Menu

Witamy w roku 5784

Rosz-ha-Szana to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu żydowskim. Wyznawcy judaizmu wspominają wówczas stworzenie świata i witają nowy rok. Dla nich 15.09.2023 roku według kalendarza gregoriańskiego rozpoczął się rok 5784.

Witamy w roku 5784
Świętowanie Rosz-ha-Szana trwa od 15 do 17 września. Dosłownie oznacza to "Głowa Roku". Upamiętnia zakończenie aktu stworzenia, a szczególnie dzień szósty, gdy Bóg stworzył człowieka. W tym dniu naród żydowski staje ze skruchą przed Bogiem, oczekując przebaczenia i miłosierdzia. Charakterystyczne dla święta Rosz ha-Szana jest składanie życzeń np.: "Abyśmy byli zapisani na dobry rok". Odmawiane są dodatkowe modlitwy Musaf, dmie się wielokrotnie w szofar (róg) – stąd nazwa Święto Trąbienia. W świąteczne popołudnie Żydzi udają się nad brzeg rzeki lub innego naturalnego zbiornika wody, aby uczestniczyć w ceremonii Taszlichu, symbolicznego pozbywania się grzechów. Święto to wiąże się również ze spożywaniem specyficznych potraw.
 
- Te święta obchodzi się "na okrągło". Jemy tradycyjne hałki, ale okrągłe. Popularne są owoce granatu, również ze względu na swój kształt. Jest to święto głowy, więc na przykład podaje się ryby, ale koniecznie z głową, bo od głowy zaczynamy całe nasze życie. Jada się również jabłka z miodem - mówi Sabina Chrapek, prezes wałbrzyskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
 
 
W czasie Rosz-ha-Szana żydzi nie pracują i spędzają te dni w gronie najbliższych. Jest to też okazja, by propagować kulturę i zwyczaje żydowskie, dlatego w Wałbrzychu od kilku lat organizuje się specjalne spotkania.
 
 
- Zaprosiliśmy na wykład pani Tamary Włodarczyk, która opowiedziała o artystach 20-lecia międzywojennego pochodzenia żydowskiego. Usłyszeliśmy także muzykę w wykonaniu pana Juliusza Ursyna-Niemcewicza, który związany jest z Operą Bytomską, gdzie jest tenorem. Przedstawił nam repertuar operetkowo-rozrywkowy - dodaje Sabina Chrapek.
 
 
Po zakończeniu świętowania Rosz-ha-Szana rozpoczyna się okres pokuty Jamim Noraim, który trwa dziesięć dni i kończy się świętem Jom Kippur. Te dni przeznaczone są na modlitwę, żal za popełnione grzechy, pokutę i oczyszczenie.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
Redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

hehe (17 września 2023 14:56)
A gdzie włodarz,czyżby się wstydził?
Wyborca (17 września 2023 10:05)
Oni chyba są sponsorami redakcji skoro robicie im darmową reklamę.
asz (17 września 2023 9:34)
A gzie festyniary?
Adam Adam (17 września 2023 9:29)
Cytuję użytkownika: Aryck Nusbacher
Cytuję użytkownika: Ksiądz Proboszcz
Same siwe włosy.dlaczego nie ma młodych? Pozatym roku 5 tys. Ja wiem ze sobota i była biba ale żebym aż tak imprezował?!!!
5784 lata temu Jahwe stworzył Adama i Ewę - pierwszych Żydów. Nie pij tyle bo zupełnie treści świętej księgi pozapominasz.
To według Żydów. Według mnie światem rządzi pierzasty wąż.
Aryck Nusbacher (17 września 2023 8:24)
Cytuję użytkownika: Ksiądz Proboszcz
Same siwe włosy.dlaczego nie ma młodych? Pozatym roku 5 tys. Ja wiem ze sobota i była biba ale żebym aż tak imprezował?!!!
5784 lata temu Jahwe stworzył Adama i Ewę - pierwszych Żydów. Nie pij tyle bo zupełnie treści świętej księgi pozapominasz.
Księgowy (17 września 2023 7:48)
Dzisiaj obchodzimy rocznicę wyzwolenia Polski od burżujów. Wielu z Narodu Wybranego pomogło Armii Czerwonej w tym szczytnym dziele.
Ksiądz Proboszcz (17 września 2023 1:11)
Same siwe włosy.dlaczego nie ma młodych? Pozatym roku 5 tys. Ja wiem ze sobota i była biba ale żebym aż tak imprezował?!!!
Aryck Nusbacher (16 września 2023 23:32)
Szalom ziomki. Wszystkiego najlepszego potomkom Adama i Ewy.
Hahaha (16 września 2023 22:56)
Cytuję użytkownika: Instrybitor
A gdzie na zdjęciach jerzu lanhu pilch*jski?
Dobre!
Janek (16 września 2023 21:54)
Wszystkiego najlepszego, pokoju ducha i opieki Bożej
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

stara kopalnia  |   rosz-ha-szana  |   żydowski nowy rok  |   święto żydowskie  |   żydzi  |   tradycja  |   kultura  |  

'Zniknięcie jako infekcja' - zapraszamy na wernisaż do BWA

Zamek Książ ratuje matryce z Fabryki Kristoff

Festiwal Rowerowy Aglomeracji Wałbrzyskiej (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij