Menu

Ceramika i skały w twórczości Bożeny Sacharczuk

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA zaprasza na wystawę Bożeny Sacharczuk "W labiryncie zdarzeń_w labiryncie wrażeń". Artystka zaprezentuje prace ceramiczne wykonane autorską techniką z zastosowaniem granitu i innych materiałów skalnych.

Ceramika i skały w twórczości Bożeny Sacharczuk
- Zapraszam serdecznie do Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Już w sobotę 4 listopada o godzinie 16:00 otwieramy naszą kolejną wystawę w Galerii Centrum Ceramiki Unikatowej. Będzie to ostatnia w tym roku wystawa nawiązująca do nazwy galerii. Zaprezentujemy artystkę Bożenę Sacharczuk, związaną z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Kuratorką wystawy jest Anna Gendaj. Warto zaznaczyć, że nasza galeria poszerza swoje horyzonty i przy tej wystawie współpracuje z Fine Art Gallery, której przedstawicielem jest właśnie Anna Gendaj - mówi Piotr Micek, dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA.
 
 
Artystka zajmuje się ceramiką już od 25 lat i stale poszukuje nowych sposobów wykorzystania różnorodnych surowców. Jej artystyczne eksperymenty doprowadziły do powstania nowej kolekcji z wykorzystaniem materiałów mocno związanych z naszym regionem.
 
- Prezentuje zupełnie nowe prace, które powstały w tym roku. Zrobiłam sobie przerwę od Akademii, w związku z tym ta kolekcja nie jest powiązana z moją pracą na uczelni. To rodzaj podsumowania i spięcia klamrą tego, co do tej pory robiłam, moich inspiracji, poszukiwań w obszarze ceramiki artystycznej. Przy tym projekcie zajęłam się pokazaniem możliwości, jakie dają naturalne skały z Dolnego Śląska - granity strzegomskie i strzelińskie, marmury, piaskowce i one stały się dla mnie materiałem, który zamieniam w szkliwa ceramiczne. Uważam, że ceramika artystyczna i ogólnie ceramika jest bardzo bliska naturze. To, co robię na co dzień, to właśnie jest współpraca z naturą - mówi Bożena Sacharczuk.
 
 
 
Dzięki tej nowatorskiej technice dzieła artystki wyglądają, jakby powstały w wyniku działań naturalnych procesów geologicznych. Przy tworzeniu swoich prac artystka posługuje się jednak tradycyjnymi narzędziami, przede wszystkim doskonale znanym wszystkim ceramikom kołem garncarskim.
 
- Opieram swoją twórczość o najbardziej tradycyjny warsztat, jaki jest znany człowiekowi, czyli koło garncarskie, ale nie traktuje go jako typowe narzędzie do produkcji, tylko widzę w nim rodzaj mistycznego urządzenia, które daje artyście możliwość ścisłej współpracy w tworzeniu i kreowaniu materii ceramicznej. Bardzo ważne jest tutaj hasło "proces". Ja uczestniczę w tym procesie, współdziałam, obserwuję i reaguję na to, co glina mi podpowiada w trakcie ruchu obrotowego. Fascynuje mnie to niesamowicie, ponieważ daje poczucie naturalnego współtworzenia. W tym upatruje może nie rodzaj innowacyjności, ale pewnej unikatowości tego, co wykorzystuję w ceramice artystycznej. Jest to niesamowita organiczność, którą mogę uzyskać wyłącznie dzięki pracy na kole garncarskim - twierdzi Bożena Sacharczuk.
 
 
Wystawa gościć będzie w Centrum Ceramiki Unikatowej na terenie Starej Kopalni do 7 stycznia 2024 roku.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

bwa  |   wystawa  |   wernisaż  |   ceramika  |   granit  |   bożena sacharczuk  |   fine art gallery  |  

Pejzaże Jarosława Jaremy w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA

Wałbrzyski Weekend Fotografii w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA

Wystawa temperówek w Boguszowie-Gorcach (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij