Menu

''Gadająca'' opaska ratuje życie

Wałbrzych podsumował program „Korpus Wsparcia Seniorów”.  W jego ramach seniorzy otrzymują opaski. Gdy pogorszy się ich stan zdrowia, służby otrzymują sygnał. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest liderem tego typu programów w Polsce.

''Gadająca'' opaska ratuje życie
- Osoby starsze w tej chwili stanowią około 30% społeczności miejskiej. Musimy jako gmina zwrócić szczególną opiekę na osoby starsze. MOPS z ogromnym oddaniem zajmuje się usługami dla osób starszych. Jako lider dołączyliśmy do programu opieki. - mówi wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
- Przed Sylwestrem skoczyło mi tak ciśnienie, że miałam 90/100. Była godzina 17:00. Zadzwoniłam do lekarza z nadzieją, że mnie przyjmie. Okazało się, że nie. Prywatnie też nie. Zadzowniłam do innej przychodni i też nie. Nie wiedziałam co robić, więc nacisnęłam na opaskę. Pomyślałam - "Może coś pomoże". Zrobiło się czerwone kółeczko i odezwał się ratownik. Spytał "Pani Cecylio, co się dzieje? Za 10 minut już było pogotowie i zawieziono mnie do szpitala. Na drugi dzień okazało się, że szpital zaraził mnie covidem, ale lekko to przeszłam i nic mnie nie bolało. - mówi Pani Cecylia. 
 
 
MOPS korzysta z programu od 2 lat. Istotnym jest, że usługa działa w trybie ciągłym. Gmina zabezpieczyła środki, by starszym osobom nie były odbierane opaski. Nie jest to jedyny sposób w jaki MOPS wspiera seniorów. 
 
- Polega to na tym, że senior po otrzymaniu informacji dostaje opaskę, która mierzy jego parametry życiowe. Między innymi ciśnienie. Jest też detektor upadku. W momencie, gdy coś sie dzieje, powiadamiana jest firma obsługująca cały system. Powiadamiane są odpowiednie służby. Wsparciem objęliśmy już ponad 400 seniorów. W przyszłym roku chcemy realizować usługi sąsiedzkie w ramach tego programu. Czekamy na ogłoszenie i ofertę. - mówi Magdalena Stefańska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. 
 
- Nie dosyć, że jej potrzebuję, to jeszcze ona do mnie gada. Za pierwszym razem mnie wystraszyła, bo byłam sama w domu i nagle ktoś zaczął gadać. Podłączałam ją do ładowania i "powiedziała", że jest naładowana. To jest bardzo pomocne urządzenie. Człowiek czuje, że nie jest sam. - mówi Pani Cecylia. 
 
 
 
Przeprowadzono 3300 diagnoz środowiskowych, by zbadać potrzeby seniorów. Lokalny program wsparcia działa w każdej dzielnicy Wałbrzycha. Wsparcie jest indywidualne. Senior może liczyć m.in. na pomoc w dotarciu do służby zdrowia. Teleopieka jest obszarem, który mocno się rozwija.  Opieka jest całodobowa. Opaska bada puls i saturację. Wyniki są monitorowane. 
 
Wałbrzych prześciga Wrocław. W  pierwszym półroczu 2023  było 2000 pacjentów w całym województwie dolnośląskim . W Wałbrzychu jest 400 podopiecznych. Odebrano 1977 wezwań (399 w samym Wałbrzychu).
 
Udzielono 300 porad medycznych w województwie. (138 w Wałbrzychu). Średni wiek uczestników projektu 78,5 roku. Większa grupa to kobiety.
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Ewa (9 października 2023 14:29)
To żadna nowość. W Niemczech u starszych osób działa to od 20 lat.

Dodaj komentarz

opaska  |   mops  |   seniorzy  |   pomoc  |   ratunek  |   112  |   walbrzych  |   pogotowie  |   wtv  |   w24  |   informacje  |   wydarzenia  |  

Będą pomagać bezdomnym w godnych warunkach

Jak pomóc bezdomnym - ruszyła akcja ''Zima''

Pilotowali do szpitala samochód z 2-letnim dzieckiem

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij