównego nie ma planów
Jerzy Jacek Pilchowski (11 sierpnia 2023 16:32)
Cytuję użytkownika: Starszy księgowy
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski (10 sierpnia 2023 18:57)
Chętnie napisał bym o wyrzucaniu forsy na ścieżki rowerowe dla nielicznych. Istnieje jednak poważna obawa o to, że to akurat będzie jedyna sensowna inwestycja. Za kilka lat może się bowiem okazać, że większość mieszkańców naszego miasta jeździ do pracy na rowerach (bez względu na pogodę) gdyż po wprowadzeniu przez Grupę Webera "Fit for 55" mało kogo stać na elektryczny samochód.
Ten program ma być wprowadzony do 2030 roku.
Takie są założenia UE. Jeżeli jednak Car wygra następne wybory to pewnie będzie starał się popisać i lokalnie te różne EKO pomysły wprowadzi szybciej. P.S. Oczywiście będzie temu towarzyszyć wprowadzenie płatnych miejsc do parkowania rowerów.
Nika (11 sierpnia 2023 15:04)
na to jest by dokładać, albo na to się pozyskuje, a jakby tak wzorem innych miast czy gmin pozyskali kasę na otwarty basen? nieeeeee, bo tego chcą ludzie, to tego nie będzie, będą za to kolejne pierdoły, które nic do tego miasta nie wnoszą
Yola (11 sierpnia 2023 13:03)
Za co? Przecież rząd blokuje wszystkie pieniądze, a Wałbrzych z winy pisu stracił 150 milionów i co miesiąc traci kolejne? A teraz drogi czytelniku zgadnij gdzie jest kłamstwo
ttt (11 sierpnia 2023 12:59)
Ona jest bardzo dobra, ta koncepcja, że nie buduje się nowych ścieżek tylko adaptuje istniejącą infrastrukturę i bierze się na to siano
Starszy księgowy (11 sierpnia 2023 12:48)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski (10 sierpnia 2023 18:57)
Chętnie napisał bym o wyrzucaniu forsy na ścieżki rowerowe dla nielicznych. Istnieje jednak poważna obawa o to, że to akurat będzie jedyna sensowna inwestycja. Za kilka lat może się bowiem okazać, że większość mieszkańców naszego miasta jeździ do pracy na rowerach (bez względu na pogodę) gdyż po wprowadzeniu przez Grupę Webera "Fit for 55" mało kogo stać na elektryczny samochód.
Ten program ma być wprowadzony do 2030 roku.
Maniek. (11 sierpnia 2023 11:25)
Chwała prezydentowi Szełemejpwi. To dzięki staraniom Naczelnego Cyklisty RP mamy taki dobrobyt. Jego troska o Wałbrzyszan staje i podziwu godna umiejętność wydawania pieniędzy na pierdoły stają się przyczyną ostatecznego upadku taj zapyziałej mieściny. Długi będą spłacać szczury, które jako jedyne tu pozostaną
asz (11 sierpnia 2023 11:06)
Cytuję użytkownika: Goldmann,,
,,a czemu nie zbudują ścieżki na starym torowisku z Podzamcza na Podgórze,,,wystarczy wyrównać i położyć nawierzchnię,,,W wielu miastach ,powiatach tak się robi,,
Bo się kasy nie da wyprowadzić.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Budynek na ul. Traugutta rośnie w oczach (FOTO)

To jeszcze remont, czy już odbudowa?

2,5 tys. zł za jazdę rowerem po pijaku

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij