Menu

Górnicza wystawa w Starej Kopalni

Jak wyglądały niegdyś obchody Barbórki i jakie wiązały się z nią tradycje i przesądy? O tym i o wielu innych rzeczach dowiecie się z wystawy czasowej - prezentowanej w Starej Kopalni

Górnicza wystawa w Starej Kopalni
Wystawa jest poświęcona zwyczajom związanym z obchodami Barbórki. Ma związek z Europejskimi Dniami Dziedzictwa pod hasłem "Zieleń i czerń. Korzenie górniczego dziedzictwa".
 
- Wystawa przybliża genezę tej tradycji. Może nie od czasów najdawnieszych, ale takich, które są dosyć charakterystyczne i rozpoznawalne dla ludzi współczesnych. Wystawa jest hołdem dla górników. - mówi kurator wystawy, Aleksandra Kośmicka.
 
 
- Dzisiaj otwieramy wystawę czasową, która tak naprawdę jest inauguracją Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 r. w Starej Kopalni. Ta wystawa inauguruje wałbrzyskie obchody związane przede wszystkim z listą niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a minanowicie wpisem Barbórki górników węgla kamiennego w Wałbrzychu, który został wpisany przez ministra kultury w ubiegłym roku. Jest to dla nas ważnym wyróżnieniem. Nasz wpis jest jedynym na liście  w województwie dolnośląskim. - mówi dyrektor Starej Kopalni, Jan Jędrasik. 
 
 

red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Kot behemot (11 września 2023 22:52)
Wystawa dla seniora, gdzie multimedia ?

Dodaj komentarz

wystawa  |   stara  |   kopalnia  |   gornicza  |   foto  |   ciekawostki  |   centrum  |   nauki  |   sztuki  |   w24  |   wtv  |   informacje  |  

Górniczy Mikołaj w Starej Kopalni

BWA zaprasza na wystawę malarza i architekta Roberta Jaworskiego

Górnicza Karczma Piwna (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij