Menu

Nauczyciele spoza Wałbrzycha łatają naszą oświatę

Za nami ponad 2 miesiące nauki w nowym roku szkolnym, który startował w bólach i przy ogromnych wyzwaniach organizacyjnych. Okazuje się, że część problemów kadrowych w wałbrzyskich szkołach udało się rozwiązać, ściągając tu nauczycieli z innych, odległych miast.

Nauczyciele spoza Wałbrzycha łatają naszą oświatę
To były bardzo pracowite wakacje dla Biura Edukacji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu i nadzorującej jego pracę ówczesnej wiceprezydent Wałbrzycha Sylwii Bielawskiej. Liczba chętnych do uczęszczania do wałbrzyskich szkół ponadpodstawowych przerosła oczekiwania władz miasta, więc prędko należało wprowadzić plan awaryjny, by nie odsyłać wielu młodych ludzi z kwitkiem do innych miast. Głównym wyzwaniem było zapewnienie odpowiedniej kadry nauczycielskiej w dobie ogromnego deficytu na tym rynku pracy.
 
- Problemy z brakiem nauczycieli nie zniknęły wraz z początkiem roku szkolnego. Nadludzkim wysiłkiem dyrektorów szkół, wydziału edukacji i pani prezydent Sylwii Bielawskiej udało się rozpocząć ten rok szkolny tylko z niewielkimi niedoborami. Wynika to z tego, że zachęciliśmy nauczycieli z innych miast, by do nas przyjeżdżali z Nowej Rudy, a nawet Wrocławia. Przyjeżdżają i prowadzą tu lekcje, by uniknąć zmianowości i zapełnić wakaty. Ta sytuacja nie jest normalna, bo każde zwolnienie lekarskie nauczyciela, każdy drobny problem pojedynczego nauczyciela wyrasta na ogromny problem, bo siatka kadrowa jest niesamowicie naciągnięta - twierdzi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
Włodarz Wałbrzycha liczy na to, że nowy rząd naprawi system oświaty i jeszcze w tym roku szkolnym zaczniemy dostrzegać poprawę sytuacji, a następny rozpocznie się w dużo lepszej atmosferze.
 
- Mam nadzieję, że nowy rząd systemowo, choćby poprzez deklarowaną podwyżkę pensji nauczycieli sprawi, że będą oni chcieli pracować, a nie odchodzić ze szkół, co niestety stało się powszechnym zjawiskiem w ostatnich latach. Problemy są, ale staramy się je rozwiązywać na bieżąco. Ratują nas nauczyciele, którzy godzą się pracować w wielu szkołach i emeryci, którzy dali się uprosić, by nadal pomagać dzieciom i rodzicom. Przyjeżdżają nauczyciele z odległych miejscowości, ale mimo wszystko to jest bardzo krucha struktura, bardzo wrażliwa na wszelkie turbulencje - mówi Roman Szełemej.
 
 
Sprawy finansowe to jedyny powód, dla którego nauczyciele odchodzą z zawodu i szukają innych ścieżek kariery. Nad czym jeszcze będzie musiał pochylić się rząd w nowej kadencji, by przywrócić godność zawodu nauczyciela?
 
- Mówią o tym deklaracje zawarte w 100 konkretach głównej partii wkrótce rządzącej koalicji. Chodzi między innymi o odchudzenie programów nauczania, mniej zajęć w domach a więcej w szkole, zapewnienie właściwego finansowania szkół, program, który będzie odideologizowany. Atmosfera w systemie edukacji będzie lepsza, właściwsza dla czasów, w których żyjemy. Chcemy by młodzież była lepiej przygotowana do wyzwań, przed którymi stoją w zmieniającym się świecie - zapewnia Roman Szełemej.
 
Przypominamy, że w tegorocznym budżecie miasto miało zapisane wydatki na oświatę na poziomie 175 milionów złotych, z czego tylko 117 milionów miało pochodzić z subwencji oświatowej. W październiku tego roku Ministerstwo Edukacji zapowiedziało, że w budżecie na przyszły rok stawka bazowa subwencji w przeliczeniu na jednego ucznia zostanie zwiększona o około 14%.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Kpina (8 listopada 2023 14:23)
To jest właśnie polityka UM, nauczyciel w swojej szłole może mieć TYLKO 22 godziny, bo tak wymyśliła wałbrzyska władza. Ale może latać po innych szkołach, dzięki Ci o panie!
Rita (8 listopada 2023 14:08)
Cytuję użytkownika: Kocur
Nadludzkim wysiłkiem i resztaki sił słucham tych jęków z urzędu miejskiego. Planeta Wałbrzych
Trzeba płacić jak w innych miastach.Tu nigdy piniedzy nie ma.Każdy dostaje taka sama subwencje.Nauczyciele " przybysze" z innych miast ,szybko zrezygnują z zatrudnienia.
Roman 500 000 (8 listopada 2023 10:06)
Bo belfrom trzeba płacić. A jak wiadomo,tu płaci się tylko prezydentowi.Czy nowi nauczyciele również będą przymusowo zatrudnieni jako kierowcy autobusów w komunikacji miejskiej?
Dziadek Krzysiek (8 listopada 2023 8:51)
Teraz, kiedy niedawni obrońcy nauczycieli już prawie doszli do władzy, przeznaczą takie pieniądze na edukację, że wszyscy się zdziwią. Zatem kłopoty z zatrudnieniem nauczycieli za nami. Wzorem sprawdzonych już rozwiązań zlikwiduje się szkoły, tak jak likwidowało się stacje kolejowe, komisariaty policji, jednostki wojskowe itd. Piniędzy nie ma i nie będzie.
Komuna STOP! (8 listopada 2023 7:43)
"nadludzki wysiłek" cyborgi siedzą w UM? Lewackie pismaki, umiecie napisać coś normalnie? Winny jest nie tylko rząd ale samorząd też jest winny. Bezmyślne likwidowanie szkół doprowadziło do tego co mamy teraz. ***** taki samorząd, który potrafi tylko pluć na przeciwny obóz partyjny. ***** takiego prezydenta, który sieje zamęt.
Podzamczanin (7 listopada 2023 23:45)
Takie zarobki ze z USA przyjeżdżają uczyć;-)
Turysta (7 listopada 2023 21:32)
To ciekawe, bo znam kilku nauczycieli, którzy pracy w Wałbrzychu nie mogli dostać, więc wędrują do Wrocławia i okolic.
Kocur (7 listopada 2023 20:16)
Nadludzkim wysiłkiem i resztaki sił słucham tych jęków z urzędu miejskiego. Planeta Wałbrzych

Dodaj komentarz

szkoła  |   oświata  |   nauczyciele  |   uczniowie  |   edukacja  |   braku kadrowe  |   wakaty  |  

Centrum Sportowo-Dydaktyczne ANS już działa

Gość Dnia - Jacek Iwancz

Gość Dnia - Robert Wróbel

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij