Menu

Uczniowie wracają do dawnej szkoły dzięki TEB Edukacja

Budynek dawnej szkoły na Pl. Bohaterów Pracy ponownie służyć będzie kształceniu młodzieży. Cześć swoich oddziałów szkolnych przeniosła tu TEB Edukacja.

Uczniowie wracają do dawnej szkoły dzięki TEB Edukacja
Wielu wałbrzyszan zapewne pamięta, że jeszcze kilka lat temu mieścił się tu Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych. Placówka przeniosła się nieopodal na ul. Mickiewicza 24 w 2018 roku, ale do historycznego budynku na Placu Bohaterów Pracy w tym roku szkolnym ponownie zawitają uczniowie. Edukacyjna historia tego obiektu liczy sobie ponad sto lat.
 
- Znajdujemy się przed niezwykłym budynkiem, w którym 118 lat temu Księżna Daisy otworzyła szkołę dla niepełnosprawnych dzieci, w której mógł się uczyć każdy, niezależnie od statusu społecznego i pochodzenia. Była to dla nich szkoła całkowicie bezpłatna, ponieważ przez 30 lat do roku 1935 finansowali ją Hochbergowie z Książa. Dziś powiedzielibyśmy, że została ona doskonale przemyślana marketingowo i biznesowo, ponieważ oprócz przedmiotów ogólnokształcących uczono tutaj przede wszystkim zawodu. Chodziło o zdobienie wałbrzyskiej porcelany. W tamtych czasach Wałbrzych był nie tylko miastem czarnego złota, czyli węgla kamiennego, ale także złota białego, czyli porcelany. Były tu liczne fabryki i manufaktury, w których absolwenci łatwo znajdowali zatrudnienie - mówi Magdalena Woch, Kierownik Działu Muzealno-Edukacyjnego w Zamku Książ.
 
 
Edukacyjną historię w tym obiekcie kontynuować będzie ogólnopolska sieć szkół niepublicznych TEB Edukacja, która dotychczas rezydowała w dawnym PDT przy ul. Słowackiego.
 
- Wybór tego budynku to była trochę kwestia przypadku, bo poznaliśmy właściciela tego obiektu pana Wojciecha, który poświęcił swój czas i pieniądze w jego odnowienie, a historia budynku przyszła do nas wraz z nim. To on podsunął nam książki i opowieści - mówi Ewelina Dernoga, specjalista ds. wizerunku i komunikacji w TEB Edukacja.
 
 
Otwarcie nowej szkoły w odrestaurowanym budynku nastąpiło wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Jaką ofertę przygotowała placówka dla młodzieży i ilu uczniów obecnie uczęszcza do TEB Edukacja w Wałbrzychu?
 
- Znajdować się tu będą nasze technikum i liceum. Uczęszcza do nich kilkuset uczniów na kilkunastu różnych profilach, między innymi programistycznym, kryminalistycznym i to oni będą się cieszyć tym budynkiem, który powraca do swojej pierwotnej funkcji szkoły - mówi Ewelina Dernoga.
 
 
 
Placówka stale się rozwija i dostosowuje do potrzeb młodzieży, która ma różnorodne potrzeby edukacyjne. Nie bez znaczenia są także dynamiczne zmiany na rynku pracy oraz w polskiej oświacie.
 
- Cały czas trzeba się kształcić, zmieniać i dostosowywać do tego, co przynosi rzeczywistość. Świat zmienia się coraz szybciej, pojawia się sztuczna inteligencja, zmienia się podejście do nauki. Staramy się za tym wszystkim nadążać, korzystamy z badań prowadzonych przez nasz dział badawczy. Chcemy odpowiadać zarówno na potrzeby uczniów, jak i nauczycieli - zapewnia Ewelina Dernoga.
 
 
Do nowej siedziby szkoła przenosi swoje oddziały licealne i technikum. W dotychczasowej siedzibie przy ul. Słowackiego pozostaną klasy szkół policealnych.
 
 
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Miś (2 września 2023 11:46)
PDT na Słowackiego zmienił właściciela, ma inną wizję budynku, dlatego TEB zmienił siedzibę.

Dodaj komentarz

podgórze  |   teb edukacja  |   edukacja  |   oświata  |   szkoła  |   nauka  |   rewitalizacja  |  

Centrum Sportowo-Dydaktyczne ANS już działa

17 kradzieży na koncie - złodziej z Podgórza zatrzymany

To jeszcze remont, czy już odbudowa?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij