Menu

44 tys. dolnośląskich firm z długiem w ZUS

W ciągu ostatnich trzech lat o 20 proc. wzrosła liczba firm, które mają dług w ZUS. Na Dolnym Śląsku obecnie 44 tysiące firm ma zadłużenie, w 2022 roku zadłużonych było 36 tys. Co zrobić gdy gdy pojawiają się kłopoty z płatnościami składek?

44 tys. dolnośląskich firm z długiem w ZUS
Według stanu na koniec września tylko na Dolnym Śląsku zadłużonych w ZUS jest 44,6 tys. przedsiębiorstw (2020 – 36,7 tys.). W tym 6,8 tys. firm zarejestrowanych na terenie legnickiego ZUS 2020 – 6 tys.), 11 tys. firm z terenu wałbrzyskiego (2020 - 8,6 tys.) oraz 26,7 tys. z terenu wrocławskiego ZUS (2020 – 22 tys.). Ilość wszystkich obecnie działających na Dolnym Śląsku firm – 233,4 tys. W całej Polsce 2,9 mln.
 
- Jeżeli ktoś ma niewielkie zadłużenie wtedy może je spłacić wraz z bieżącymi składkami. W przypadku większych długów można wystąpić z wnioskiem o raty – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W tym celu wystarczy skontaktować się z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przedstawią możliwe warunki spłaty zadłużenia. Doradcy pomogą także w wypełnieniu wniosku i niezbędnych dokumentów - zapewnia rzeczniczka. 
 
Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce „Firmy”.
 
- Przedsiębiorcy mogą liczyć na różne formy wsparcia. Płatnicy mogą skorzystać z odroczenia płatności składek lub rozłożenia długu na raty. O odroczenie terminu płatności składek może ubiegać się każdy płatnik, który ma chwilowe problemy finansowe, uniemożliwiające mu uregulowanie składek w ustawowym terminie płatności – mówi Iwona Kowalska-Matis. 
 
Według rzeczniczki, przedsiębiorca może także wystąpić o rozłożenie zadłużenia na raty. Liczbę rat i ich wysokość płatnik ustala w porozumieniu z ZUS. Odroczenie terminu płatności składek może jednak dotyczyć tylko składek bieżących lub przyszłych, których termin płatności nie upłynął. Wniosek o odroczenie przedsiębiorca powinien złożyć najpóźniej w dniu terminu płatności składek. Dzięki umowie z ZUS przedsiębiorca nie będzie płacił odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy. Opłata prolongacyjna naliczana jest do nowego terminu płatności odroczonej składki. Poza tym dzięki odroczeniu terminu płatności składek przedsiębiorca uniknie konsekwencji dochodzenia należności w postępowaniu egzekucyjnym.
 
 
Gdy zaległości są większe i przedsiębiorca nie jest w stanie jednorazowo ich spłacić, to może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie całego zadłużenia na raty, także za zatrudnionych pracowników. A jeśli przedsiębiorca dodatkowo ma zadłużenie z tytułu kosztów egzekucyjnych, bo ZUS wdrożył już postępowanie egzekucyjne, to również może zawnioskować o rozłożenie ich na raty. Po podpisaniu umowy płatnik będzie mógł opłacić zaległe składki w dłuższym terminie, a jeśli prowadzone jest wobec niego przez ZUS postępowanie egzekucyjne, to zostanie ono zawieszone.
Zawarcie umowy z ZUS niesie wiele korzyści, m.in. do składek objętych ulgą nie nalicza się odsetek, w ich miejsce pobiera się opłatę prolongacyjną, (o której mowa była już przy okazji odroczenia składek). Poza tym przedsiębiorca, który płaci raty w terminie i w ustalonej wysokości oraz reguluje bieżące składki, może uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, które potrzebne jest m.in. w postępowaniach przetargowych.
 
O rozłożenie zadłużenia na raty mogą ubiegać się nie tylko obecni i byli przedsiębiorcy, ale także osoby, na które ZUS przeniósł odpowiedzialność za cudze zobowiązania z tytułu nieopłaconych składek. To mogą być np. spadkobiercy, osoby trzecie, następcy prawni, czy małżonkowie odpowiadający z majątku wspólnego za zadłużenie z tytułu składek współmałżonka.
 
Wniosek o odroczenie terminu płatności składek czy rozłożenie zadłużenia na raty można składać elektronicznie przez profil PUE ZUS, za pośrednictwem poczty, czy osobiście w placówce ZUS. Zakres dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku, zawsze ustalany jest indywidualnie i zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania. Przedsiębiorca może skorzystać z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń w wybranych placówkach ZUS. Pomogą mu również pracownicy sali obsługi klientów.
 
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
 
opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jerzy Jacek Pilchowski (29 października 2023 10:10)
Czyli 44 tysiące firma na Dolnym Śląsku stara się okraść swoich pracowników nie płacąc tego co powinny na ich fundusz emerytalny.
Sexoholik (29 października 2023 1:11)
Cytuję użytkownika: The observer
Cytuję użytkownika: Polak
Bo jak się płaci „lizingi” za fury to nie ma na ZUS :) Czekam na komentarze w kontrze pozdrawiam:)
To prawda.Fury na które nie stać nawet ginekologa i celnika kupują bezzębni przedsiębiorcy ze złotymi łańcuchami.Oni zatrudniają dwóch na czarno, kupują wczasy w Egipcie za 2,5 tys i zgrywają paniska.Kredyt po uszy, zus nie płacony żona niepracująca
Za to może żona dobrze robi.nie musi pracować jak reszta pracuje...ciała.
Rita (28 października 2023 14:04)
Cytuję użytkownika: Polak
Bo jak się płaci „lizingi” za fury to nie ma na ZUS :) Czekam na komentarze w kontrze pozdrawiam:)
Jak POjomani zaczną rządzić, wprowadza abolicje.Zabiora emerytom ,spłaca cwaniakow!Zakładają własną działalność ,dostają kasę ,kupują samochody,a potem zamykają interes .Zostaje nabytek w postaci samochodu.
The observer (28 października 2023 12:39)
Cytuję użytkownika: Polak
Bo jak się płaci „lizingi” za fury to nie ma na ZUS :) Czekam na komentarze w kontrze pozdrawiam:)
To prawda.Fury na które nie stać nawet ginekologa i celnika kupują bezzębni przedsiębiorcy ze złotymi łańcuchami.Oni zatrudniają dwóch na czarno, kupują wczasy w Egipcie za 2,5 tys i zgrywają paniska.Kredyt po uszy, zus nie płacony żona niepracująca
Polak (28 października 2023 12:03)
Bo jak się płaci „lizingi” za fury to nie ma na ZUS :) Czekam na komentarze w kontrze pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

zus  |   składki  |   zadłużenie  |   odroczenie  |   raty  |  

Niechciany kredyt na 11 tysięcy złotych

Stracił 50 tys. zł, bo uwierzył oszustowi

Jak przebiega rozmowa z oszustem?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij