Menu

Mieszka od 88 lat w Zamku Książ. Zostanie zasłużoną dla Wałbrzycha

Dorota Stempowska od dziecka mieszka w Książu i widziała wiele ważnych, historycznych momentów dla zamku. Widziała m.in jak Księżna Daisy opuszczała to miejsce. Już wkrótce zostanie odznaczona tytułem zasłużonej dla miasta Wałbrzycha. 

Mieszka od 88 lat w Zamku Książ. Zostanie zasłużoną dla Wałbrzycha

Tytuł przyznała Rada Miejska na wniosek Zamku Książ i Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Zamieszkała w Książu od urodzenia, jest ostatnią mieszkanką Wałbrzycha pamiętająca księżną Daisy von Pless. Przez całe życie przyświecała jej misja  budowania porozumienia między narodami polskim i niemieckim. Jej wysiłki i starania zostały docenione przez najwyższe władze obu krajów.      

 
Wyróżnienie „Zasłużonej dla Miasta Wałbrzycha” zostanie wręczone Pani Dorothei 15 września podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha, która wyjątkowo odbędzie się tego dnia, nie w Ratuszu, ale w Zamku Książ. Uroczysta sesja, a także sobotnie spotkanie z Panią Dorotheą na dziedzińcu honorowym oraz niedzielne msza i koncert są elementami obchodów jubileuszu 50-lecia przyłączenia Książa do Wałbrzycha. 
 
Dorota Stempowska urodziła się 14 lutego 1935 roku w majątku Książ księcia von Pless jako Dorothea Wawrzyczek. Jej ojciec Edward Wawrzyczek był mistrzem siodła w stajniach książęcych, a matka (córka kowala w stadninie) nie pracowała. Pochodziła z rodziny zamieszkałej na Dolnym Śląsku od wieków i pracującej dla Hochbergów od pięciu pokoleń. 
 
Jako dziecko była świadkiem schyłkowych dni dworu książęcego w Książu i jest ostatnią osobą w Wałbrzychu, która pamięta osobiście księżną Daisy von Pless. 1 października 1940 była świadkiem jej ostatecznego pożegnania z zamkiem. Do jej wczesnych wspomnień należą także wkroczenie nazistowskiej organizacji TODT do Książa , jego barbarzyńska przebudowa, a także wkroczenie Armii Czerwonej, jej okupację i niszczenie zamku. 
 
Po ukończeniu polskiej szkoły podstawowej Pani Dorothea, podjęła pracę w biurze Państwowego Stada Ogierów, a później w Hucie Karol w Wałbrzychu. 
W 1953 roku wyszła za mąż za byłego więźnia hitlerowskich obozów, Zygmunta Stempowskiego. 
 
Po urodzeniu drugiego dziecka podjęła pracę w Książu jako kasjer biletowy. Od 1969 roku, kiedy powstało Obserwatorium Geofizyczne w Książu Polskiej Akademii Nauk, aż do emerytury była jego pracownikiem. Maturę zdała w Liceum dla Dorosłych w 1974 rok z wynikiem bardzo dobrym. 
 
 
Od 30 lat pracuje społecznie w Niemieckim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym w Wałbrzychu, a od 11 lat jest jego przewodniczącą. W Stowarzyszeniu zajmuje się przede wszystkim zachowywaniem i pielęgnowaniem dziedzictwa kulturowego Wałbrzycha, Aglomeracji Wałbrzyskiej i ich przedwojennych mieszkańców. Przez wiele lat regularnie współpracowała także z polskimi kombatantami oraz członkami Towarzystwa Społeczno-Kulturalnymi Żydów w Wałbrzychu. 
 
Regularnie występuje na scenach krajowych i zagranicznych jako członkini działającego przy NTSK, chóru Freundschaft (Przyjaźń). Chórzyści śpiewają po niemiecku, polsku i łacinie. Jest organizatorką dorocznego przeglądu chórów Beate Cantores. 
 
 
- Od co najmniej czterech dekad Pani Dorota Stempowska zajmuje się także upowszechnianiem wiedzy historycznej ta temat księżnej Daisy i Zamku Książ. Regularnie występuje w mediach krajowych i zagranicznych, a losy jej i jej rodziny opisane zostały w wielu książkach, artykułach i innych publikacjach. Obecnie pracuje nad redakcją swoich wspomnień. 
 
Przez całe życie przyświecała jej misja  budowania porozumienia między narodami polskim i niemieckim. Jej wysiłki i starania zostały docenione przez najwyższe władze  obu krajów. W 2018 roku Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczył ją prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, a w 2020 Krzyż Zasługi nadał jej prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.  Jako sygnatariusze tego wniosku wierzymy, że do odznaczeń tych powinien być dołączony zaszczytny tytuł Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha. - informują wnioskodawcy przyznania tytułu Dorocie Stempowskiej
 

info i foto użyczone: Zamek Książ
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Zmiana (12 września 2023 12:29)
Odezwał się mały narodek homo Sowieticus.Żoliborski sznyt.
Piotr (2 września 2023 13:15)
Mieszka chyba w kompleksie zamkowym a nie w zamku. Z okna jej domu widać zamek...
ANDREAS (31 sierpnia 2023 19:22)
ICH HABE PAAR MAL GESCHRIEBEN DIE POLE UND DEUTSCHE CHABEN MEHR MITEINANDER ALS .... AUßENANDER. LEIDER NICHT ALLE SO DENKEN.
Basia (31 sierpnia 2023 17:36)
Cytuję użytkownika: Andrzej
Dziwi mnie tylko to że ,wychowała się w Książu a n.p: windy,czy jakieś przejścia po zasypywane przez uciekających niemców ,znajdowano dopiero niedawno,to nie mogła tego powiedzieć?
Dokładnie i wszystkich odkryć typu : za krzakami jakieś rzeźba czy co tam było, windy, pomieszczenia korytarze, bocznica i kto wie co jeszcze - to milczała i nie prostowała - przypadek ? I cicha posadka na kasie do obserwacji co się dzieje oraz pełna swoboda do poruszsnia się po zamku.
Andrzej (31 sierpnia 2023 16:29)
Dziwi mnie tylko to że ,wychowała się w Książu a n.p: windy,czy jakieś przejścia po zasypywane przez uciekających niemców ,znajdowano dopiero niedawno,to nie mogła tego powiedzieć?
Maria (31 sierpnia 2023 11:42)
Dlaczego jest w ludziach tyle zawiści, zazdrości. Czy tylko narodowość określa człowieka ? Tej Osobie należy się szacunek. Dużo zdrowia.
Jagoda (31 sierpnia 2023 6:19)
Cytuję użytkownika: ostrożnie
Należałoby zasięgnąć opinii IPN przed pochopnym nadawaniem tytułów ludziom którzy zamiast tak jak inni Niemcy którzy po przegranej przez Adolfa wojnie wyjechali do Niemiec niektórzy pozostali nadal w Komunistycznej wtedy Polsce nie wiadomo po co i dlaczego. Dlaczego ich niemców komuna nie deportowała do Niemiec nie jest jasne.
A gdzie jest napisane, że Pani jest Niemką?
Tak jest (31 sierpnia 2023 6:03)
Cytuję użytkownika: ttt
Niech uświetnią tą uroczystość Black Hawki
Z których Policja bedzie zrzucała konfetti.
hahahaha (31 sierpnia 2023 0:52)
Cytuję użytkownika: Heerbrug
Potomkowie szabrownikôw powinni milczeć.
To po co się odzywasz?
ostrożnie (31 sierpnia 2023 0:40)
Należałoby zasięgnąć opinii IPN przed pochopnym nadawaniem tytułów ludziom którzy zamiast tak jak inni Niemcy którzy po przegranej przez Adolfa wojnie wyjechali do Niemiec niektórzy pozostali nadal w Komunistycznej wtedy Polsce nie wiadomo po co i dlaczego. Dlaczego ich niemców komuna nie deportowała do Niemiec nie jest jasne.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

dorota  |   stempowska  |   doris  |   zamek  |   ksiaz  |   historia  |   zasluzona  |   dla  |   miasta  |   walbrzycha  |   informacje  |   wtv  |   w24  |  

Lichota i Dancewicz oprowadzają po Książu

Zamek Książ: Otwarcie apartamentów Daisy. Nowa trasa zwiedzania

Pobudka Górnika w II połowie (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij