Menu

Kolizja z jeleniem na ul. Uczniowskiej

Wszystko wyglądało bardzo groźnie, na szczęście kierującym - 59 oraz 35-latkowi - nic poważnego się nie stało. Wszystko przez jelenia, który wbiegł na drogę — jeden z samochodów został poważnie uszkodzony. DO wypadku doszło na ulicy Uczniowskiej dziś (w środę) o poranku.

 

Kolizja z jeleniem na ul. Uczniowskiej
Sarny, lisy czy dziki szukając jedzenia często zbliżają się na niebezpieczną odległość do dróg, którymi podróżujemy. Niektóre zwierzęta walcząc o swe leśne terytorium wbiegają wprost pod koła jadącego pojazdu. Skutki takiego zderzenia mogą być katastrofalne.

Przy zderzeniu auta z dwudziesto, trzydziestokilogramową sarną, bądź jeszcze cięższym dzikiem, siła uderzenia sięga do pół tony. Rocznie na drogach naszego powiatu dochodzi niemal do kilkudziesięciu zdarzeń z udziałem tych zwierząt.
 
 
Wałbrzyscy policjanci radzą jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:
 
- W okolicach leśnych, zadrzewionych i tam, gdzie wcześniej widywane były leśne zwierzęta powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych oraz o wczesnym poranku.
 
 
- Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje. Pamiętajmy też, że zwierzę może wyskoczyć na drogę zarówno z lewej, jak i z prawej strony.
 
- Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę omijać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby ominięcia, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.
 
- Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić Policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nigdy nie powinniśmy dotykać rannego lub martwego zwierzęcia pamiętając, że oprócz infekcji, istnieje niebezpieczeństwo, że zwierzę nas kopnie lub ugryzie. Jeśli pozwoli na to sytuacja, dla uspokojenia zwierzęcia można ze szczególną ostrożnością nakryć mu głowę kocem lub innym materiałem.
 
opr.plr
foto: KMP w Wałbrzychu
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

analityk medyczny (27 września 2023 20:42)
Bardzo współczuję właścicielowi samochodu, straty są bardzo duże, a co z tym jeleniem ?
Tsss (27 września 2023 13:00)
Jak zaczniemy mrugać światłami, to skutek będzie odwrotny niż opisywany wyżej...
stick (27 września 2023 12:23)
...i dowiedzieć się w Związku Łowieckim, czy w okolicy najbliższej zdarzeniu nie było odstrzału, czy też innego polowania... to ma znaczenie w postaci odszkodowania..
DJ2023 (27 września 2023 12:17)
Zawsze oczy otwarte trzeba mieć zwierzęta to jak człowiek są nie obliczalne!

Dodaj komentarz

policja  |   kolizja  |   wypadek  |   jeleń  |   dzikie zwierzęta  |  

Miał trzy zakazy kierowania samochodem, mimo to wsiadł za kierownicę

140 km/h przez miasto ponad 125 przez przejście dla pieszych

Ugodziła swoją 14-letnią córkę nożem

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij