Menu

Zamek Książ ratuje matryce z Fabryki Kristoff

Zamek Książ odkupił od Porcelany Kristoff kilkaset matryc pozwalających wykonać około 80 wzorów porcelanowych figurek. Matryce przekazane zostały do Centrum Ceramiki Unikatowej i posłużą do stworzenia wyjątkowej wystawy.

Zamek Książ ratuje matryce z Fabryki Kristoff
Jest to kolejny etap ratowania dziedzictwa wałbrzyskiego przemysłu ceramicznego. Niedawno Muzeum Porcelany odkupiło od likwidowanej fabryki 4000 elementów z tzw. wzorcowni. Są to gotowe produkty, które prezentowane były potencjalnym klientom. Teraz dzięki współpracy Zamku Książ i Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA udało się pozyskać kilkaset matryc, dzięki którym możliwe będzie produkowanie na małą skalę porcelanowych figurek.
 
- Przy konsultacji z Centrum Ceramiki postanowiliśmy zakupić matryce jako Zamek Książ. Użyczamy je do Centrum Ceramiki Unikatowej, by razem z BWA przygotować wystawę, którą zaplanowaliśmy w przyszłym roku. Cieszymy się, że jako zamek, który jest symbolem Wałbrzycha, możemy się przyłożyć do zachowania porcelanowego dziedzictwa naszego miasta - mówi Anna Żabska prezes Zamku Książ.
 
 
- W momencie, kiedy dowiedzieliśmy się o zamknięciu Porcelany Krzysztof, zaczęliśmy się zastanawiać wraz z prezydentem Romanem Szełemejem, jak ratować to dziedzictwo za pośrednictwem CCU. Wszystkie formy, które tu mamy są do użycia w technice odlewniczej. To taka technologia, która jest w zasięgu naszego centrum. W tym momencie z Porcelany Krzysztof mamy 80 figurek porcelanowych w tym takie fasony jak "Chińczyk", który składa się z 24 matryc. Na tym przykładzie widać ile pracy trzeba włożyć, aby odtworzyć jedną porcelanową figurkę. Reasumując, posiadamy w tej chwili matryce gipsowe, które służą do stworzenia form roboczych, z których wykonać możemy wyroby porcelanowe i wypalić je w naszej pracowni CCU - mówi Piotr Micek, dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA.
 
 
 
Formy posłużą także do prowadzenia warsztatów z dziećmi i młodzieżą, więc CCU zadba o to, by nie kurzyły się w magazynie, tylko cały czas pracowały.
 
- Udało się ocalić to, co jest ikoniczne dla Wałbrzycha, czyli te porcelanowe figurki, które stają się już rarytasami. Pewnie nie będzie łatwo zachować tu standard, bo są pewne ograniczenia na przykład co do wielkości, ale wszystko jest możliwe. Nasze centrum udowadnia już, że można takie rzeczy robić. Będziemy się starali to pielęgnować, tak jak zapowiadaliśmy w tym miejscu kilka miesięcy temu, w ramach tzw. Manufaktury Krzysztof. Mamy już pierwsze rezultaty i będziemy próbowali powoli tę ofertę poszerzać - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Za te kilkaset matryc, dzięki którym można wykonać około 80 wzorów figurek, Zamek Książ zapłacił 75 tysięcy złotych.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8

Komentarze

Sip (26 września 2023 11:23)
Gówno warte zawilgocone gówno ładnie się wydymaliscie to wszystko szrot
M (26 września 2023 7:40)
Cytuję użytkownika: V-
A jest matryca mordy ,, cara ,, Wałbrzycha odbita w glinie ?
Nie, ale jest dupa krasnala z Żoliborza, żebyś mógł ją na okrągło całować.
Jacek (26 września 2023 5:29)
Co za wyjątek mam to w domu i zakuzacze są
Jwch (25 września 2023 22:47)
Ną co komu ten fajans? Porcelana Krzysztof została rozgrabiona we współpracy starostwa i nordis
V- (25 września 2023 20:08)
A jest matryca mordy ,, cara ,, Wałbrzycha odbita w glinie ?
Henryk (25 września 2023 14:50)
A byli właściciele porcelany Wałbrzych w latach 90 wszystkie formy zniszczyli ! Wszystko co było związane z Tielsch ! Tak to jest jak ktoś cos dostaje za darmo a nawet z dopłatą !

Dodaj komentarz

porcelana krzysztof  |   stara kopalnia  |   bwa  |   centrum ceramiki unikatowej  |   matryce  |   wzory  |   figurki  |   porcelana  |   ceramika  |  

BWA zaprasza na wystawę malarza i architekta Roberta Jaworskiego

Barbórkowa Parada Górnicza (FOTO)

Festiwal Tradycji Górniczych w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij