Rozpoczął się pierwszy etap budowy obwodnicy Boguszowa-Gorc. Drogowcy najpierw kompleksowo wyremontują tzw. serpentyny, a w międzyczasie toczyć się będą prace projektowe właściwej obwodnicy, która pozwoli ominąć ciasne uliczki boguszowskiego rynku.
To dobra wiadomość dla kierowców, którzy od lat czekali na remont drogi łączącej Wałbrzych i Boguszów-Gorce. Nieco gorsza dla mieszkańców dzielnicy Sobięcin, którzy nadal zmuszeni będą do korzystania z objazdów w kierunku Boguszowa, ponieważ na czas remontu "serpentyny" będą całkowicie zamknięte. Ma to pozwolić na możliwie jak najszybsze zakończenie inwestycji.
- Pierwszy etap zostanie skończony do końca przyszłego roku. Trzymam za to kciuki i życzę wykonawcy, aby bez większych problemów ta inwestycja się toczyła. To bardzo dobra informacja dla mieszkańców i bardzo długo oczekiwana droga. Jest realizowana z programu obwodnicowego i jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja. Przypominam, że w ubiegłym roku podpisaliśmy umowę z Ministrem Infrastruktury Rafałem Weberem na trzy obwodnice - Boguszów-Gorce, Bolesławiec i Oborniki Śląskie. Pierwsza z nich właśnie rusza a wsparcie rządowe to prawie 46 milionów złotych. Mamy nadzieję, że drugi etap zostanie planowo zaprojektowany do 2025 roku i pozwoli to płynnie przejść do dalszej realizacji, aby w 2026 roku zakończyć wszystkie prace na tej obwodnicy - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda.

- Ta obwodnica ma usprawnić komunikację dla całego południa Dolnego Śląska. Będzie leżała w ciągu drogi wojewódzkiej łączącej obszar Sudetów i miasta na południu województwa. Są to miasta, w których do zrobienia jest jeszcze wiele inwestycji drogowych, ale jest to kolejny krok ku temu, aby różnego rodzaju niedoskonałości infrastrukturalne nadrabiać. Ta obwodnica jest bardzo oczekiwana przez mieszkańców i od lat zabiegaliśmy o pozyskanie różnych funduszy na jej budowę - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.
Docelowo cała obwodnica zaczynać się będzie na pograniczu dzielnic Boguszowa i Gorc na styku ulic Pułaskiego i Kamiennogórskiej. Poprowadzona zostanie wzdłuż trasy kolejowej, a następnie w ciągu ulic Dworcowej, Szybowej i Waryńskiego. Nowy odcinek drogi zostanie zbudowany pomiędzy ul. Waryńskiego a skrzyżowaniem ul. Wałbrzyskiej, Krakowskiej i Zachodniej, gdzie zaczynają się remontowane właśnie serpentyny.

- Już po raz któryś mówię, że jest to historyczny moment dla Boguszowa-Gorc, ale dzisiaj fizycznie wkopujemy pierwszą łopatę pod budowę obwodnicy. Dziękuję panom marszałkom za współpracę, bo były to miesiące rozmów i dyskusji. Dziękuję także poprzednim władzom Boguszowa-Gorc, radnym, którzy przez lata zabiegali o tę inwestycję. Trzeba wspomnieć o protestach mieszkańców i różnych dziwnych wydarzeniach, które miały miejsce po drodze, ale dzisiaj jesteśmy już na takim etapie, że wchodzi firma i będzie wykonywała tę inwestycję. Będzie trochę trudności, ale jesteśmy w dobrym kontakcie z wykonawcą i wszystko pójdzie bardzo dobrze - mówi burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska.
Samorządowcy liczą też, że uda się znaleźć finansowanie dla przedłużenia tej obwodnicy, by w przyszłości dało się ominąć także dzielnicę Gorce.
- Cieszę się z zapowiedzi, że będziemy pamiętać także o Gorcach, bo jeśli nie przystąpimy już dzisiaj do planowania, to Gorce zostaną rozjechane przez samochody. Jako powiat wałbrzyski deklarujemy, że mamy tereny pod obwodnicę Gorc i chętnie je przekażemy w ramach ciągu dróg powiatowych. Jest z nami również wójt Adam Górecki z Czarnego Boru, bo obwodnica czarnoborska może być świetną alternatywą dla obwodnicy Gorc. Apeluję w tym miejscu, nie kończymy, tylko prosimy, aby panowie marszałkowie znaleźli środki na planowanie kolejnego odcinka - mówi starosta powiatu wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski.
Pierwszy etap inwestycji realizuję firma Eurovia. Całkowita wartość wraz z budową obwodnicy Boguszowa to 66 milionów złotych. Przebudowa "serpentyn" o długości około 800 metrów pochłonie prawie 17 milionów złotych. Jak już wcześniej wspomniano, 46 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a resztę dokłada samorząd województwa dolnośląskiego.
plr
foto: P.Tokarski, DSDiK
redakcja@walbrzych24.com
Komentarze