Menu

Eksperyment z porządkiem i chaosem w BWA

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA zaprasza na wyjątkową wystawę z pogranicza sztuki i fizyki kwantowej, która porusza także kwestie niepełnosprawności. Ambasadorką osób nieposługujących się zmysłem wzroku jest Lidia Kot.

Eksperyment z porządkiem i chaosem w BWA
- Zapraszam serdecznie do Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA na najnowszą wystawę, którą otworzymy w piątek 27 października "Eksperyment z porządkiem i chaosem". Wystawa prezentuje działania artystki Lidii Kot, która występuje tu także w roli kuratorki. Gościnnie w projekcie bierze udział dr hab. Bogusław Marek. Wystawa wyjątkowa, bo porusza ważny temat, który do tej pory nie był poruszany w obrębie galerii, czyli osób z niepełnosprawnościami a konkretnie osób widzących inaczej - mówi dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA Piotr Micek.
 
 
Wystawa prezentuje efekt wieloletnich działań artystki, która poświęciła sporo czasu na pracę z osobami, które nie posługują się zmysłem wzroku.
 
- Ja po swojej pracy doktorskiej postanowiłam zachęcić Akademie Sztuk Pięknych, żeby pozwoliły studiować osobom nieposługującym się zmysłem wzroku. Ja jako malarka posługuje się w swojej pracy słuchem. Formalnie nie powinnam więc mieć dyplomu z malarstwa. Przy okazji ponad 20-letniej pracy zauważyłam, że osoby nieposługujące się zmysłem wzroku mają fantastyczną kreatywność w zupełnie innym języku. Zapowiada się pewien przełom w sztuce, bo gdybyśmy pozwolili tym osobom studiować na ASP, dowiedzielibyśmy się bardzo dużo o świecie, jak on wygląda, ponieważ oni mają swój język poruszania się i swój język kreacji. Są w nim zamknięci, ponieważ dziś nie ma możliwości, by mogli się z nami tą kreatywnością dzielić. Jako twórczyni postanowiłam być tłem dla obrazów i rzeźb, które się tu znajdują, żeby osobom, które posługują się wzrokiem uświadomić fakt, że są także osoby kreatywne, ale zamknięte w swojej przestrzeni i nie mają możliwości wejścia do galerii i oglądania tego, co my pokazujemy, ani własnej kreacji - mówi artystka Lidia Kot.
 
 
Jedną z inspiracji do powstania wielu prac było spotkanie na swojej drodze dra Bogusława Marka, który poświęcił wiele lat na pracę z osobami niewidomymi, a także stworzył wiele narzędzi, które pomagają im w edukacji, także artystycznej.
 
 
- Trzydzieści lat swojego życia spędził na pracy z osobami niewidomymi na całym świecie. Stworzył transfograf, który pomaga osobom nieposługującym się zmysłem wzroku zrozumieć otaczający nas świat. Ja jestem takim małym ogniwem, które może połączyć oba światy i pozwolić wykreować coś, czego jeszcze nigdy nie było - własny język twórczy, który może być całkowitym przełomem w sztuce - twierdzi Lidia Kot.
 
 
Na wystawie będzie można zobaczyć zarówno malarstwo wielkoformatowe, jak i rzeźby oraz wyjątkowe zdjęcia, które jak twierdzi artystka, dotyczą procesów, które dopiero są odkrywane przez naukowców.
 
- Będzie to moment, w którym będziemy mogli zobaczyć system, a nie moją autokreatywność. Wielkoformatowe prace fotograficzne to wynik mojej pracy doktorskiej, gdzie udało mi się, rejestrując czerń i wykorzystując fizykę kwantową zarejestrować pulsy czerni. Tak dziś nieśmiało podsumowuję tę część pracy, bo na razie nie wiemy do końca, co to jest. W każdym razie czarne obrazy, które fotografowałam, okazało się, że żyją własnym życiem i tworzą własną kreację. To wszystko składa się w całość z polem niewidzenia i widzenia. Nasze oko też jest ułomne, ponieważ to, że widzimy kolory, to tylko kwestia budowy naszego oka, a nie tego, że one są, bo ich nie ma - wyjaśnia Lidia Kot.
 
Wernisaż odbędzie się w piątek 27 października o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki Współczesnej Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w Starej Kopalni.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10

Komentarze

G (26 października 2023 11:11)
Natura i życie jest fascynujące. Gdy odbiera nam jedną rzecz- zawsze zastępuje nam czymś innym. Nie rozumiem tych smutnych i trochę przerażających obrazów -skoro sprawia że jesteśmy wdzięczni.
???? (26 października 2023 8:57)
Trochę w tej filozofii pani artystki nonsensu . Nasuwa się cytat : ślepy mówił o kolorach , lecz przeoczył coś nieborak , potem głuchy streścił szeptem wszystko to co słyszał przedtem .
Ale bohomazy (25 października 2023 20:10)
Ale bohomazy. W kiblu bym powiesił

Dodaj komentarz

bwa  |   wystawa  |   lidia kot  |   stara kopalnia  |   galeria sztuki współczesnej  |   malarstwo  |   fotografia  |   rzeźba  |  

Pejzaże Jarosława Jaremy w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA

Wałbrzyski Weekend Fotografii w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA

Czwartkowe spotkania z kulturą i sztuką

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij