Menu

25 lat województwa dolnośląskiego - cały miesiąc świętowania

Dolnoślązacy świętują wyjątkowy jubileusz. W programie obchodów tegorocznego święta już zaplanowano aż 200 wydarzeń: sportowych, kulturalnych, rozrywkowych i turystycznych, które przybliżać będą historię regionu, jego naturalne bogactwo oraz dziedzictwo kulturowe. Październik na Dolnym Śląsku zapowiada się niezwykle atrakcyjnie!

25 lat województwa dolnośląskiego - cały miesiąc świętowania
Do tej pory Święto Województwa powiązane było z dniem pamięci jego patronki, św. Jadwigi – przypadającym na 16 października. Tegoroczny jubileusz stał się doskonałą okazją, żeby przełamać konwencję i zbudować program obchodów, na który realny wpływ może mieć każdy mieszkaniec regionu. Do tego namawiają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, i udostępniają niezbędne narzędzie.
 
- Święto Województwa Dolnośląskiego łączy wszystkich mieszkańców regionu, ponieważ Dolny Śląsk jest naszym wspólnym dobrem. O prawdziwej energii naszego regionu świadczy otwartość, pracowitość i życzliwość Dolnoślązaków. Tegoroczne Święto Dolnego Śląska jest wyjątkowe! Z okazji 25-lecia samorządu województwa odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, które podkreślą naszą regionalną tożsamość i przywiązanie do naszej małej Ojczyzny. Z okazji Święta Województwa składam wszystkim Dolnoślązakom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i wielu sukcesów w nadchodzącej przyszłości – mówi marszałek Cezary Przybylski.
 
– Przyświecała nam idea jedności w różnorodności. Nie chcieliśmy zamykać się w ciasnych ramach jednego wydarzenia, ale dać mieszkańcom i sympatykom naszego regionu możliwość elastycznego wyboru miejsca, czasu i sposobu świętowania – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Namówiłem zarząd województwa, by tegoroczne świętowanie rozciągnąć na cały miesiąc i wymyślić je wspólnie z Dolnoślązakami. Z wielką satysfakcją obserwowałem, jak dynamicznie zapełnia się kalendarz wydarzeń i jak wiele instytucji oraz organizacji podziela naszą wizję oraz szeroką perspektywę. W efekcie mamy już około 200 zaplanowanych wydarzeń, i czekamy na kolejne propozycje. Chcemy „rozwibrować” Dolny Śląsk. Chcemy, by Dolnoślązacy wyszli w góry, poznali swoje miasta, odwiedzali zabytki, żebyśmy poznawali legendy i fakty, odkryli tajemnice.
 
Platformą, która ma za zadanie porządkować informacje o jubileuszu i być przewodnikiem dla wszystkich zainteresowanych, będzie specjalnie w tym celu przygotowana strona dolnyslask25lat.pl. Co więcej, to również miejsce, w którym każdy kto wypełni formularz, może zgłosić swoją autorską inicjatywę i włączyć ją do oficjalnego programu.
 
Michał Znaniecki, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej, opowiedział o wyjątkowym spektaklu, który będzie jednym z pierwszych wydarzeń w jubileuszowym kalendarzu.
 
– Przygotowaliśmy dla Państwa operę klasyczną, ale w nowej odsłonie. Zaprosiliśmy do napisania dialogów osobę emblematyczną dla Dolnego Śląska i Wrocławia – Marka Krajewskiego. Tak powstał „Czarodziejski flet w Breslau”. Ale to nie jedyna propozycja, jaką przygotowaliśmy w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego. Chcemy wychodzić poza mury gmachu opery i upowszechniać nasz repertuar w całym regionie - mówi Michał Znaniecki.
 
 
Bartosz Huzarski, kolarz szosowy podkreślał atuty terenowe regionu dla rowerzystów i zapowiadał nowe projekty, uruchamiane dzięki współpracy z urzędem marszałkowskim:
 
– Mamy doskonałe warunki do turystyki rowerowej i organizowania imprez kierowanych w stronę mniej lub bardziej profesjonalnych zawodników. Dzięki wieloletniej współpracy z samorządem wojewódzkim zorganizowaliśmy wiele ciekawych pomysłów, i planujemy kolejne. W Bielawie powstanie zamknięty tor do kolarstwa szosowego. W tym i przyszłym roku w 14 gminach planujemy uruchomić program Dolnośląskich Parków Rowerowych Umiejętności. Warto też wspomnieć o najważniejszych imprezach dla kolarzy amatorów, jak Bike Maraton czy cykl VeloBank Via Dolny Śląsk, który jest jednym z 200 wydarzeń rocznicowych. Zapraszamy 8 października do Sobótki - zachęca Bartosz Huzarski
 
Oto wydarzenia, które już teraz zaplanowano w Wałbrzychu:
 
Zamek Ksiaż
15 października 2023 r., godz. 10.00-16.00
Obchody Święta Województwa Dolnośląskiego w Aglomeracji Wałbrzyskiej
 
W ramach obchodów wydarzenia przewidziane są następujące wydarzenia: 
 
1. Degustacja tortu „Basia”, który nawiązuje do tradycji górniczych regionu wałbrzyskiego. Tortem zostaną poczęstowani turyści i uczestnicy wydarzenia (przewidziano 300 porcji). 
 
2. Prezentacje atrakcji turystycznych regionu Aglomeracji Wałbrzyskiej. Przygotowane zostaną stoiska promocyjne, a reprezentanci atrakcji turystycznych i przewodnicy będą opowiadali o historii regionu oraz o atrakcjach turystycznych Dolnego Śląska. 
 
3. Otwarty spacer historyczny z przewodnikiem po parku książańskim.  
 
4. 2-godzinna gra terenowa dla 60 dzieci na terenie parku książańskiego.
 
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu:
27 października 2023 r., godz. 19:00
28 października 2023 r., godz. 19:30
29 października 2023 r., godz. 19:30
„12 Prac Marii Byrd”
 
Szkic jest rezultatem konkursu rezydencyjnego, którego tematem była przyszłość pracy. Decyzją jury rezydentem został dramaturg Mariusz Gołosz. Napisał dramat „12 Prac Marii Byrd” przeniesiony na scenę przez reżysera Pawła Sablika z zespołem teatru. Pandemia COVID-19 zmieniła wiele w naszym życiu. Jednym z takich obszarów jest sposób funkcjonowania pracy: 
 
- czy odejście od pracy jako miejsca jest trwałe, 
- czy praca on-line to moda, ułatwienie czy problem, 
- jakie są skutki psychologiczne odebrania człowiekowi sensu wynikającego z pracy, 
- jakie zagrożenia przynosi automatyzacja, 
- czym staje się sztuczna inteligencja, 
- czy znany nam rynek pracy kończy się, 
- czy warto histeryzować. 
 
Tekst i szkic teatralny „12 Prac Marii Byrd” na pewno nas uspokoi, ale nie zwolni z myślenia i odpowiedzialności.
 
6 października 2023 r., godz. 19:00
 
 
7 października 2023 r., godz. 19:00
8 października 2023 r., godz. 18:00
„Polak sprzeda zmysły”
 
Spektakl inspirowany reportażami Konrada Oprzędka jest formą zabawy z naszą polską kreatywnością i różnymi sposobami jej manifestowania, również w sferze gospodarki i ekonomii. Czy warto zastanawiać się nad duchem narodu polskiego? Odpowiedź jest prosta: tak! 
 
Robili to romantycy, pisząc o Winkelriedach i papugach 
Robili to bojowcy powstań, zrywów i wojen 
Robili to postromantycy i robią neoromantycy, widząc wszędzie wesela 
Robi to od zawsze teatr – aluzją, plakatem, dosłownością, symbolem, afirmacją albo krytyką 
Od 60 lat robi to Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu SZA-NIAW-SKX 
Od 6 października 2023 r. zrobi to Michał Buszewicz wraz z realizatorami i zespołem teatru 
Opowieść o Polsce jest zawsze potrzebna, szczególnie w momentach przełomowych, a przecież w takim momencie – jako społeczeństwo – się znajdujemy 
Gospodarka zawsze stanowiła podstawę dobrobytu, a ekonomii musieliśmy się uczyć 
Jak poradziliśmy sobie z tą nauką i czy byliśmy w niej pilnymi uczniami, czy niesfornymi kreatorami 
Czy w ogóle to się opłacało i na jak długo? Odpowiedzi z nami w SZA-NIAW-SKX! 

Filharmonia Sudecka im. J. Wiłkomirskiego
13 października 2023 r., godz. 19:00-20:30
14 października 2023 r., godz. 18:00-19:30
Weekend muzyki filmowej „Umówiłem się z nią na dziewiątą…” 

Koncert symfoniczny, podczas którego wykonane zostaną piosenki znane z polskich filmów z lat trzydziestych, w aranżacjach Łukasza Matuszyka.  

Program: 
„Sex appeal” (z filmu PIĘTRO WYŻEJ 1937) 
„Umówiłem się z nią na dziewiątą” (z filmu PIĘTRO WYŻEJ 1937) 
„Dzisiaj ta, jutro ta” (z filmu PIĘTRO WYŻEJ 1937) 
„Miłość Ci wszystko wybaczy” (z filmu SZPIEG W MASCE 1933) 
„Jak całować, to ułana” (z filmu ŚLUBY UŁAŃSKIE 1934) 
„A u mnie siup” (z filmu DODEK NA FRONCIE 1936) 
„Baby, ach te baby” (z filmu ZABAWKA 1933) 
„Cóż bez miłości wart jest świat” (z filmu ANTEK POLICMAJSTER 1935) 
„Na pierwszy znak” (z filmu SZPIEG W MASCE 1933) 
„Zakochany złodziej” (z filmu ROBERT I BERTRAND 1938) 
„Odrobinę szczęścia w miłości” (z filmu CO MÓJ MĄŻ ROBI W NOCY 1934) 
„Każdemu wolno kochać” (z filmu KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ 1933) 
 
20 października 2023 r., godz. 19:00-20:00
KOSY Symfonicznie
 
Zespół Kosy wystąpi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny, prezentując materiał ze wspólnej płyty „Siew Symfonicznie”. Wykonany zostanie premierowy utwór Łukasza Bzowskiego „Folk Sketches for Orchestra”.  
 
Program koncertu: 
 
1) Łukasz Bzowski „Folk Sketches for Orchestra”  
2) „Siew Symfonicznie” – pieśni ludowe w orkiestracji Ł. Bzowskiego: 
„Mój wianeczku” 
„Po dużym jeziorze” 
„Ścieni dąbek” 
„Tam pod lasem” 
„Wyjrzyjcież mi moja mamo” 
„Aj lulaj, lulaj” 
„Ruta”
 
opr.plr
foto: użyczone / UMWD
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jacek (17 września 2023 13:44)
25 lat od likwidacji województwa wałbrzyskiego przez Jerzego Buzka.

Dodaj komentarz

dolny śląsk  |   święto województwa  |   25 lat województwa  |   kultura  |   wydarzenia  |   rozrywka  |  

Najbliższe wydarzenia w Zamku Książ

'Zniknięcie jako infekcja' - zapraszamy na wernisaż do BWA

Dni Otwarte Budynku Bramnego w Zamku Książ

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij