Menu

Lewica chce dochodu bez pracy. Póki co, pilotażowo

Jednym z pomysłów Lewicy jest wprowadzenie dochodu podstawowego w wysokości 1500 zł. W ramach programu pilotażowego miałoby go otrzymywać 5000 osób. 

Lewica chce dochodu bez pracy. Póki co, pilotażowo
- Dochód podstawowy to bezwarunkowe, regularne świadczenie pieniężne, które jest wypłacane wszystkim mieszkańcom w takiej wysokości, by wystarczyło do zaspokojenia ich podstawowych potrzeb. Ta koncepcja jest coraz bardziej popularna na świecie w takich krajach jak Niemcy, Finlandia, Stany Zjednoczone czy Indie. Są albo były przeprowadzane programy pilotażowe. Taki program nie został wprowadzony do tej pory w Europie środkowo wschodniej. Chcemy nadrobić ten brak i uważamy, że dobrym pomysłem jest zorganizowanie takiego programu pilotażowego w okręgu wałbrzyskim. Chodzi o to, by minimum 5 tys. osób w wieku produkcyjnym (w części gminy, dzielnicy) otrzymywałoby 1500 zł co miesiąc przez dwa lata. Byłoby badane, jak dochód podstawowy wpływa na zachowanie tych osób (relacje społeczne, sytuację materialną i czy są aktywne ekonomicznie i na co wydają pieniądze). - mówi kandydat Lewicy, Maciej Szlinder. 
 
 
Jednym z celów wprowadzenia programu jest promocja regionu.
 
- Tego typu program przyciągnąłby uwagę całego świata. Nie tylko akademickiego, badawczego, ale także mediów. Byłoby to dużym rozgłosem dla naszego regionu i Polski. Promowałoby także wizerunek. Z jednej strony wizerunek odwagi, sięgania po nowatorskie rozwiązania w polityce społecznej. Z drugiej strony bazowanie w podejmowaniu decyzji co do polityki publicznej na dowodach naukowych. Uważamy, że program pilotażowy byłby szansą dla regionu i dla Polski.  - mówi kandydat Lewicy, Maciej Szlinder. 
 
 
Po zakończeniu eksperymentu miałoby dojść do reform. 
 
- Jeżeli będziemy mieli pozytywne efekty eksperymentu, to trzeba by zaprojektować całą reformę świadczeniowo podatkową. Trzeba by istotnie zmienić system podatkowy w Polsce. Trzeba, by przejrzeć świadczenia, których część pewnie byłaby zbędna. Trzeba by to wprowadzać stopniowo przez parę lat.  - mówi kandydat Lewicy, Maciej Szlinder. 
 
Kto miałby wziąć udział w programie pilotażowym?

- Zależy nam przede wszystkim, by to były osoby zamieszkujące na jednym terytorium. Jeśli rozsiejemy po całym okręgu i większym terytorium, to nie mamy do czynienia z efektami relacji między tymi osobami. Trzeba modelować sytuację, w której całe społeczeństwo funkcjonuje z dochodem podstawowym. Chcemy wybrać jakąś niewielką gminę albo część, by wszystkie osoby w wieku produkcyjnym taki dochód otrzymywały. To, która zostanie wybrana to zadanie dla naukowców.  - mówi kandydat Lewicy, Maciej Szlinder. 

 

red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

teofil (27 września 2023 0:38)
Kwota idealna na życie dla osób wynajmujących mieszkanie
Kaspar Hauser (25 września 2023 23:47)
Wez ty sobie chlopaku przejzyj podrecznik do parazytologii, zanim p*****lniesz kolejna bzdure. A tak w ogole, ciekawe ze lewacy uzurpuja sobie prawo do rozdzielania pieniedzy, choc pojecia nie maja o ich zarabianiu
Obywatel (25 września 2023 20:33)
I jak ma się do tego paragraf Konstytucji RP mówiący o eksperymentach na ludziach?
Ja pitolę. (25 września 2023 20:14)
Niech się Pan nie powołuje na "naukowców". Naukowcy to ludzie, ludzie popełniają błędy. Są naukowcy jak Nikołaj Wawiłow i są naukowcy pokroju Trofim Łysenko. Zwłaszcza naukowy z ZSRR pokazali co potrafią gdy trzeba polizać dupę Stalina.
fantazje, urojenia, (25 września 2023 19:55)
Nazwijmy ten eksperyment "KASTRACJA". Czuć ducha eugeniki.
Brave! New! Scarry! World! (25 września 2023 19:33)
Kto będzie pracował na ten bezwarunkwy dochód podstawowy? Wychodowani gentycznie pozbawieni potrzeb wyższego rzędu ludzie "BETA"?
The Island (25 września 2023 19:22)
Lewica to kochanica Wielkiego Brata. Oczywiście, jak powiedział D. Tusk aby brać trzeba najpierw coś dać. Już raz obiecywała równość i zamiast równości ludzie otrzymali komunizm.
Pedzlowy (25 września 2023 18:00)
Q w sam raz dla imigrantow islamskich. Dlatego na was nie zaglosuje
Papcio (25 września 2023 15:49)
A ty Szlinder będziesz pracował i utrzymywał tych darmozjadów? Już to widzę...
Alex (25 września 2023 15:16)
Cytuję użytkownika: pp
kolejne przekupstwo patusów, żeby mieli za co chlać
Przekupywanie patusów jest bez sensu.Oni i tak nie potrafią być wdzięczni i nie chodzą na wybory.Uważają,że im się wszystko należy i jeszcze mają pretensje,że za mało dostają.A durne partyjki polityczne myślą,że pozyskują elektorat.To tylko bezsensowna strata kasy.Związki wyznaniowe takie jak jehowi czy zielonoświątkowcy itp również nie chodzą na wybory ale oni przynajmniej nic nie chcą za darmo.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

lewica  |   dochod  |   podstawowy  |   program  |   pilotazowy  |  

Sprowadzić fundusze z KPO i przywrócić autonomię samorządów

History Story: Papierowa Twierdza

Gość Dnia - Krzysztof Śmiszek

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij