Menu

Jak działa rodzina zastępcza? Pani Ewa opiekowała się już dwudziestką dzieci

Pani Ewa Wróbel od 17 lat zajmuje się opieką zastępczą. Przez ten czas przyjęła pod swój dach dwadzieścioro dzieci. Teraz chętnie opowiada o radościach i wyzwaniach z jakimi muszą się zmierzyć nowi kandydaci na rodziców zastępczych

Jak działa rodzina zastępcza? Pani Ewa opiekowała się już dwudziestką dzieci
W Wałbrzychu obecnie funkcjonuje niemal 300 rodzin zastępczych, w tym 23 rodzinne domy dziecka. Jeden z takich domów od kilkunastu lat prowadzi Pani Ewa Wróbel, która obecnie sprawuje opiekę nad 6 wychowankami
 
- Właściciwie, to jesteśmy już jedną z najstarszych rodzin zawodowych w rodzinnych domach dziecka. To już prawie 17 rok. Zaczęło się od billboardu, który pojawił się w Wałbrzychu i zachęcał do rodzicielstwa zastępczego. Poszliśmy z mężem na pierwsze rozmowy, by dowiedzieć się jakie warunki spełnić. Okazało się, że te warunki w cześci spełniamy. Później były szkolenia , które ukończyliśmy. Tak się zaczęła przygoda z rodzicielstwem zastępczym. - mówi Ewa Wróbel.
 
 
Na początku Pani Ewa przyjęła trójkę dzieci. 
 
- Później doszła ich siostra. Później dzieci przychodziły, odchodziły. Mieliśmy adopcję, mieliśmy powrót do rodziny biologicznej. Do chwili obecnej przyjęłam dwudziestkę dzieci. - mówi Ewa Wróbel. 
 
Jakie są  blaski i cienie rodzicielstwa zastępczego?
 
- Jedno i drugie wiąże się chyba z oddawaniem dzieci do adopcji. Jest to wielka satysfakcja, kiedy znajdujemy im rodzinę. Jest to też najtrudniejszy moment, kiedy dziecko jest np. z nami dwa lata i pokochaliśmy je pełnym sercem i trzeba je oddać rodzinie adopcyjnej. W tej sytuacji trzeba się trochę usunać w cień i pozwolić dziecku zawiązać relację i uczucia z nową rodziną. - mówi Ewa Wróbel. 
 
 
Jak wygląda wspópraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej? 
 
- Mam świetną koordynator. Rozumiemy się bez słów. Czasami jest tak, że myślę o niej, a ona akurat pisze do mnie sms. Rozumiemy się absolutnie doskonale. Kiedy coś potrzebuję, to po prostu to sygnalizuję. Próbujemy wspólnie znaleźć jakieś rozwiązanie. - mówi Ewa Wróbel. 
 
- Moja praca polega na tym, że współpracuję zarówno z rodziną zastępczą, jak i rodzinnymi domami dziecka. W tej sytuacji z Panią Ewą. Nie wchodzę do rodziny jako instytucja. Czuje się cześcią rodziny zastępczej z którą pracuję. - mówi Katarzyna  Moszyk. - koordynator rodziny zastępczej. 
 
 
Jakie rady ma Pani Ewa dla nowych kandydatów na rodziców zastępczych?
 
- Nowym kandydatom na rodziców zastępczych proponuję nie zrażać się i nie martwić. Należy spróbować, by sprawdzić czy człowiek się na taką rodzinę nadaje. Nie ma fachowca, który mógłby wcześniej zbadać, zmierzyć i ocenić, czy ta rodzina będzie fajna, a ta zupełnie się nie nadaje. Trzeba przyjąć dziecko do rodziny i na bieżąco rozwiązywać problemy, kiedy one się pojawiają i koniecznie szukać pomocy, gdy coś nie dzieje się tak, jakbyśmy chcieli. - mówi Ewa Wróbel. 
 
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi szkolenia dla takich kandydatów. Sa one całkowicie bezpłatne. 
 
-Staramy się, by takie szkolenie odbyło się raz na kwartał. Składają się one z 52 godzin dydaktycznych plus 10 godzin praktyki zawodowej, którą przyszli rodzice zastępczy realizują w wytypowanych przez nas rodzinnych domach dziecka. Takim przykładem jest np. Pani Ewa, która nas wspomaga i pokazuje kandydatom, jak wygląda rodzicielstwo zastępcze od kuchni. - mówi Joanna Szczepanek, pedagog i trener w Dziale Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. 
 
Ile trwa szkolenie?
 
- Szkolenie trwa siedem, osiem spotkań. Szkolenie prowadzę z moim kolegą Piotrem Sapalskim. Staramy się, by realizowane było w formie warsztatowej. Przerabiamy mnóstwo tematów związanych z emocjami i rozwojem człowieka. Z trudnościami z jakimi mogą się borykać rodziny zastępcze. Opowiadamy również o rodzicach biologicznych, z jakiego powodu dzieci mogą być przyjmowane do rodzin zastępczych. Poruszamy obszar rodzicielstwa w szerokim zakresie.  - mówi Joanna Szczepanek, pedagog i trener w Dziale Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. 
 
 
Obecnie w dziesięciu placówkach opiekuńczo – wychowawczych (tzw. domach dziecka) przebywa 140 dzieci, które czekają na swój dom i rodzinę, która ich pokocha i będzie o nie dbała.
 
O tym, jak zostać rodziną zastępczą i o naborze dowiesz się pod numerem telefonu 74 664 08 47 lub pisząc mail na piecza@mops.walbrzych.pl
 
Wystarczy złożyć wniosek w siedzibie MOPS-u lub drogą elektroniczną. 
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Abc (11 października 2023 10:20)
Ile razy przechodzę koło tej Instytucji i to te wszystkie Panie stoją pod budynkiem ,jedne palą papierosy inne im towarzyszą. A opowieści słychać,że głową mała .Może ktoś to skontroluje
Radek (8 października 2023 12:30)
Ludzie wyjeżdżajcie z tego miasta. Tu jest pełno rozwodów i dzieci potrzebujących opieki. W Niemczech od października zeszłego roku minimalna pensja krajowa po przeliczeniu na polskie wynosi 9000 PLN bez potrąceń. Praca jest w różnych branżach, Uczcie się chociaż fundamentalnych podstaw języka. A nawet dla osób bez znajomości języka jest praca. Warto się nad tym zastanowić.
to tylko lans przedwyborczy (7 października 2023 10:23)
Przecież za darmo ta pani tego nie robi.Dostaje godne wynagrodzenie i na każde dziecko dobre pieniądze dostaje oraz wszystkie + od PiSu dostaje.Więc nie ma się czym chwalić.Co innego gdyby z własnych pieniędzy i bez pomocy Państwa wychowywała.
Jacek Jerzy Pilchowski (6 października 2023 13:29)
Pomocy to potrzebuję mops.bo cóż...
h (6 października 2023 12:51)
Cytuję użytkownika: Abrs
Dzieci na spacer wziąć, a nie robić sztucznych zdjęć
Ot-cali dorośli.
Abrs (6 października 2023 7:32)
Dzieci na spacer wziąć, a nie robić sztucznych zdjęć
### (6 października 2023 6:56)
Cytuję użytkownika: Iza
Wspaniała postawa Pani Ewy i jej męża. Pozdrawiam serdecznie.
A ta reszta pełny lans
Dziadek z rolniczej (5 października 2023 22:54)
Cytuję użytkownika: Maria
Wszystko wygląda pięknie w słowach. Tak naprawdę nie ma zadnej pomocy od pracowników pieczy zastępczej. Jestem z wykształcenia psychologiem, ze wszystkimi uprawnieniami, bym mogła prowadzic pieczę zastępczą oraz Rodzinny Dom Dziecka.Dosyałam pod opiekę fajne dzieci. Jedna z dziewczynek przejawiała symptomy przemocy w domu biologicznym oraz objawy wykorzystywania seksualnego przez ojcxyma. Powiedzialam o tym co podejrzewam Pani psycholog z MOPSu a w odpowiedzi usłyszalam ze muszę ba nią uważac....To wiem u bez konsultacji z fachowcem. Tymbardziej, ze fachowcem rowniez i ja jestem. Nie mialam wsparcia Bardzo szybko MOPS pozbył się mnie bo byłam niewygodna... Za duzo wiedziałam. Wowczas dobro dziecka było dla MOPSu niczym. Oczywiście nie zostaeiłam tego tak...
Bo mops najwięcej pomaga wtedy kiedy w domu jest patologia i alkohol,przemoc itd.itp. Normalnym ludziom kiedy Bieda zajrzy w oczy nie pomoże. Znane hasło,żeby chociaż alkohol w domu był...a tak....nie pomożemy. Z opowiadań kolegi który potrzebował pomocy od nich. Nie pomogli.bo nie pijak i nie ćpun.
Maria (5 października 2023 20:33)
Wszystko wygląda pięknie w słowach. Tak naprawdę nie ma zadnej pomocy od pracowników pieczy zastępczej. Jestem z wykształcenia psychologiem, ze wszystkimi uprawnieniami, bym mogła prowadzic pieczę zastępczą oraz Rodzinny Dom Dziecka.Dosyałam pod opiekę fajne dzieci. Jedna z dziewczynek przejawiała symptomy przemocy w domu biologicznym oraz objawy wykorzystywania seksualnego przez ojcxyma. Powiedzialam o tym co podejrzewam Pani psycholog z MOPSu a w odpowiedzi usłyszalam ze muszę ba nią uważac....To wiem u bez konsultacji z fachowcem. Tymbardziej, ze fachowcem rowniez i ja jestem. Nie mialam wsparcia Bardzo szybko MOPS pozbył się mnie bo byłam niewygodna... Za duzo wiedziałam. Wowczas dobro dziecka było dla MOPSu niczym. Oczywiście nie zostaeiłam tego tak...
Iza (5 października 2023 19:54)
Wspaniała postawa Pani Ewy i jej męża. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

rodzina  |   zasteopcza  |   walbrzych  |   mops  |   informacje  |   wydarzenia  |   rozmowy  |   news  |   wtv  |   w24  |  

Nowe Miasto: Tak buduje się stadion (FOTO)

Wałbrzych się wyludnia. Straci status 100-tysięcznego miasta?

Petycja w sprawie ochrony wałbrzyskich jeży

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij