Menu

Europejskie Dni Dziedzictwa w Starej Kopalni

Stara Kopalnia zaprasza na tydzień pełen atrakcji w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Święto w tym roku przebiega pod hasłem "Zieleń i czerń. Korzenie górniczego dziedzictwa".

Europejskie Dni Dziedzictwa w Starej Kopalni
W tym roku Stara Kopalnia zabierze Was w podróż do świata górniczych tradycji, wierzeń i legend. Poznacie bliżej Świętą Barbarę, Skarbnika i złą czarownicę z wałbrzyskich lasów. Dowiecie się jak przebiega wielkie górnicze święto Barbórka i jakie są jej unikatowe tradycje. Odkryjecie święte źródło i pierwsze pokłady węgla w Wałbrzychu. Dowiecie się o czym szumią sędziwe drzewa i ruszycie tropem lisa po czarny skarb. Różnorodne atrakcje zaplanowano od poniedziałku 11.09 do niedzieli 17.09.
 
Poniedziałek 11.09.2023, Godz. 9:00-10:30, 11:00-12:30.
Zapraszamy na warsztaty plastyczne dla dzieci szkół podstawowych o tematyce Barbórki. Symbolika św. Barbary w kulturze, atrybuty.
Zajęcia przeznaczone dla klas 2-6 szkoły podstawowej.
Udział darmowy, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy:
zwiedzanie@starakopalnia.pl
tel. 74 667 09 12
 
Poniedziałek 11.09.2023, godz. 17:00
Otwarcie mini wystawy na parterze Lampowni – „Święta Barbara w kulturze górniczej", połączona z krótką prelekcją o wpisaniu Barbórki na listę UNESCO i tradycjach kultu św. Barbary w górnictwie.
 
Wtorek 12.09.2023, godz. 11:00
Kawiarenka naukowa “Sędziwe drzewa jako element dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego” Prowadzi Paweł Lenart.
Udział darmowy, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy:
zwiedzanie@starakopalnia.pl
tel. 74 667 09 12
 
 
Środa 13.09.2023, godz. 10:00 - 11:30, 12:00 - 13:30
Warsztaty „Tropem legend”. Przedstawiamy kilka najciekawszych lokalnych legend, znajdujemy ich ślady w popkulturze, na koniec dzieci na ich podstawie odgrywają krótkie improwizowane scenki.
Zabawa dla szkół podstawowych. Dwie grupy max. 25 osób.
Udział darmowy, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy:
Zapisy na:
zwiedzanie@starakopalnia.pl
tel. 74 667 09 12
 
Piątek 15.09.2023, godz. 10:00 - 11:30, 12:00 - 13:30
Zabawa terenowa dla dzieci „Tropem liska”. Podczas gry dzieci poznają legendę o odkryciu węgla a lisek zaprowadzi ich do skarbu. Zabawa przeznaczona dla młodszych klas szkół podstawowych.
Dwie grupy do 20 osób każda.
Udział darmowy, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy:
Zapisy:
zwiedzanie@starakopalnia.pl
tel. 74 667 09 12
 
Niedziela 17.09.2023, godz.10.15-11.45, 12.15-13.45
Rodzinne Zwiedzanie „Od Barbary do Barbórki” zapraszamy rodziny z dziećmi na trasę dydaktyczną poprowadzoną od kapliczki Barbary do wystawy Barbórkowej na Lampowni. Opowieść o ewolucji kultu na przestrzeni czasu. Po zwiedzaniu zapraszamy do Sztygarówki gdzie można będzie porozmawiać z naszymi górnikami jak to kiedyś na karczmach piwnych bywało oraz wziąć udział w quizie o Barbórce po zwiedzaniu. Wstęp wolny.

opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

poliszynel (18 września 2023 8:51)
Cytuję użytkownika: Analityk miejski
A będzie o dziedziczeniu długu zrobionego przez Szelemeja w kasie miasta na nowe pokolenie??
To tajemnica.
Analityk miejski (11 września 2023 11:52)
A będzie o dziedziczeniu długu zrobionego przez Szelemeja w kasie miasta na nowe pokolenie??
Wasze dziedzictwo to mauzoleum ??? (11 września 2023 10:10)
Dziedzictwo wałbrzyskie.Przypominam że do 08.05.1945 tu był WALDENBURG HITLEROWSKIE MIASTO III RZESZY NIEMIECKIEJ KTÓREJ PRZEWODZIŁ KANCLERZ NIEMIEC ADOLF HITLER. UZNANY ZA LUDOBÓJCĘ I Z B R O D N I A R Z A wojennego.Ja się nie identyfikuję z niemiecką przeszłością tego miasta.

Dodaj komentarz

BWA zaprasza na wystawę malarza i architekta Roberta Jaworskiego

Barbórkowa Parada Górnicza (FOTO)

Festiwal Tradycji Górniczych w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij