Menu

Stadion na Nowym Mieście powstanie w około 2 lata

Gmina Wałbrzych podpisała umowę na remont historycznego stadionu w dzielnicy Nowe Miasto. Wykonawca ma 24 miesiące, by stworzyć tu niemal od podstaw nowoczesny obiekt lekkoatletyczny i piłkarski.

Stadion na Nowym Mieście powstanie w około 2 lata
Temat tego stadionu od dawna wywoływał sporo emocji wśród mieszkańców, również tych, którzy pamiętają największe sukcesy piłkarskiego Górnika i jak wówczas obiekt tętnił życiem. Z uwagi na rozmiar i stopień degradacji władze miasta przez wiele lat odkładały remont w czasie z powodów finansowych. Najbliżej remontu było w roku 2015, gdy Gmina Wałbrzych otrzymała dofinansowanie w wysokości 11 mln zł z Ministerstwa Sportu, ale okazało się zbyt niskie i ostatecznie zostało zwrócone do budżetu państwa.
 
 
Tym razem dotacja przyznana w ramach Polskiego Ładu była już znacznie wyższa (prawie 40 mln zł). Wałbrzyscy radni zgodzili się dokonać zmian w budżecie miasta i wygospodarować dodatkowe 10 milionów, by zapewnić finansowanie dla inwestycji, którą po dwóch przetargach ostatecznie wyceniono na niespełna 50 mln zł. Dzięki zabezpieczeniu środków można było podpisać umowę z wykonawcą i uruchomić tę inwestycję.
 
- Nie wszyscy o tym wiedzą, ale stadion został wybudowany prawie 100 lat temu w sposób dosyć prowizoryczny. W tamtych czasach to wystarczyło, by go otworzyć i przez wiele dziesiątków lat organizować imprezy. Z punktu widzenia obecnych przepisów bezpieczeństwa, dróg ewakuacyjnych to jest kompletnie inny świat - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Jeszcze przed rozpoczęciem budowy prezydent informuje o wyzwaniach, jakie przyniesie stadion w przyszłości i z którymi gmina prędko się nie upora.
 
- Nie jesteśmy w stanie rozwiązać problemu parkowania samochodów wokół tego stadionu. Ja na każdym spotkaniu z mieszkańcami na Nowym Mieście jeszcze bez stadionu jestem pytany przez ludzi, gdzie mają parkować samochody. Jak oddajemy do użytku nowy budynek za kilka milionów złotych, to po pierwszej chwili entuzjazmu rodziny, które otrzymały klucze do nowych mieszkań, zaczynają zadawać pytania, gdzie mają parkować samochody - twierdzi Roman Szełemej.
 
 
 
Zgodnie z umową wykonawca ma 24 miesiące na sfinalizowanie inwestycji. W tym czasie mieszkańcy Nowego Miasta, głównie terenów wokół stadionu, powinni spodziewać się szeregu niedogodności, głównie hałasu ciężkich maszyn.
 
- Ten proces rewitalizacji będzie wymagał od mieszkańców i pacjentów szpitala tolerancji i cierpliwości. To nie będzie łatwe. Funkcjonowanie hali lekkoatletycznej będzie niezagrożone, ale już całe otoczenie będzie musiało się zaadaptować do prowadzonych prac remontowych - zapowiada Szełemej.
 
Docelowo nowe trybuny pomieszczą około 3000 kibiców. W przyszłości będzie możliwość ich poszerzenia, jeśli będzie taka potrzeba i znajdą się na to fundusze.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Rp (20 października 2023 21:56)
A może parking na miejscu byłego basenu ???
Rarytas (13 października 2023 19:10)
Za dwa lata będzie stadion, więc za trzy/cztery roki Liga Mistrzów do Wałbrzycha zawita!!! ;-) "Mieszkam tam gdzie Górnik w piłkę gra, mieszka ze mną też...." :-)
pp (13 października 2023 17:28)
na ratuszowej nic sie nie dzieje, to po co remontowaj ten.
Rick (13 października 2023 12:17)
Cytuję użytkownika: pisda
Cytuję użytkownika: Rick
Cytuję użytkownika: Mariusz L.
W zbliżających się wyborach oddam swój głos na Konfederacje. Wolność i Niepodległość. Pozdrawiam.
To oddaj głos i wypierdalaj cieciu
to jest to wasze pełowskie poszanowanie innych?
ale ja jestem za PIS
PanRychu (12 października 2023 20:48)
Ale po co to komu potrzebne ? Dla 11 graczy ? Drogie hobby za naszą kasę.
Zdzisław (12 października 2023 20:40)
Cytuję użytkownika: Kornaś (11 października 2023 16:40)
Lepiej wpakować siano w trupa na nówce , niż zrobić ładny stadion na Białym Kamieniu , to trzeba mieć naj ebane w głowach
Zgadza się, ale prezydent przedkłada PR nad gospodarność
Testo (12 października 2023 19:47)
To już lepiej tam czosnek zasadzić.
Kkk (12 października 2023 14:30)
Czy wycena przetargu uwzględnia szkody jakie poniesie infrastruktura na terenie dzielnicy ? Kto zapłaci za naprawę uszkodzenia ulic, chodników itp ? Miasto starców nie ma potrzeby tak kosztownej inwestycji z późniejszymi kosztami jej utrzymania bo DLA KOGO ??? Za 10 lat będzie to miasto miało status największego oddziału geriatrii w Polsce. Chyba że stadion będzie gościł wszystkich miłośników Bing ? Kretyńska decyzja tak samo jak budowa wieży w parku.
pisda (12 października 2023 13:17)
Cytuję użytkownika: Rick
Cytuję użytkownika: Mariusz L.
W zbliżających się wyborach oddam swój głos na Konfederacje. Wolność i Niepodległość. Pozdrawiam.
To oddaj głos i wypierdalaj cieciu
to jest to wasze pełowskie poszanowanie innych?
Roman 500 000 (12 października 2023 9:10)
Cytuję użytkownika: pisda
Jak się reprezentuje UM to się nie nosi symboli partyjnych.
Srula to nie obchodzi.UM= PO. Miejmy nadzieję, że boiska już nie będzie otwierał Szelemej.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

nowe miasto  |   stadion  |   rewitalizacja  |   przebudowa  |   remont  |   sport  |   lekkoatletyka  |   piłka nożna  |  

Uszkodzona rura z gazem na Nowym Mieście. Ewakuacja mieszkańców

Wycięli drzewa, będzie remont drogi

Gdyńska też do remontu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij