Menu

Nieznane fakty z życia Daisy - powstanie nowa biografia

Zapowiedziano powstanie pierwszej biografii Księżnej Daisy poświęconej wyłącznie jej osobie. Autorzy Barbara Borkowy i Mateusz Mykytyszyn twierdzą, że dotarli do nowych źródeł i opiszą wiele nieznanych faktów z życia dawnej mieszkanki Zamku Książ.

Nieznane fakty z życia Daisy - powstanie nowa biografia
Dotychczas wiedzę o Księżnej Daisy mogliśmy czerpać m.in. z jej opublikowanych pamiętników oraz książki "Siostry", w której Barbara Borkowy opisała losy Daisy i jej siostry Shelagh. Polskie tłumaczenie pamiętników to również dzieło Barbary Borkowy, która właśnie zapowiedziała przygotowanie pełnej biografii Księżnej Daisy. Do współpracy przy tym wydawnictwie został zaproszony Mateuszy Mykytyszyn, który niedawno spisał biografię wnuka Księżnej Daisy - Księcia Bolko.
 
- Barbara Borkowy zaprosiła mnie do współpracy przy tworzeniu zupełnie nowej biografii. Pogłębionej biografii, która szczególnie opisze losy Daisy w czasach, kiedy wróciła do Książa w 1935 roku, gdy była już starszą osobą. Mimo towarzyszących tragedii były to fascynujące lata jej życia, bardzo bogate w historyczne informacje. Księżna Daisy zasługuje na pełnowymiarową biografię. Dotychczas na rynku mieliśmy podwójną biografię Daisy i Shelagh Westminser - mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, rzecznik prasowy Zamku Książ.
 
 
Pamiętniki to nie jedyne źródła, na których opierać będą się autorzy. Dotarli do zupełnie nowych dokumentów i relacji, które są obecnie poddawane analizie, więc po nowe wydawnictwo chętnie sięgną wszyscy, nawet jeśli wydawało im się, że o Księżnej Daisy wiedzą już wszystko.
 
- Dotarliśmy do zupełnie nieznanych wcześniej źródeł. Pochodzą między innymi z archiwum rodziny Hochbergów, które rzucają zupełnie nowe światło na wiele wydarzeń z życia Księżnej Daisy, które czasami były opacznie interpretowane przez jej wcześniejszych biografów - zapowiada Mateusz Mykytyszyn.
 
 
 
Prace nad książką już się rozpoczęły, ale autorzy nie wyznaczyli sobie daty wydania, ponieważ chcą się spokojnie skupić na jej tworzeniu bez presji czasowej. Fani Księżnej Daisy muszą uzbroić się w cierpliwość.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Ewa (4 listopada 2023 13:29)
"Na sile," chcą nas uszczesliwiac,księżna,księciem,wujem ,stryjem ciotka i wszystkimi po " siódmym kisielu".
Jerzy Jacek Pilchowski (18 października 2023 22:34)
Cytuję użytkownika: buehehehehe
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Proponuję aby, w ramach bycia Europejką, pani Bielawska przekazała swój poselski mandat jakiejś prawnuczce (chyba takie są) księżnej Daisy.
Tyle razy ci pisałem alkoholiku - piłeś, nie pisz.
Że niby co? Księżna Daisy mogła być alkoholiczką, a mnie nawet kieliszka koniaku nie wolno od czasu do czasu?
Czytelnik (18 października 2023 22:01)
Zacytuję tu fragment utworu Aleksandra Fredry pt Baśń o Królewnie P i z d o l o n i e ,( )...A dawała bez wyboru I rycerzom, panom dworu, I kucharzom, i stolarzom, Czasem nawet i malarzom! Na leżąco, na stojaka, W d u p ę, w c y c k i i na raka. Czy na dworze, czy w salonie, Czy w klozecie, czy na tronie, W każdej chwili, w każdym czasie Wciąż myślała o k u t a s i e ( ).
buehehehehe (18 października 2023 21:37)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Proponuję aby, w ramach bycia Europejką, pani Bielawska przekazała swój poselski mandat jakiejś prawnuczce (chyba takie są) księżnej Daisy.
Tyle razy ci pisałem alkoholiku - piłeś, nie pisz.
tadek (18 października 2023 21:18)
Fajnie jak by opisali i dziękowali tak samo wujkowi Adolfowi H Przecież też tyle zrobił dobrego dla mieszkańców Waldenburga jak Srejsi.....
Jerzy Jacek Pilchowski (18 października 2023 21:09)
Cytuję użytkownika: Feministka
Zaraz się okaże że Daisy nosiła górnikom jedzenie,karmiła sarny w lesie,śpiewała ptakom,szkoda tylko że z mężem jej nie pyklo wcale. Czyli feministka? :)
Jeżeli chodzi o górników to wygląda na to, że niektórych karmiła własną piersią.
PanRychu (18 października 2023 20:41)
Ale na co to i komu ?
Jerzy Jacek Pilchowski (18 października 2023 20:13)
Proponuję aby, w ramach bycia Europejką, pani Bielawska przekazała swój poselski mandat jakiejś prawnuczce (chyba takie są) księżnej Daisy.
Feministka (18 października 2023 20:11)
Zaraz się okaże że Daisy nosiła górnikom jedzenie,karmiła sarny w lesie,śpiewała ptakom,szkoda tylko że z mężem jej nie pyklo wcale. Czyli feministka? :)

Dodaj komentarz

zamek książ  |   księżna daisy  |   biografia  |   barbara borkowy  |   mateusz mykytyszyn  |   historia  |  

Dziś randka w hali Aqua Zdroju - idziemy na mecz

Miniaturowe światy Tomasza Marońskiego

Podsumowali Rok Księżnej Daisy i zapowiedzieli Rok Młodzieży

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij