Menu

Wystartował VI Festiwal Małych Prapremier

W Teatrze Lalki i Aktora rozpoczął się Festiwal Małych Prapremier. Podczas inauguracji widzowie mieli możliwość zobaczyć premierowy pokaz nowej produkcji naszego teatru "Nosorożec". Była to też okazja, by pochwalić się wyjątkowym muralem, który zdobić będzie budynek teatru.

Wystartował VI Festiwal Małych Prapremier
Festiwal odbywa się już po raz szósty, ale organizowany jest co dwa lata. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku i z czasem wydarzenie zyskało duże uznanie w środowisku teatralnym, do tego stopnia, że w tym roku napłynęła rekordowa ilość zgłoszeń od zespołów teatralnych z całej Polski. Dzięki temu festiwalowi wałbrzyska publiczność ma okazję u siebie zobaczyć najciekawsze spektakle dla dzieci i młodzieży, jakie powstały w naszym kraju na przestrzeni ostatnich dwóch lat.
 
- Dziesięć lat temu spotkaliśmy się tu po raz pierwszy. Przyznam, że nie wiedziałem, czy to się uda, czy festiwal przetrwa, ale przetrwał i dziękuję wszystkim za to, że mnie wspieracie od 10 lat. Myślę, że nie będzie to ostatnia edycja. Cieszę się, że możemy znów się spotkać w Wałbrzychu, że macie ochotę do nas przyjechać, pobyć z nami parę dni, pozwiedzać miasto, nasze instytucje, obejrzeć wspaniałe spektakle, które tu zapraszamy, zobaczyć studentów szkół teatralnych i posłuchać czytań. Mam nadzieję, że nie zawodzimy, skoro nadal przyjeżdżacie od 10 lat - mówił podczas inauguracji dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu Zbigniew Prażmowski.
 
 
- Mam przyjemność pełnić funkcję wiceprezydenta od pięciu lat i trzeci raz jestem na tym festiwalu i tak się składa, że trzeci raz mogę go otworzyć. To w zasadzie mój obowiązek zawodowy, ale to sama przyjemność. Proszę mi uwierzyć, że za każdym razem, kiedy dostaję taką magiczną kopertę z zaproszeniem do teatru, to mimo że moja nastolatka nie chce już ze mną chodzić, to zawsze znajdzie się jakieś cudowne dziecko, które przyjdzie ze mną na premierę. Siedzę tutaj i się wzruszam, zachwycam i za każdym razem wychodzę i mówię, że to jest jeden z najlepszych teatrów, z jakim mogą państwo mieć do czynienia. Za chwilę się państwo przekonacie, co wyprawiają aktorzy na tej scenie, ale powiem szczerze - czapki z głów, bo zawsze jest bardzo wysoki poziom. Zawsze zachęcam wszystkich, by ten teatr odwiedzili - mówiła wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
 
Tradycyjnie na rozpoczęcie festiwalu Teatr Lalki i Aktora przygotowuje swoją premierę i tym razem był to spektakl Nosorożec, który napisał i wyreżyserował Łukasz Zaleski. Dla samego twórcy praca nad spektaklem była nowym i ciekawym doświadczeniem.
 
- To bardzo śmieszna historia, bo ja sporo reżyseruję i sporo piszę, ale dla innych reżyserów, ale do tej pory tego nie łączyłem. Zawsze mówiłem sobie, że to mnie najmniej ciekawi, bo jak piszę, to trochę widzę te sceny i trochę wiem z góry jak to wyreżyserować. Dotychczas tak sobie to wyobrażałem, że jak spotykają ten tekst inni reżyserzy, to bardzo mnie ciekawiło, co oni z tym zrobią, jak go odczytają i zainscenizują, bo podobnie jest z reżyserowaniem tekstów innych autorów. Długo broniłem się przed reżyserowaniem własnego tekstu, aż zmieniliśmy tę sytuację. Przyznam szczerze, że jest inaczej, niż myślałem. To znaczy, że własny tekst też może zaskakiwać w kontakcie z aktorami, realizatorami i z nową dla mnie formą, bo nie jestem reżyserem lalkowym. To dla mnie zupełnie nowa forma. Okazało się, że ten tekst dostaje zupełnie nowych rzeczy, których sam się nie spodziewałem. Bardzo się cieszę, żę tak się stało, że mogę się spotkać i przytulić z własnym tekstem - mówi reżyser i autor "Nosorożca" Łukasz Zaleski.
 
 
 
Tuż przed rozpoczęciem festiwalu zakończył się remont części teatru, a na jego elewacji przy schodach na ul. Kopernika pojawiła się wyjątkowa ozdoba - mural stworzony przez artystów ceramików biorących udział w plenerze artystycznym zorganizowanym przez Galerię Sztuki BWA w Wałbrzychu.
 
- Przyszedł do mnie Łukasz Karkoszka i zaproponował współpracę z wyjątkowymi artystami związanymi z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stwierdziliśmy, że chcemy nawiązać do wyjątkowego sympozjum naukowego, które odbywało się w Wałbrzychu, czyli "Porcelana Inaczej". Rok temu był pierwszy taki plener, w tym roku kontynuujemy i mamy nadzieję, że wejdziemy już na stałe w strukturę miasta Wałbrzycha i będziemy je upiększali - mówi dyrektor WGS BWA Piotr Micek.
 
 
Ceramiczny mural jest pracą zbiorową autorstwa Joanny Teper, Jakuba Biewalda, Weroniki Surmy, Tamary Berezy, Ihora Berezy, Hanny Drul i Justyny Żak, którzy pracowali pod okiem Łukasza Karkoszki.
 
 
Festiwal potrwa do piątku 22 września. Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ.
Zdjęcia z premiery spektaklu Nosorożec możecie obejrzeć TUTAJ.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

I Festiwal Bożonarodzeniowy w Filharmonii Sudeckiej

Mike Parker Quartet na scenie w A’PROPOS

60 lat po ślubie Kubasińskiej i Nalepy koncert w Teatrze Zdrojowym

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij