Menu

Wicemistrzostwo świdniczanina na Nurburgringu

Na koniec października, na Nurburgringu Nordschleife, odbył się finał sezonu 2023 najstarszej, niemieckiej serii wyścigów turystycznych – RCN. Udział w rundzie brało 161. załóg, a jedną z nich była polska drużyna w składzie – Damian Lempart ze Świdnicy oraz Michał Walczak-Makowiecki z Raszyna. Polacy za kierownicą 180-konnego Mini Coopera S R53 zdobyli drugie miejsce w finałowym wyścigu.

Wicemistrzostwo świdniczanina na Nurburgringu

Dzięki wypracowanej przewadze punktowej, przypieczętowali w ten sposób wicemistrzostwo w klasie RS2A oraz odpowiednio 2. i 3. miejsce w indywidualnej klasyfikacji dla tej samej grupy.

Po przedostatniej, nieudanej rundzie RCN w Zielonym Piekle, Polacy zaczęli z przytupem deszczowe kwalifikacje, zdobywając Pole Position w klasie i 51. Miejsce na 161. uczestników, ustawiając się w stawce swojej grupy startowej między takimi autami jak Aston Martin Vantage GT4, Porsche Cayman GT4 oraz Audi RS3 TCR.

Pierwszy stint rozpoczął Lempart, mając na plecach najgroźniejszego rywala w postaci załogi Clemens/Clemens, w znacznie mocniejszym aucie – Peugeot RCZ. Jednak to świdniczanin był górą w deszczowych warunkach, konsekwentnie budując przewagę w zakrętach na 24-kilometrowym torze, gdzie później załoga Peugeota popełniała błędy oraz napotykała się na awarie techniczne. Polska załoga później musiała już tylko dowieźć bezpiecznie wynik do mety. W drugiej części, na swój stint wyjechał Walczak-Makowiecki, utrzymując bezpieczną przewagę, żeby na końcówkę stery przejął Lempart.

Finalnie, po podliczeniu kar dla pozostałych wyników oraz ewentualnych wykluczeń, załoga zajęła rewelacyjne 32. Miejsce, spośród wszystkich 161. Zgłoszonych uczestników w klasyfikacji generalnej, 12. Miejsce w grupie „RS” oraz 2. Miejsce w klasie RS2A, w której przypieczętowali wicemistrzostwo.

- To był jeden z najlepszych deszczowych wyścigów w życiu, w jakim miałem przyjemność uczestniczyć! Początek zawodów był niesamowity, zwłaszcza, że wszelkie procedury były już identyczne jak w przypadku serii NLS. Start między takimi samochodami jak Porsche czy Aston Martin, w zaledwie 180-konnym samochodzie jest ciekawym przeżyciem, zwłaszcza jak na prostej startowej w deszczu udaje się wyprzedzać ten drugi samochód i doganiać całą stawkę. Tutaj oczywiście było to możliwe dzięki deszczowi, który wymaga dużo większej precyzji niż zwykle, a dodatkowo mniejsza moc oraz napęd na przednie koła jest dodatkowym sprzymierzeńcem. Przede wszystkim jednak cieszy mnie to, że udało się zrealizować nasze zespołowe założenia. Wygraliśmy nad rywalem z którym biliśmy się o wicemistrzostwo, a przy okazji, w bardzo trudnych, deszczowych warunkach zajęliśmy bardzo wysokie lokaty w kwalifikacjach oraz tym bardziej w wyścigu, jak na osiągi naszego samochodu. Michał spisał się na medal za kierownicą, natomiast duże brawa należą się także dla naszego mechanika, Janka, który potrafił przewidywać wszystko w zakresie przygotowania samochodu. Pierwsze miejsce przeciwko Peugeotowi 308 TCR jest prawie niemożliwe, bo niestety to jest różnica o co najmniej dwie klasy w samochodach, mimo że pojemnościowo jesteśmy tak samo klasyfikowani. Nie mniej jednak, mamy zupełnie inne cele na sezon 2024, które niebawem ogłosimy. - Damian Lempart.

Dla świdniczanina oraz raszynianina był to pełny, debiutancki sezon w profesjonalnych zawodach na najtrudniejszym torze na świecie, który udało się ukończyć w kategorii RS2A na 2. i 3. lokatach indywidualnie (ex aequo 2), oraz jako załoga spośród wszystkich sklasyfikowanych drużynowo, jako wicemistrzowie.

Klasa „RS2A” skupia samochody do 1599 cm3 z doładowaniem, gdzie uwzględnia się m.in. wyścigowe Peugeoty z dużo mocniejszymi silnikami 1.6 turbo, względem pucharowego Mini, w tym także 308 TCR. W przyszłym roku prawdopodobnie zobaczymy tą samą załogę w najwyższej kategorii wyścigów długodystansowych na Nordschleife, czyli Nurburgring Endurance Series i 24h Nurburgring, czyli najtrudniejszym długodystansowym wyścigu na świecie.adm
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Mat (3 listopada 2023 17:35)
Rewelka :)

Dodaj komentarz

sport  |   Świdnica  |   rajdy samocbodowe  |  

Górnik wygrywa na wyjeździe

Blokady rolnicze na trasie Świdnica - Wrocław

Jechał ponad ''setką'' przez Witoszów

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij