Menu

Wałbrzych — miasto bez dworca autobusowego

- Wałbrzych jest jedynym z największych miast w Polsce, które nie posiadają dworca autobusowego — mówi kandydat Lewicy do sejmu, Maciej Szlinder. Temat dworca autobusowego w Wałbrzychu wraca jak bumerang, szczególnie podczas konferencji prasowych Lewicy przed wyborami.

 

Wałbrzych — miasto bez dworca autobusowego
- Wszystkie inne miasta powiatowe takie dworce posiadają. Przykład, chociażby Świdnicy czy Dzierżoniowa — to pokazuje, że można zbudować i utrzymywać dobrze funkcjonujące centrum przesiadkowe — mówi Maciej Szlinder.
 
Dworzec autobusowy w Wałbrzychu mieścił się przy Placu Grunwaldzkim, zlikwidowany został 10 lat temu. Dziś autobusy dalekobieżne zatrzymują się głównie na przystanku autobusowym nieopodal Teatru Dramatycznego, ale nie wszystkie. Dziś na placu po dworcu autobusowym znajduje się market Aldi.
 
- Przez Wałbrzych przejeżdża wiele autobusów, niestety problem polega na tym, że często nie wiadomo, gdzie one się zatrzymują — mówi Szlider.
 
Centrum przesiadkowe w Wałbrzychu miało powstać w miejscu, gdzie wybudowano Dworzec Wałbrzych Centrum, ale nie powstało. Z dworca miały odjeżdżać autobusy komunikacji miejskiej, miał być tu także postój taksówek i dworzec dla autobusów pozamiejskich. Dziś do tematu wraca Lewica.
 
- W zeszłym roku pisaliśmy do prezydenta z zapytaniem, jak wygląda sprawa dworca autobusowego. Jak wiemy, zaraz potem prezydent próbował się dowiedzieć, ile kosztowałoby wykupienie tego terenu (...) i dowiedzieliśmy się, że jest to około 12 milionów złotych. Jednocześnie dotarły do nas informacje, że na Nowym Mieście szykuje się remont stadiony miejskiego, że będzie kosztował 50 mln. zł, z czego 10 mln. będzie pochodzić z kasy miasta, Budowana jest też wieża w Parku Sobieskiego, która będzie kosztować 15 mln. zł — komentuje Szlinder.
 
Co ważniejsze ? Stadion czy dworzec ?
 
 
- Stać nas na stadion, stać na wieżę widokową, a nie stać na dworzec autobusowy. Czy to jest poprawna prioretyzacja ? Naszym zdaniem nie — mówił Szlinder.
 
- Nie mamy wciąż w Wałbrzychu dworca autobusowego, nie mamy linii miejskich nocnych. Pociągi Wałbrzych — Wrocław są przepełnione, bilety na komunikację miejską są drogie, autobusy spóźniają się, a czasem nie przyjeżdżają. Zniechęca nas to do korzystania z komunikacji zbiorowej — mówi Anna Stabrowska, kandydatka Lewicy do sejmu.
 
Stabrowska zwraca uwagę na brak sprawnej i dobrze funkcjonującej komunikacji publicznej co w konsekwencji jest brakiem wyboru i brak możliwości swobodnego przemieszczania się.
 
- Zwiększony ruch samochodowy generuje z kolei problem zanieczyszczenia powietrza, korki, wypadki, zastawianie chodników i trawników autami — dodaje Anna Stabrowska. - Konieczność budowania nowych parkingów zamiast utworzenia np. nowych placów zabaw.
 
Jak zwraca uwagę Stabrowska, by uchodzić za zielone miasto, Wałbrzych musi mieć sprawny transport publiczny.
 
- Po raz kolejny przyjechałam ze swojego rodzinnego Kutna pociągiem i kolejny raz dyskutujemy i przedstawiamy problem nierozpoczętej inwestycji w dworzec autobusowy — mówi posłanka partii Razem Paulina Matysiak — Pociąg w każdym powiecie, autobus w każdej gminie. Żeby ten system dobrze działał, wspólny system transportowy, musimy mieć takie miejsca, w których łatwo będzie się przesiąść. (...) Tak to powinno wyglądać w sposób modelowy, ale jak widzimy, modelowa realizacja już nie jest, bo nawet nie została rozpoczęta.
 
Jak zapewnia Lewica, nadal będzie walczyć o dworzec. Matysiak wspomniała o wprowadzeniu rozwiązań systemowych w kwestiach finansowania transportu autobusowego.

adm
foto: tvwalbrzych.pl
redakcja@walbrzych24.com


 

Komentarze

Halina (4 października 2023 17:10)
Dworzec jest potrzebny super miejsce koło Dworca Miasto lub po dawnym chyba MPK zajezdnia przy Wrocławskiej.
BabaJaga01 (4 października 2023 7:38)
Jak to po co wieża widokowa, po to samo co kwadratowe rondo - dla jaj. Tam gdzie była porcelana trzeba zrobić największą na świecie stertę brudnych naczyń. Wałbrzych miasto dziwnych opowieści, radnych kaznodziei, osobliwych struktur i poszukiwaczy prawdy która zniknęła w kieszeniach złodziei.
Tomasz (3 października 2023 23:35)
Jestem dumny, że mam tak mądrego i dobrze myślącego sąsiada, który chce zmieniać na lepsze. Pozdrawiam !
Cezet (3 października 2023 16:37)
Kto rządzi w Wałbrzychu ? I wszystko jasne ale na protesty kasę mają
patriota (3 października 2023 15:29)
Idealne miejsce na Dworzec Autobusowy to lokalizacja przy Wałbrzych Centrum - Dworce Kolejowe i Autobusowe muszą być blisko siebie tak jest w całym Kraju . Już wcześniej mieliśmy dworzec PKS i PKP oddalone od siebie o 2 km - po co eksperymentować i powtarzać dawne błędy .
J23 (3 października 2023 14:46)
Zgadza się, niedawno przechodziłem koło dawnego GDK i ta ruina to zgroza przy głównej ulicy miasta. Dlaczego nie wyburzą i tam jest super miejsce dla uczciwego dewelopera. Acha....to zabytek! Przekształcić, i tyle, to dziadowska ruina, a właściwie to tylko jedna ściana od ulicy. Niech Ratusz wreszcie działa!!!
J23 (3 października 2023 14:41)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Szapiro
Jest piękne miejsce na dworzec przesiadkowy.Miał taki kiedyś powstać na ul.Lubelskiej,lecz plany spaliły na panewce.Trzeba tylko wyburzyć ruiny po byłej porcelanie Wałbrzych na Starym Zdroju i jest piękne miejsce na dworzec autobusowy,postój taksówek i inne.Obok sąsiedztwo dworca kolejowego,nie ma lepszego miejsca.Ten teren jest idealny.Ale istnieje jeden problem.Ktoś kiedyś zakwalifikował to jako zabytek.Cóż to za zabytek?To zwykła kupa gruzu.,którą można przekwalifikować z zabytku na inne użytkowanie.Ale trzeba do tego kogoś myślącego o dobru miasta i jego mieszkańców,a nie cwaniaka chcącego się nachapać kasy.
Popieram w 100%
Popieram 100 % !!! Dziadowskie ruiny po porcelanie. Ładna wizytówka miasta. Przyjezdni pytają co to za ruiny i śmieją się że w mieście nie ma dworca autobusowego. Przekształcić , wywłaszczyć jakiegoś cwaniaka i niech miasto wybuduje tam dworzec autobusowy.
Marek (3 października 2023 7:32)
Cytuję użytkownika: PanWacek
Ma rację, dworzec by się przydał.
I toalety publiczne
Ja jestem pasażerem (2 października 2023 23:17)
Przykładowo Flixbus przystanek w Wałbrzychu ma na Wieniawskiego, do centrum miasta już nie dojeżdża a Europejką to tylko kilka minut. Problem w tym że w centrum nie ma za bardzo gdzie się zatrzymać, czy zawrócić lub skończyć kurs i przykładowo iść do toalety. Co do nocnych autobusów to w Wałbrzychu się nie sprawdzą. Jak już to wczesno-poranne i późno-wieczorne. Jak napisał Szapiro, koło Dworca Miasto to jest dobra miejscówka na centrum przesiadkowe
Jerzy Jacek Pilchowski (2 października 2023 21:08)
Cytuję użytkownika: Szapiro
Jest piękne miejsce na dworzec przesiadkowy.Miał taki kiedyś powstać na ul.Lubelskiej,lecz plany spaliły na panewce.Trzeba tylko wyburzyć ruiny po byłej porcelanie Wałbrzych na Starym Zdroju i jest piękne miejsce na dworzec autobusowy,postój taksówek i inne.Obok sąsiedztwo dworca kolejowego,nie ma lepszego miejsca.Ten teren jest idealny.Ale istnieje jeden problem.Ktoś kiedyś zakwalifikował to jako zabytek.Cóż to za zabytek?To zwykła kupa gruzu.,którą można przekwalifikować z zabytku na inne użytkowanie.Ale trzeba do tego kogoś myślącego o dobru miasta i jego mieszkańców,a nie cwaniaka chcącego się nachapać kasy.
Popieram w 100%
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Lewica  |   wybory  |   Wałbrzych  |   dworzec autobusowy  |   Michał Szlinder  |  

Wałbrzych, Boguszów, Głuszyca: oddali hołd zmarłym policjantom

Oddaj krew dla dzielnego strażaka

Dlaczego w najbliższy piątek wałbrzyski Aqua Zdrój będzie w Polsacie?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij