Menu

Szlak 50-lecia Boguszowa-Gorc

W Boguszowie-Gorcach z okazji 50-lecia połączenia kilku miejscowości w jedno miasto, wytyczono 50-kilometrowy szlak turystyczny, który prowadzi po jego najpiękniejszych zakątkach.

Szlak 50-lecia Boguszowa-Gorc
Historia Boguszowa sięga czasów średniowiecza, ale jednostka samorządowa, którą dziś znamy jako Boguszów-Gorce powstała 50 lat temu z połączenia Boguszowa, Gorc, Kuźnic Świdnickich i Starego Lesieńca. Z tej okazji w tym roku odbywa się wiele różnych wydarzeń i uroczystości, a jednym z elementów obchodów rocznicy jest otwarcie nowego szlaku turystycznego o długości dokładnie 50 kilometrów.
 
- Chcemy państwa zaprosić na malowniczą trasę turystyczną, pięknie zorganizowaną. Przewodnicy, którzy ją wytyczali, mówili, że nie było to łatwe, ale się udało. Prowadzi ona przez całe nasze miasto, nasze piękne góry. Oferuje wspaniałe i czasem nieoczywiste widoki, które są do odkrycia - mówi burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska.
 
 
- Pomysł na ten szlak spowodował, że postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać wszystkie najciekawsze szlaki w naszym mieście. Powstanie dedykowana strona internetowa, na której Szlak 50-lecia będzie odgrywał główną rolę, ale chcemy tam umieścić wszystkie nasze trasy turystyczne i rowerowe, którymi możemy się pochwalić, aby każdy turysta, który szuka takich informacji, znalazł je w jednym miejscu - zapowiada Marek Szeles, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Boguszowie-Gorcach.
 
 
Na otwarcie szlaku zaproszono dzieci i młodzież ze szkół, ale zaproponowano im przejście krótszego, około 5-kilometrowego fragmentu tego szlaku. Wkrótce zapewne znajdą się wędrowcy chcący pokonać go w całości. Co ich czeka po drodze?
 
- Szlak ma równo 50 kilometrów długości. To był priorytet podczas jego wytyczania. Równie ważne było, aby przechodził przez trzy najważniejsze góry Boguszowa - Mniszek, Chełmiec i Dzikowiec. Jest bardzo ważny zarówno pod kątem krajoznawczym, jak i stricte turystycznym, bo z wielu miejsc rozciągają się fantastyczne widoki. Na przykład z tzw. wyżyny jabłowskiej, którą odwiedzimy dziś, roztaczają się nieoczywiste widoki na Karkonosze, Śnieżkę, Rudawy Janowickie. Idąc w drugą stronę, z okolic Dzikowca widzimy całe Sudety Środkowe od Niziny Śląskiej po wrocławski Sky Tower. Widoki z Chełmca chyba zna każdy - mówi Jacek Pielich z PTTK, który wytyczał Szlak 50-lecia.
 
 
 
Oznakowanie szlaku stanowiło nie lada problem, ale wymyślono rozwiązanie, które sprawi, że turyści nie powinni się pogubić.
 
- W związku z tym, że ten szlak krzyżuje się praktycznie ze wszystkimi innymi kolorami, nie mogliśmy wykorzystać żadnego ze standardowych kolorów. Postanowiliśmy go oznakować barwami miasta Boguszów-Gorce, czyli zielony, żółty, czerwony. Podczas znakowania zaczepiali nas mieszkańcy i pytali, czy to szlak rasta, czy jamajski, a my tłumaczyliśmy, że jest to flaga Boguszowa-Gorc - dodaje Jacek Pielich.
 
 
 
Czekamy na wasze zdjęcia z nowego szlaku. Choć synoptycy zapowiadają ochłodzenie, to pogoda na jesienne spacery powinna być zadowalająca.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Janek (30 września 2023 11:10)
Nowy szlak, ale stare śmieci. Na końcu II Kuźnic... początek lasu , ktoś wybierał butelki z gęstwiny i wszystko przy leśnej drodze... może znajdą się środki na posprzątanie
Daniel (29 września 2023 2:07)
Dni Boguszowa w tym roku także były powiązane z tym jubileuszem. Cóż co to była za impreza.

Dodaj komentarz

boguszów-gorce  |   50-lecie miasta  |   szlak 50-lecia  |   turystyka  |   rekreacja  |  

Gdzie jest najwyżej położona strzelnica w Polsce?

Lichota i Dancewicz oprowadzają po Książu

Małe Centrum Nauki SOWA świętuje pierwsze urodziny (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij