Menu

Pojemniki na bioodpady i konkurs na... nazwę kompostu

Mieszkańcy domków jednorodzinnych w Wałbrzychu będą mieli dodatkowe pojemniki na bioodpady.  Bioodpady będą przetwarzane na kompost, a ten (po otrzymaniu przez miasto odpowiedniego certyfikatu) będzie sprzedawany. Jak zapowiada wiceprezes MZUK-u Kamil Orpel, w przyszłym tygodniu ogłosi konkurs na... nazwę kompostu.


 

Pojemniki na bioodpady i konkurs na... nazwę kompostu

Miasto kupiło blisko 5 tysięcy pojemników. Rozstawione zostaną na osiedlach gdzie znajdują się domy jednorodzinne.

- Rozpoczęliśmy rozstawianie pojemników na odpady BIO. Trzeba do nich wyrzucać trawę, liście, drobne gałęzie resztki owoców i warzyw. - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. 

Bioodpady z pojemników trafią do instalacji przetwarzania odpadów komunalnych przy ulicy Beethovena w Wałbrzychu i będą kompostowane. Pozwoli to zwiększyć poziom recyklingu, jaki uzyska MZUK, poza tym kompost będzie sprzedawany.

- Od kilku miesięcy mamy pozwolenie na przerabianie odpadów bio i to nam się wlicza do wskaźników, pozwoli uniknąć kar za niesegregowanie, nieprzerabianie w odpowiedni sposób odpadów — mówi prezydent Roman Szełemej.

145 gospodarstw domowych zadeklarowało, że będzie miały kompostowniki, oznacza to, że te gospodarstwa pojemników nie otrzymają.

Będa sprzedawać kompost

- W efekcie kompostowania tych odpadów powstaje bardzo dobry kompost, a więc użyźniacz gleby, który możemy używać w naszych ogródkach, w parkach, w lasach, na roli — mówi wiceprezes Miejskiego Zakładu, Kamil Orpel. - Po drugie, znacznie obniżamy koszty całego procesu przetwarzania odpadów zielonych. Do tej pory musieliśmy wywozić je do odległych kilkadziesiąt kilometrów instalacji, płacić za ich przetwarzanie 400 - 500 zł za tonę. W tej chwili możemy to robić na miejscu, a więc koszt jest znacznie niższy.

Ważne, żeby odpadów bio nie wrzucać do pojemników w workach — informuje mieszkańców wiceprezes Orpel.

- Niedługo ogłosimy konkurs, Konkurs na nazwę tego kompotu, który po uzyskaniu certyfikatu będziemy mogli Państwu udostępniać. (... ) Będzie to konkurs na nazwę produktu marketingowego (...) To państwo będą decydowali, jak będzie nazywać się ten kompost. - mówi wiceprezes MZUK, Kamil Orpel.

Macie jakieś propozycje jak nazwać kompost ?adm
foto/video: MZUK
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jerzy Jacek Pilchowski (31 października 2023 21:19)
Wygląda na to, że w przyszłym roku kupią 10 tysięcy pojemników na zepsute powietrze. Następnie podniesie się opłatę za wywożenie śmieci aby odzyskać pieniądze zainwestowane w te pojemniki oraz na premię dla osób "które na premią zasługują".
Awans (31 października 2023 18:55)
To on już wiceprezesem jest?
Jak Szelemej wciska kit mieszkańcom (31 października 2023 13:57)
Najpierw obejrzyjcie: https://fb.watch/o0vC5A5Z-G/ A teraz kulisy tej propagandy. 1. Zakupił 500 pojemników po około 140 zł za sztukę, czyli mieszkańcy wysupłali jakieś 700 000zł, mimo że duże kontenery bio są w każdym gnieździe.Kto na tym zarobił?. 2. Tam gdzie mieli worki mógł im pojemniki podstawić.Kilkaset.3. Zwróćcie uwagę na posesję i miejsce na pojemniki.Do celów tego filmiku usunięto z planu pojemnik niebieski na plastiki, bo dla 3 brakuje miejsca.Jak w niemal większości przypadków. 4.Dokładnie 15m obok, gdzie stoi Szelemej, są 2 wielkie pojemniki bio. 5.Worki plastikowe do zmieszanych?!? Ok, przecież Roman się nie myli.6.Liście w workach powodują tylko tyle, że 1 pracownik sortowni musi te worki rozcinać i odrzucać.Więc powstaje koszt 1 etatu dla firmy Orpla.7. Jeżeli nawet nie ekolog kupi kompost od szelemeja i znajdzie tam kawałek plastiku, więcej już nie kupi.Zatem biznes będzie baaardzo słaby. 8.Taki kompost złożony będzie również z tysięcy chwastów, które sobie w ogródku wysiejecie. 9.Podsumowanie: Szelemej zwietrzył biznes na sprzedaży kompostu i na koszt podatnika buduje infrastrukturę.Ten sam podatnik odwalić ma za niego 3/4 roboty.I nieważne, że trzeba będzie wysłać kolejna śmieciarkę.do oprozniania tych 5 tysięcy pojemników. Pozdrawiam kumatych i Prawdę Czasu&Ekranu
Sip (31 października 2023 13:40)
Cytuję użytkownika: Roman 500 000
Cytuję użytkownika: Pan
Długi miasta 400 milionów.Sprzeda się bio i będzie na raty.Kolejny producent zarobił kasę.A z tego będzie " bio go. no"
400 to było 5 lat temu.Srul zrobił już prawie 800 mln.
Przecież zaraz dadzą peowcy 250mln szlemech*jowi
Roman 500 000 (31 października 2023 10:17)
Cytuję użytkownika: Pan
Długi miasta 400 milionów.Sprzeda się bio i będzie na raty.Kolejny producent zarobił kasę.A z tego będzie " bio go. no"
400 to było 5 lat temu.Srul zrobił już prawie 800 mln.
Jorg (31 października 2023 9:48)
Moja propozycja na nazwę gnojownika. Kompostownik.
Pan (31 października 2023 9:28)
Cytuję użytkownika: Antychryst
Cytuję użytkownika: Pan
Długi miasta 400 milionów.Sprzeda się bio i będzie na raty.Kolejny producent zarobił kasę.A z tego będzie " bio go. no"
Dług kraju 160 miliardów złotych. A oni ciągle na kler dają moje pieniądze. Ale wy PiSiory jesteście deb...i
Dzbanie bezuszny ,skąd wiesz kim jestem.?Psychiatra czeka.Spadaj !
W (31 października 2023 9:17)
Cytuję: konkurs na nazwę tego kompotu. Najlepiej orpel. Dawno takich idiotyzmow nie czytałam
Antychryst (31 października 2023 8:10)
Cytuję użytkownika: Pan
Długi miasta 400 milionów.Sprzeda się bio i będzie na raty.Kolejny producent zarobił kasę.A z tego będzie " bio go. no"
Dług kraju 160 miliardów złotych. A oni ciągle na kler dają moje pieniądze. Ale wy PiSiory jesteście deb...i
Danka (31 października 2023 7:33)
Cytuję użytkownika: EKO-ALERT
ILE MIASTO ZAPŁACI MI ZA ODPADY KTÓRE BĘDZIE Z ZYSKIEM SPRZEDAWAŁO - NO ILE - PROPONUJĘ PÓŁ NA PÓŁ
Juz sobie wyobrazam ten smród z pojemników.Teraz kubly smierdza ,mimo pakowane są odpady w worki foliowe.Nikt tych pojemników nie myje.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

MZUK  |   bio odpady  |   kompost  |   segregacja odpadów  |   Kamil Orpel  |  

Wielka rewitalizacja ul. Beethovena

O co chodzi z nakrętkami?

MZUK sponsoruje piłkarskiego Górnika - ponad 8 tys. zł miesięcznie

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij