Menu

'Zniknięcie jako infekcja' - zapraszamy na wernisaż do BWA

Aż 28 młodych artystów zaprezentuje się podczas najnowszej wystawy, która właśnie powstaje w Centrum Ceramiki Unikatowej Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Zobaczymy na niej efekty warsztatów organizowanych w Pałacu w Morawie koło Strzegomia.

'Zniknięcie jako infekcja' - zapraszamy na wernisaż do BWA
- W piątek 6 października startujemy z wystawą zrealizowaną przy współpracy z ASP we Wrocławiu, Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu oraz dwoma uczelniami artystycznymi w Czechach i Słowacji. Projekt jest efektem naszej współpracy z artystami: Patrykiem Kowaczowskim, Marcinem Berdyszakiem, Tomaszem Drewiczem, którzy są opiekunami studentów, których zaprezentujemy podczas piątkowego wernisażu - zaprasza Piotr Micek, dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA.
 
 
Wystawa nosi tytuł "Zniknięcie jako infekcja". Uczestnicy mieli wolną rękę w realizacji tego tematu, a twórczą inspiracją był pobyt w Pałacu w Morawie.
 
- Idea projektu została wymyślona wspólnie z profesorem Patrykiem Kowaczowskim z Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie. Było to jeszcze w roku 2019, więc "Zniknięcie jako infekcja" w ogóle nie było związane z covidem. Potem chcieliśmy tę ideę oprzeć o pewne fakty i nadarzyła się nieprawdopodobna okazja, żeby zrealizować ten projekt w Pałacu w Morawie. Historia tego miejsca związana jest ze zniknięciem obrazu Rafaela "Młodzieniec". Projekt trwał dwa lata, w czasie których zorganizowaliśmy dwa spotkania w 2021 i 2022 roku. Uczestniczyli w nich studenci kilku uczelni. Zajmowali się szeroko rozumianym problemem zniknięcia, zanikania. Nie dotyczyło to wyłącznie kwestii związanych z pandemią, ale w ogóle entropia, znikanie jest częścią naszego istnienia - mówi prof. Marcin Berdyszak, wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
 
 
Studenci realizowali swoje prace za pomocą wielu technik od malarstwa, przez rzeźbę, instalacje, film i fotografię. Przygotowywana wystawa będzie bardzo różnorodna i operowała na wielu zmysłach.
 
- Plener był dla mnie ciekawy, ale też bardzo frapujący ze względu na ilość kontekstów kulturowych, które są w tym miejscu. Historia jest bardzo trudna, ale ma też piękne momenty. To wszystko się na siebie nałożyło i widać na tej wystawie jak niektóre prace wzruszają, przedstawiają jakieś fenomeny tego miejsca, a niektóre pomagają pogodzić się z rzeczami, które się tam działy. Moja praca dotyczy pewnego fenomenu dostrzeżenia czegoś, rozświetlenia i mówi o przestrzeni, jaką możemy zobaczyć. Jest to słońce, które zanika, gdy założymy okulary przeciwsłoneczne ze specjalnymi zielonymi filtrami. Przez zanikanie koloru możemy uświadomić sobie fenomen, którego możemy doświadczać na co dzień - mówi Jakub Matusewicz, student Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
 
 
 
- Ja eksplorowałem temat tożsamości miejsca Pałacu w Morawie, ale też tożsamości i tragedii obozu Gross-Rosen. W opowieści, którą prezentuję na wystawie, przeszłość miesza się z teraźniejszością. Jest to film, który stworzyłem w kontekście cytatu, który znalazłem w Muzeum Gross-Rosen. Mówi on o meczu piłkarskim, który odbył się, kiedy funkcjonował obóz, w którym Polacy wygrali z Niemcami, a bramkę strzelił Lewandowski (więzień obozu Zdzisław Lewandowski - przyp. red). Ta przeszłość, która wpisuje się w teraźniejszość, staje się niesamowitą sytuacją, w której musimy zweryfikować, czy to jest prawda, czy to jest fikcja, a jednocześnie pokazuje nam relacje, które się zapętlają między przeszłością a teraźniejszością - mówi Marcin Gerda, student Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
 
 
Wernisaż odbędzie się w piątek 6 października o godzinie 18:00 w Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni. Wystawa będzie gościć w Wałbrzychu do 27 października.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Tragedia (5 października 2023 10:43)
Oglądaliśmy już banany, teraz będą galęzie z lasu. Wow. I oczywiscie dla lokalnych artystów, co tworza po garazach dla siebie, dalej nie ma miejsca na pokazanie sie. Tylko jakies lewakie gowno. banany i gałezie. Beda robi achy i ochy do bananów i gałęzi. Ale odmózdzenie. I beda udawac intelektualistow.

Dodaj komentarz

sztuka  |   kultura  |   stara kopalnia  |   bwa  |   centrum ceramiki unikatowej  |   wernisaż  |  

Pejzaże Jarosława Jaremy w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA

Wałbrzyski Weekend Fotografii w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA

Czwartkowe spotkania z kulturą i sztuką

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij