Menu

Biedaszyby na Ludowej. Problem wraca jak bumerang

Biedaszybnicy zadomowili się w rejonie działek przy ulicy Ludowej. Mieszkańcy okolicznych budynków twierdzą, że nie mogą liczyć na pomoc służb, a jeśli już dojdzie do jakichkolwiek interwencji, są one nieskuteczne, bo kopacze cały czas wracają, a na dodatek mszczą się na ludziach, którzy próbują im przeszkodzić.

Biedaszyby na Ludowej. Problem wraca jak bumerang
Problem zaczął się w kwietniu tego roku. Wówczas mieszkańcy sami uporali się z kopaczami.
 
- Udało się ich przegonić po jakimś miesiącu wojny. Po naszych pismach przyjechała koparka zasypać dziury. Sytuacja powtórzyła się jakiś miesiąc temu, ale tym razem nikt na nasze pisma nie odpowiedział. Myślę, że około 50 razy dzwoniłem na Straż Miejską. Dopiero jak powiedziałem, że czuję się zagrożony wraz z moją rodziną, to przyjechali i otaśmowali teren i nic więcej nie zrobili. Dziury są nadal. Jedna głęboka na 7, druga na 10 metrów i dalej kopią w głąb pod działką, gdzie ziemia zaczyna się zawalać - mówi jeden z mieszkańców ulicy Ludowej.
 
 
Jak relacjonują mieszkańcy, problemu nie udało się rozwiązać, a wręcz jest coraz gorzej. Z każdym dniem coraz bardziej obawiają się o swoje bezpieczeństwo, a rozmowy ze Strażą Miejską nie przynoszą skutku.
 
- Zastępca komendanta powiedział, że to jest sprawa dla zarządzania kryzysowego. Mówiłem, żeby przyjechali, chociaż mandaty wystawić, wyrzucić ich stąd, bo kopią dzień w dzień od 21:00 do 7:00. Piły chodzą już od 20:00 i mieszkańcy nie mogą siedzieć przy otwartych oknach. Nikt nie przyjeżdża. Może się boją, bo są to ludzie, którzy noszą ze sobą broń. Wcześniej kopali inni ludzie, ale ci przyszli i ich wygonili. Według mnie to jakaś mafia. U mnie poszła już jedna szyba za to, że z nimi walczę - relacjonuje nasz rozmówca.
 
 
Zapytaliśmy w Straży Miejskiej, czy jest im znany problem z biedaszybami przy ul. Ludowej. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że tak i że służby wywiązują się ze swoich obowiązków.
 
- Z tego, co ja wiem, to miejsca są kontrolowane. Jeśli są wykopy, to są oznakowane. Z tego, co wiem, to nie było jakiś szczególnych zdarzeń. Teren jest monitorowany przez policję i specjalny zespół powołany w straży miejskiej - mówi Andrzej Piotrowski, zastępca komendanta straży miejskiej w Wałbrzychu.
 
 
 
Nie pokrywa się to z relacją przedstawioną przez mieszkańców.
 
- Jakbym zadzwonił teraz do straży, to powiedzieliby, że panowie mają nockę. Jak dzwonię później, to słyszę, że "dobrze zajmiemy się tym" i nikt nie przyjedzie albo że panowie pracują w dzień i nikt w nocy nie przyjedzie. Policja z kolei przyjeżdża, wystawia 500 zł mandatu i odjeżdża, bo nic nie mogą więcej zrobić. Walczymy z tym od dłuższego czasu i dowiedzieliśmy się, że Straż Miejska powinna się tym zająć, przysłać koparkę. Była mowa o tym, że koparka przyjedzie w ciągu dwóch tygodni, ale od tamtej pory jak dzwonimy i pytamy co z koparką, to słyszymy "ale z jaką koparką?". Mam wrażenie, że oni czekają, aż wszystko tam wykopią i problem sam się rozwiąże tylko, że węgla tam jest na lata kopania - twierdzi mieszkaniec.
 
 
Na pytanie o zasypanie dziur, które mogłoby zniechęcić kopaczy do dalszych prac, słyszymy, że nie jest to w kompetencji Straży Miejskiej.
 
- Jeżeli nie jest to teren gminy, to dziury musi likwidować właściciel terenu. Z tego, co wiem, to były tam wykopy na terenie należącym do ogrodów działkowych i oni zostali poinformowani, że mają ten teren zabezpieczyć. Do Sudeckiego Zarządu Okręgowego Ogrodów Działkowych z siedzibą w Szczawnie-Zdroju zostało skierowane pismo z informacją o problemie. Nasi pracownicy wygrodzili teren, otaśmowali dziury i umieścili tabliczki ostrzegawcze. Reszta jest w gestii ogrodów działkowych - informuje Andrzej Piotrowski.
 
Władze miasta wielokrotnie informowały, że problem biedaszybów jest już w Wałbrzychu marginalny i skala zjawiska jest nieporównywalnie mniejsza, niż przed kilkoma laty. Nie widzą tego jednak mieszkańcy terenów, gdzie nadal dochodzi do nielegalnego wydobycia węgla, bo jak słyszymy w miejscach takich, jak ulica Ludowa problem praktycznie nigdy nie zniknął.
 
plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

czarna dziura (14 września 2023 22:17)
Miasto zmierza ku przepaści dosłownie i w przenośni
Yola (11 września 2023 13:21)
Cytuję użytkownika: Joker (7 września 2023 8:53)
pracy jesy w chu.......mozna sprzatac ulice pracowac na budowie albo wyjechac za granice a nie dziury kopac jak szczur
I będziesz w stanie utrzymać siebie i rodzinę za taką płacę?
Stefan_Z_Gedemina (10 września 2023 17:58)
Cytuję użytkownika: Chuligani z biedaszybów
A przeszkadza wam to? Jak chcą to niech kopią, specjalnie kopią w miejscach niezaludnionych żeby nic nikomu się nie zawaliło. Jakbyście też byli w takiej sytuacji to, to jest najłatwiejszy sposób zarobku. A to że jeden z drugim pisowcem konfidentem się zbiora to więcej ludzi ubywa z naszego miasta. WYPIERDALAĆ Z TAKIMI
Tepoglowy kolek jesteś XXI, a ty masz problemy finansowe potrafisz coś poza piciem jaboli i zarabianiem ochlapow na tym węglu? Osobiście bym Ciebie tam zakopać patusie. Chuligana hahaha cwiercmozgi po pierdlu.
Zen (9 września 2023 17:48)
Biedaszyby w XXI wieku w srodku UE ten co to popiera powinien isc do psychiatry albo co najmniej do psychologa.
Emeryt dyplomowany (9 września 2023 16:49)
Cytuję użytkownika: Chuligani z biedaszybów
A przeszkadza wam to? Jak chcą to niech kopią, specjalnie kopią w miejscach niezaludnionych żeby nic nikomu się nie zawaliło. Jakbyście też byli w takiej sytuacji to, to jest najłatwiejszy sposób zarobku. A to że jeden z drugim pisowcem konfidentem się zbiora to więcej ludzi ubywa z naszego miasta. WYPIERDALAĆ Z TAKIMI
Tylko nie konfidentem, tylko nie konfidentem. Jestem SYGNALISTĄ.
Chuligani z biedaszybów (9 września 2023 10:08)
A przeszkadza wam to? Jak chcą to niech kopią, specjalnie kopią w miejscach niezaludnionych żeby nic nikomu się nie zawaliło. Jakbyście też byli w takiej sytuacji to, to jest najłatwiejszy sposób zarobku. A to że jeden z drugim pisowcem konfidentem się zbiora to więcej ludzi ubywa z naszego miasta. WYPIERDALAĆ Z TAKIMI
Placek (8 września 2023 20:56)
Cytuję użytkownika: Ewa
Cytuję użytkownika: mieciu
niech dojebią jeszcze opłaty za cieplo i węgielek po 10tys za tone... bedzie powrót do lat 90 u.w.
Tak będzie jak zaczną rządzic POpaprancy.Nie ma żadnych wątpliwości.
Ty k***a nie wiesz co się w kraju dzieje od ośmiu lat? Już gorzej być nie może.
Leon (8 września 2023 16:32)
To ,ze wegiel jest w ziemi nie znaczy ku.. ,ze to niczyje i mozna kopac banda patusów
Reflektor (8 września 2023 14:42)
Cytuję użytkownika: karol
Cytuję użytkownika: Adek (7 września 2023 3:08)
Ci ludzie niech się zajmą swoim życiem a nje komuś życie bedą układać to jets ich zarobek ich chleb wiedzą co robią, nie którzy nie mogą w jakikolwiek inny sposób pracować a z jeden baran z drugim co maja nudne życie i szukają przygód też bym tępił tych ludzi co im przeszkadza
jak się komuś dom zawali na głowe przez te wykopy to też tak będziesz śpiewał?
Ich zarobek czyimś kosztem... Kosztem spokoju i bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców. Niech kopią tak, żeby nikomu nie przeszkadzać - to rozumiem (chociaż i tak nie popieram).
Janek (8 września 2023 14:01)
Nie tylko na Ludowej kopią... łąki za ul.Krasickiego są jak ser szwajcarski. Strach psa puścić.... kopią codziennie. Jak było głośno o biedaszybach, to raz widziałam na łąkach samochód straży miejskiej i raz patrol policji. Codziennie ok godz.14 na łąki jedzie taka półbagażówka- podjeżdża z ul.Puszkina... worki z węglem już czekają. Teren jest chyba prywatny, bo raz w roku łąki są koszone. Nic nie zrobiono z kopaczami, nie zasypano dziur.... w każdym dniu kopią!!!!!!
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

biały kamień  |   ludowa  |   działki  |   biedaszyby  |   nielegalne wydobycie  |   węgiel  |   straż miejska  |   policja  |   112  |  

Mikołajki w Aqua Zdroju (FOTO)

Zostań Mikołajem dla wałbrzyskich seniorów

Jak poradzić sobie z chorobą nowotworową?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij