Menu

Plaga żmij w Boguszowie-Gorcach

Żmije bardzo upodobały sobie "wycieczki" na tereny zamieszkałe przez ludzi w Boguszowie-Gorcach. W czasie obecnego sezonu wiosenno-letniego strażacy już około 10 razy interweniowali, wywożąc te gady z miasta do lasu.
Plaga żmij w Boguszowie-Gorcach
Ostatnia interwencja miała miejsce w środę około godziny 17:00 przy ul. Wałbrzyskiej 3 w Boguszowie-Gorcach. Na terenie prywatnej posesji żmiję dostrzegli mieszkańcy i powiadomili służby ratownicze.
 
Zwierzęciem zajęli się strażacy z OSP Boguszów. To oni i ich koledzy z sąsiedniej jednostki z Gorc mają w tym sezonie najwięcej pracy w związku z pojawiającymi się gadami w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców.
 
 
W połowie sierpnia zastęp z Gorc zajął się żmiją, która wpełznęła do salonu w budynku przy ul. Chopina. Miesiąc wcześniej ratownicy zostali wezwani na ul. Strażacką. Z kolei na początku lipca doszło do ukąszenia dziecka przy ul. Górnej, gdzie żmija bytowała na tarasie jednego z domów jednorodzinnych.
 
 
Łącznie od maja w samym Boguszowie-Gorcach odnotowano około 10 podobnych interwencji, co jak podkreśla mł. asp. Jerzy Biliński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu jest liczbą znaczącą, ponieważ w minionych latach nie odnotowano aż tak wielu przypadków.
 
 
- Pamiętajmy, że są to gady jadowite i mogą być niebezpieczne dla człowieka, ale zarazem są objęte ochroną, więc w przypadku napotkania żmii podstawą jest zachowanie bezpiecznej odległości. W lesie i na łąkach należy omijać je z daleka, a jeśli pojawią się na terenach zamieszkałych, trzeba niezwłocznie wezwać służby ratownicze, które w profesjonalny sposób przechwycą i wywiozą zwierzę w bezpieczne miejsce - mówi mł. asp. Jerzy Biliński.
 
 
Jak podają zoolodzy, żmije rzadko kąsają człowieka, a w większości przypadków dochodzi do tzw. ukąszeń suchych, bez wstrzyknięcia jadu. Ukąszenie pozostawia charakterystyczny ślad w postaci dwóch małych ran w kształcie kropek. Każdy przypadek należy skonsultować z lekarzem. Ukąszenie może być szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, a także osób uczulonych na zwierzęcy jad. Choć dla zdrowego dorosłego człowieka nie jest śmiertelne, to może powodować dokuczliwe i bolesne następstwa.
 
 
Pamiętajmy, że żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym, objętym częściową ochroną gatunkową. W celu ich ochrony ustanowiono szereg zakazów, takich jak zakaz umyślnego zabijania i okaleczania, zakaz chwytania, przetrzymywania, niszczenia siedlisk, schronień, a także umyślnego płoszenia i niepokojenia żmij.
 
 
plr
foto: OSP Boguszów, OSP Gorce
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

PanLach (25 sierpnia 2023 15:06)
Cytuję użytkownika: Wiocha
Plaga ? A to już zapomnieliście jak wypuszczano żmije specjalnie do lasu dla ekologii? Czego człowiek łapą nie dotknie , to spieprzy!
Teraz te zjebane banie powinny żreć to co się namnożyło.
Mrs szpadel (25 sierpnia 2023 10:02)
Cytuję użytkownika: Podzamczanin
Objęte ochroną hi hi... juz widzę jak żmija ukasi komuś dziecko na działce a tata grzecznie odniesie żmije do lasu. Ok.odniesie. w kawałkach.
Szpadel i po problemie.
Wiocha (25 sierpnia 2023 8:46)
Plaga ? A to już zapomnieliście jak wypuszczano żmije specjalnie do lasu dla ekologii? Czego człowiek łapą nie dotknie , to spieprzy!
Podzamczanin (24 sierpnia 2023 23:16)
Objęte ochroną hi hi... juz widzę jak żmija ukasi komuś dziecko na działce a tata grzecznie odniesie żmije do lasu. Ok.odniesie. w kawałkach.
buehehehehe (24 sierpnia 2023 15:54)
Cytuję użytkownika: Sip
Sram na bambuszow
A czego więcej się można spodziewać po takim chamie, jak ty?
Vipera (24 sierpnia 2023 13:43)
A, to nie chodziło o zbieranie podpisów przez PO?

Dodaj komentarz

boguszów-gorce  |   112  |   straż pożarna  |   żmija  |   ukąszenie  |  

Wałbrzych: miał ponad 1,5 kg. marihuany

Złodzieje figurki Matki Bożej zatrzymani

Wyłudziła dotację z urzędu pracy - grozi jej 8 lat więzienia

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij