Menu

Przyszli kryminolodzy rozpoczęli studia w Szczawnie-Zdroju

Co łączy Oxford, Cambridge, Harward i Szczawno-Zdrój? Trzy pierwsze to wielkie historyczne ośrodki akademickie, które zaczynały jako małe miejscowości, a Szczawno-Zdrój jest na początku tej drogi - przynajmniej tak twierdzi rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu, która właśnie otworzyła swoją filię w przywałbrzyskim uzdrowisku.

Przyszli kryminolodzy rozpoczęli studia w Szczawnie-Zdroju
Zazwyczaj uczelnie wyższe starają się rozwijać swoje ośrodki akademickie w dużych miastach, ale na przekór tym trendom Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, która ma swoją główną siedzibę w Łodzi, postanowiła otworzyć swoją filię w niewielkim Szczawnie-Zdroju.
 
- Przeprowadziliśmy badania rynku i okazało się, że istnieje duży deficyt, jeśli chodzi o kształcenie w sektorze szkolnictwa wyższego, przede wszystkim na kierunku, który zdecydowaliśmy się uruchomić na Filii w Szczawnie-Zdroju, czyli kryminologię I i II stopnia. Na całym Dolnym Śląsku tylko jedna uczelnia prowadzi kształcenie na tym kierunku i to w profilu ogólnoakademickim, zatem my jesteśmy jedyną uczelnią w całym województwie, która będzie kształciła kryminologów w profilu praktycznym. Miało tutaj też znaczenie moje sentymentalne i rodzinne doświadczenie, bo pochodzę z tego regionu. Urodziłem się w Wałbrzychu i stąd też pomysł, aby zainteresować się kształceniem w niewielkiej miejscowości, pięknie położonym Szczawnie-Zdroju - mówi dr hab. Wojciech Welskop, prof. WSBiNoZ, rektor uczelni.
 
 
W pierwszym semestrze naukę na uczelni w Szczawnie-Zdroju rozpocznie 50 studentów. Jak informują władze uczelni, zainteresowanie ich ofertą było bardzo duże, więc już teraz dobrze oceniają pomysł utworzenia tu swojej filii.
 
- Rekrutacja jak na pierwszy nabór była bardzo zadowalająca, nawet w porównaniu do innych miast, w których jesteśmy obecni. Przebiegło to bardzo sprawnie i myślę, że będzie to kolejne miejsce, w którym będziemy się rozwijać. To nie jest tak, że jesteśmy tylko uczelnią z Łodzi, tylko tu zakotwiczyliśmy, chcemy działać lokalnie. Wsparliśmy nawet tutejszy klub sportowy, więc liczymy, że będziemy tu długo i stworzymy fajną uczelnię - mówi Michał Orski, kanclerz WSBiNoZ.
 
 
Jakie umiejętności nabędą studenci kierunku kryminologii i jakie da im to perspektywy na przyszłość i rozwój kariery zawodowej?
 
 
- Przede wszystkim będą to umiejętności praktyczne dotyczące wykonywania zawodu kryminologa. Będą potrafili prowadzić różnego rodzaju diagnozy przestępczości, zbierać ślady, będą uczyli się technik kryminalistycznych, aby z tą praktyką mogli uczestniczyć w życiu zawodowym po ukończeniu studiów - zapewnia dr hab. Wojciech Wielskop.
 
- Wygraliśmy duży projekt unijny i dysponujemy rzeczywistością wirtualną z zakresu kryminologii, czyli wirtualnym miejscem zbrodni. Chcemy, aby studenci mogli uczyć się praktycznie, bo jesteśmy uczelnią praktyczną, a nie teoretyczną - mówi Michał Orski.
 
 
- Po studiach mogą pracować w policji, służbach cywilnych, zakładach karnych, aresztach śledczych, zakładach socjoterapeutycznych. Wachlarz możliwości pracy po ukończeniu kierunku kryminologia jest naprawdę szeroki. Nasz absolwent będzie potrafił rozwiązywać wszelkiego rodzaju problemy społeczne - dodaje dr hab. Wojciech Wielskop.
 
Uczelnia skupia obecnie swoje wysiłki na przeprowadzeniu studentów przez pierwszy semestr i rok akademicki, ale w perspektywie ma plany dalszego rozwoju Filii w Szczawnie-Zdroju. Niewykluczone, że pojawią się w kolejnych latach nowe kierunki.
 
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

miłośnik emerytowanego zbawcy (8 października 2023 15:58)
czy przyszli kryminolodzy będą mogli wysłuchać wykładów skądinąd niezwykle utalentowanego detektywa Rutkowskiego np. jaką fryzurę wybrać aby komponowała się ładnie z choinką ?
Tośka (30 września 2023 21:29)
Kryminologii powinni uczyć w Sandomierzu
Obiektywny (30 września 2023 17:54)
Szkoła w Szczawnie, to wymysł władz uzdrowiska, stanowiący przyczynek do kampanii wyborczej PIS-u. Im więcej pseudo wyższych szkół, tym mniej wykształconych ludzi.
mrs (30 września 2023 8:04)
Najpierw pięć lat studiów, a potem się okaże, że dziewczynki nie potrafią rzucić piłką lekarską i nici z kariery w Policji...
Zzzzzz (29 września 2023 20:53)
,, kolejne dyplomy ,,za flaszkę,,,i wszyscy zadowoleni,,,,
Tsss (29 września 2023 20:53)
Wrecz niemożliwe, że przy tym artykule nie ma zdjęcia facjaty naczelnego wodza i jego pokojówki...

Dodaj komentarz

Gość Dnia - Michał Broda

Tu powstaje Muzeum Minerałów

Jarosław Żyła zwycięzcą Pucharu Polski w Tenisie na Wózkach

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij