Menu

Jak smakuje Aglomeracja Wałbrzyska?

Startuje kolejna odsłona Festiwalu Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej. Przez najbliższy miesiąc w 13 lokalach gastronomicznych będzie można spróbować specjałów kuchni regionalnej. Lokalna Organizacja Turystyczna przygotowała specjalny przewodnik po punktach biorących udział w akcji.

Jak smakuje Aglomeracja Wałbrzyska?
Festiwal organizowany jest od 2019 roku i ma za zadanie promować turystykę kulinarną wśród osób odwiedzających jesienią Aglomerację Wałbrzyską. Biorą w nim udział restauratorzy i punkty gastronomiczne z naszego regionu, które są członkami Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej.
 
- Restauracje, kawiarnie, a także producenci żywności, którzy są zrzeszeni w LOT AW, zaproponowali nowe, lub stałe propozycje w swoim menu, które mają promować nasze regionalne smaki. Wróciłam właśnie z konferencji Polskiej Organizacji Turystycznej, na której mówiono o trendach w turystyce i na każdym kroku podkreślano, że turystyka kulinarna, lokalne potrawy i smaki to obecnie główny trend promocji turystyki polskiej. Mówi się, że w roku 2024 to będzie trend Europy środkowo-wschodniej i wszystkie lokalne i ponadregionalne organizacje turystyczne powinny promować właśnie swoje smaki - mówi Anna Żabska, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej.
 
 
Wśród stałych uczestników akcji jest Stara Kopalnia, w której działa Kawiarnia Sztygarówka, gdzie promowane są autorskie smakołyki i znane regionalne ciastko Basia.
 
- Od początku jesteśmy w tym projekcie i zapraszamy na naszą kultową herbatę Gorącą Barbarę. Od dawna cieszy się dużą popularnością i jest to hit na chłodne dni. Do tego charakterystyczna Bułka Górnika z czarnej mąki, wypiekana w lokalnej piekarni i przygotowywana w naszej Sztygarówce ze świeżych produktów. Jest też kultowa Basia, choć nie tylko my ją serwujemy. Ona doskonale wpisuje się w górniczą historię Wałbrzycha i Festiwal Tradycji Górniczych w Starej Kopalni - wymienia Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.
 
 
W festiwalu bierze udział także szczawieńskie Dworzysko, które słynie ze swoich dań z dziczyzny. Co specjalnego przygotowali na najbliższy miesiąc?
 
 
- W restauracji zaprezentujemy naszego klasyka, do którego już przyzwyczailiśmy naszych gości. Jest to tatar z jelenia lub sarny i z klasycznymi dodatkami. W kawiarni proponujemy nasze znane słodkości, czyli tarteletkę z kremem budyniowym. Podajemy ją przez cały rok, ale w zależności od sezonu z różnymi owocami - mówi Rafał Grzegorzek, szef kuchni Restauracji Babinicz w Dworzysku.
 
 
Festiwal potrwa do 27 listopada. Pełną listę promowanych dań i produktów znajdziecie poniżej.
 
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Facet stąd (31 października 2023 11:37)
Z tego wszystkiego jedynie ciastko "Basia" zasługuje na miano potrawy regionalnej (50 lat tradycji). Cała reszta (pomijając wodę mineralną, ta potrawą nie jest) to "wynalazki" i importy skąd się da, którym na siłę przykleja się etykietę tradycji i regionalności, bez związku z rodzimymi dolnośląskimi obyczajami i kanonami kulinarnymi. Zresztą cała impreza jest na siłę. Żeby coś wypromować, najpierw trzeba to "coś" mieć. Nie da się przyjezdnym zamydlić oczu wydumaną pseudotradycją.
Komuna STOP! (31 października 2023 8:05)
A gdzie micha ryżu i micha owadów tak promowane przez UE?
Artystyczny przekaz (28 października 2023 16:37)
Cytuję użytkownika: Ania
A ten w koszulce to kogo reprezentuje
Autor tej foty zapewne ma na myśli że ten w koszulce reprezentuje stan finansowy Wałbrzycha opanowanego od 1945 roku przez komunę i ich POtomków na czas nieokreślony.To równierz odnośnik do roli i wizerunku Polski pod niedalekimi rządami platformy na tle Unii Europejskiej.
Heniek (28 października 2023 15:58)
Nie na moja kieszeń takie " przysmaki".Ludzie chcą zjeść dość tani i dużo.W Wałbrzychu same azjatyckie knajpy.Polska kuchnia słynie na cały świat,a tu same badziewiackie żarcie.
żenada (28 października 2023 12:55)
Nie! Kaczka w gównie.....
Roman 500 000 (28 października 2023 12:43)
Słyszę aglomeracja i już mnie na wymioty bierze.Żaby w majonezie będą?
Ania (28 października 2023 11:14)
A ten w koszulce to kogo reprezentuje
Ola (28 października 2023 9:58)
Pamiętam jak pytali mnie znajomi z centralnej Polski gdzie w Wałbrzychu można zjeść , to był dylemat.... i tu widać na zestawieniu....trzeba pojechać poza Wałbrzych. Więc po co ta szumna reklama?????
hahaha (27 października 2023 19:22)
Tatar z peowskiego jelenia jest niekoszerny.

Dodaj komentarz

Sukcesy Wałbrzyskich Morsów na zlocie w Mielnie (VIDEO)

Ewakuacja podróżnych z lotniska — powodem pozostawiony bagaż

Ćwierć miliona pasażerów w jeden miesiąc na wrocławskim lotnisku

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij