Menu

Głuszyca: Mówią stop wycince. ''Las to wszystko co mamy''

Mieszkańcy Głuszycy, parlamentarzyści i przedstawiciele nadleśnictwa spotkali się, by wyjaśnić sytuację związaną z wycinką drzew w okolicznych lasach.  Mieszkańcy i władze przedstawili swoje postulaty. Trwa zbiórka podpisów pod petycją do Lasów Państwowych o natychmiastowym zaprzestaniu wycinki.

Głuszyca: Mówią stop wycince. ''Las to wszystko co mamy''
- Zarówno burmistrz Głuszycy, jak i Rada Miejska wystąpili z bezpośrednim apelem do dyrekcji regionalnej we Wrocławiu, odnośnie wytłumaczenia nam tego, co dzieje się w lesie. Również tego, by aspekty, które dzisiaj podnosimy, znalazły rozwiązanie we współpracy Gminy Głuszyca i Lasów Państwowych. na kolejne lata. Lasy to jest tak naprawdę wszystko, co mamy w Gminie Głuszyca. Poza lasami nie mamy nic. Lasy stanowią dla wielu z mieszkańców źródło utrzymania. - mówi burmistrz Głuszycy, Roman Głód.
 
 Dlaczego drzewa są wycinane?
 
- Jest to drzewostan, zalesienie z lat 60. ubiegłego wieku, który od dłuższego czasu choruje. Jest uszkodzony przez grzyby. On po prostu się rozpada i zamiera. Już 20 lat temu nadleśnictwo weszło tam z procesem odnowienia. Nasadzaniem buka, jawora. Wprowadzamy jodłę, by wyprzedzić ten proces, by nie nastąpiło wylesienie tego terenu. Dlatego ten proces jest rozłożony. Pracujemy dwadzieścia lat i będziemy jeszcze pracować dwadzieścia, trzydzieści lat. Chodzi o to, by rozłożyć te działania w czasie. - mówi nadleśniczy Leszek Kościński.
 
Strategia Gminy Głuszyca oparta jest o walory turystyczne. Te zdaniem władz, na skutek wycinki tracą na wartości. Nadleśnictwo zaprzecza, by wycinanie drzew miało podłoże finansowe i miało na celu zarobek na drewnie (co pojawia się w zarzutach skierowanych do Lasów Państwowych). Wycinka ma być spowodowana dbaniem o drzewostan, który na terenach Głuszycy i Łomnicy ma nawet 200 lat. Według przedstawicieli Lasów Państwowych wycinane są chore drzewa, a gospodarka leśna jest prowadzona należycie.
 
- Lasy Państwowe wsłuchują się w głos lokalnej społeczności. Bierzemy to pod uwagę i staramy się reagować. Chciałbym zaproponować panu burmistrzowi powołanie wspólnego zespołu konsultacyjnego, żebyśmy mogli te wszystkie problemy omawiać i wyjaśniać. Naprawdę to są bardzo szczegółowe problemy, do których nie zawsze na takim spotkaniu można się odnieść i wyjaśnić. Chcemy, by ten zespół był wstępem, bo za chwilę będziemy opracowali nowy plan urządzania lasu. Jest obowiązek powstawania zespołów konsultacyjnych. - mówi nadleśniczy Leszek Kościński.
 
 
- Potrzebujemy od przedstawicieli Lasów Państwowych wytłumaczenia, dlaczego w taki sposób jest prowadzona gospodarka leśna na terenie Gminy Głuszyca. - mówi burmistrz Głuszycy, Roman Głód.
 
W spotkaniu wzięły udział senator Agnieszka Kołacz Leszczyńska i posłanki Izabela Katarzyna Mrzygłocka i Sylwia Bielawska. Izabela Mrzygłocka w swojej przemowie podkreśliła, że „pisowscy nominaci zostaną rozliczeni".
 
- Jest mi bardzo przykro, że panowie z Nadleśnictwa obrażają naszą inteligencję. Przedstawiają nam informacje w taki sposób, byśmy tego nie zrozumieli [...] Dość rabunkowej gospodarce leśnej. To się skończyło 15 października. W umowie koalicyjnej są zapisy dotyczące naszego dobra narodowego, jakim są lasy [...] Samorządu muszą mieć wpływ na to, co będzie się działo z lasami na ich terenie. Rozliczymy wszystkich nominatów pisowskich za rabunkową gospodarkę. - mówi posłanka Katarzyna Izabela Mrzygłocka.
 
 
 
Podczas spotkania swoje pytania zadawali również mieszkańcy. Pytali m.in o śmieci rzekomo pozostawione przez pracowników wykonujących prace leśne 
 
Postulaty mieszkańców Głuszycy:
 
- Funkcja społeczna ponad funkcją gospodarczą lasu.
- Redukcja planów rębnych.
- Szczególna ochrona terenów wodonośnych
- Dostosowanie techniki wycinki do warunków terenowych.
- Wypracowanie nowych metod informowania opinii publicznej o planowanych wycinkach.
- Zmiany legislacyjne w zakresie planu urządzania lasu - zatwierdzanie, konsultowanie, skrócenie czasu obowiązywania. 
- Ustalenie stałego, procentowego wspracia finansowego dla gminy ze sprzedaży pozyskanego drewna. 
- Dzierżawy na cele publiczne i społeczne terenów leśnych zwolnione z opłat. 
- Rozpoczęcie procesu zamiany lasów gminnych na teren leśny, na którym znajdują się pozostałościobiektów "Riese".  








 
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
 
 
 

Komentarze

Tom (20 listopada 2023 16:06)
Jeszcze miesiąc i Ziobry nie będzie, miejmy nadzieję że nowy rząd rozliczyć niszczenie przez nich lasu na niespotikana wcześniej skalę
Roman (20 listopada 2023 10:38)
Z jakiej racji pieniądze z wycinki mają trafiać do gminy ? Chytry plan zagarnięcia nie swoich pieniędzy
RownoscDlaWszystkich (19 listopada 2023 19:04)
Pomyślcie tylko ile korzyści jest - więcej drewna, drzewa, opału, książek, takemnice Riese latwiej odkryć i dużo radości dla ludzi na calym świecie. A las przecież odrośnie kiedyś.
STEVE (18 listopada 2023 19:44)
Ale ci Chińczycy są naiwni ,kupując tysiące składów wagonów kolejowych, chorego ,bezużytecznego do przeróbki przemysłowej drewna, cytat nadleśniczego:"Jest to drzewostan, zalesienie z lat 60. ubiegłego wieku, który od dłuższego czasu choruje. Jest uszkodzony przez grzyby. On po prostu się rozpada i zamiera"????
Turist (18 listopada 2023 17:21)
A gdzie w Gluszycy zjeść ,.spać? Jacy turyści, polityczna gra.
Mn (17 listopada 2023 14:32)
P.Mrzygłodzka niech rozliczy najpierw swoich kumpli z PO a po tem niech rozlicza innych
Mundi ???????? (17 listopada 2023 13:42)
Czyli połowa Głuszycy na szparagi.
Przerażona (17 listopada 2023 12:48)
To samo dzieje się w Jedlinie-Zdroju, zaraz przy wjeździe z Wałbrzycha do Jedliny woła o pomstę do nieba. Przy drodze zostawiono pas drzew, by nie było widać od ulicy wycinkę, ale jak się wejdzie na szlak, to widać łyse placki zniszczonych terenów!! Jak to wygląda! To jest dramat. Codziennie słychać warkot pił spalinowych, codziennie są wycinane kolejne drzewa. To był tak piękny krajobraz a teraz... Płakać się chce. I to z każdej strony wycinają, u podnóża góry Okrągła, Wołowiec, lasy przed Biegunem. Kto za to odpowiada ja się pytam???
Jerzy Jacek Pilchowski (17 listopada 2023 11:30)
Cytuję użytkownika: Protest
BRAWO MIESZKAŃCY GŁUSZYCY !!!!
A czy potrafi pan skomentować merytorycznie to co powiedział nadleśniczy: "- Jest to drzewostan, zalesienie z lat 60. ubiegłego wieku, który od dłuższego czasu choruje. Jest uszkodzony przez grzyby. On po prostu się rozpada i zamiera. Już 20 lat temu nadleśnictwo weszło tam z procesem odnowienia. Nasadzaniem buka, jawora. Wprowadzamy jodłę, by wyprzedzić ten proces, by nie nastąpiło wylesienie tego terenu.".
Do lemingokoków (17 listopada 2023 10:49)
Festyniarka- Zupojad też pojechała tam jątrzyć razem z pożytecznymi idiotami??? Za rok, jak platfusy będą wycinać, to otumanione zbiegowisko będzie z transparentami zachęcać do dalszej wycinki .
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

lasy  |   wycinka  |   gluszyca  |   petycja  |   apel  |  

Petycja w sprawie ochrony wałbrzyskich jeży

Posadź swoje drzewo — sadzonki dostaniesz za darmo od nadleśnictwa

Darmowa komunikacja w Wałbrzychu? Powstała petycja

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij