Menu

Finał VI Konkursu Poetyckiego im. M. Jachimowicza

Poznaliśmy laureatów VI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Mariana Jachimowicza. W tym roku nadesłano prawie 100 prac, a oprócz konkursu głównego przyznano także nagrody w kategoriach "Wałbrzych" i "Jachimowicz".

Finał VI Konkursu Poetyckiego im. M. Jachimowicza
Choć była to dopiero szósta edycja, to idea konkursu sięga dawnych lat, gdy za czasów świetności wałbrzyskich kopalń organizowano Konkursy Artystyczne o Złotą, Srebrną i Brązową Lampkę Górniczą. Później, po upadku górnictwa Stowarzyszenie Środowisk Twórczych podjęło się reaktywacji poetyckiej części tego konkursu.
 
- Zaczęło się bardzo dawno temu, kiedy w mieście i regionie powstało najfajniejsze Stowarzyszenie Środowisk Twórczych. Inicjatorami byli Roman Gileta i Henryk Król. W nas wszystkich była i jest do dzisiaj potrzeba nie tylko pisania poezji, ale także dzielenia się nią. Mamy w sobie energię twórczą i chęć propagowania poezji jako zjawiska bardzo szczególnego - mówi Elżbieta Gargała ze Stowarzyszenia Środowisk Twórczych.
 
 
Po dwóch edycjach za sugestią Romana Gilety konkurs przemianowano na istniejącą do dziś nazwę Konkurs Poetycki im. Mariana Jachimowicza. Początkowo realizowany był przez członków Stowarzyszenia Środowisk Twórczych i dziennikarzy Tygodnika Wałbrzyskiego przy współpracy z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury a obecnie patronuje mu Biblioteka pod Atlantami.
 
- Biblioteka ma po raz kolejny przyjemność być partnerem konkursu, tym razem z Fundacją Uważność Bycia. W tym roku zaskoczyła nas ogromna popularność konkursu, z czego się bardzo cieszymy. Marian Jachimowicz to najlepszy możliwy patron tego konkursu, ale tematyka była bardzo szeroka. Twórcy mieli pełną dowolność w pisaniu swoich utworów, ale stworzono także specjalne kategorie "Wałbrzych" i "Marian Jachimowicz". W konkursie mogli wziąć udział mieszkańcy całej Polski powyżej 16 roku życia, zarówno amatorzy, jak i twórcy bardziej profesjonalni - mówi Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami.
 
 
Jury w składzie Karol Maliszewski, Janina Chochłakiewicz i Zygmunt Krasuń nagrodę główną przyznało Iwonie Świerkuli z Warszawy. Drugie miejsce zdobyła Luiza Wilczyńska z Łodzi, a trzecie Jakub Wasilewski z Koła.
 
 
 
Wyróżnienie w kategorii Wałbrzych przyznane przez Prezydenta Romana Szełemeja otrzymała Grażyna Kulesza Szypulska. Wyróżnienia w kategorii "Marian Jachimowicz" ufundowane przez senatorkę Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską i posłankę Izabelę Katarzynę Mrzygłocką zdobyły Magdalena Bogusz i Karolina Karmaza.
 
 
- Marian Jachimowcz dla Biblioteki pod Atlantami jest wyjątkową postacią. Wałbrzyszanie powinni pamiętać, że był pierwszym dyrektorem biblioteki, ale także niesamowicie utalentowanym twórcą. W bibliotece mamy poświęcony mu pokój. Jesteśmy tutaj wśród jego twórczości. Należy mu się ten ukłon i szacunek za to, co zrobił nie tylko dla kultury tego miasta, ale też kultury polskiej - podsumowuje Renata Nowicka.
 
 
Gali finałowej towarzyszył występ Grupy Teatralnej Bez Antraktu z II LO w Wałbrzychu i krótki recital Karoliny Oshia. Nagrodzonych prac możecie wysłuchać poniżej:
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18
Zdjęcie 19
Zdjęcie 20

Komentarze

Kot behemot (19 listopada 2023 17:22)
Wisława Szymborska: ,,Poezję – tylko co to takiego poezja. Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła. A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego jak zbawiennej poręczy.''
Ja (19 listopada 2023 12:06)
Justy ????
Katarzyna Dz. (19 listopada 2023 9:44)
Gratulacje dla zwycięzców!! Gratuluję również wszystkim biorącym udział twórcom i przyszłym twórcom. Cieszę się z tego że jeszcze mogę przeczytac o "nie umierającym świecie poezji "w moim mieście Wałbrzych. Przypomniało mi to lata kiedy swoją twórczość wyciągnęłam na chwilę z szuflady... Za sprawą i pomocą takich dla mnie idoli jak - Krzysztof Kobielec ,Roman Gilleta,Aneta Oczkowska ( wszystkich bardzo serdecznie pozdrawiam) i jeszcze paru osób mogłam przez chwilę wyłożyć na stół,,duszę twórcy '' . Poezja w nieistniejącym już Młynku pomogła nie jednemu talentowi iść tą drogą do przodu .Teraz pozostaje poczekać na etap REAKTYWACJA z myślą że nastąpi.

Dodaj komentarz

Wspomnienia o wałbrzyskiej porcelanie

W bibliotece o wałbrzyskiej porcelanie

Ferie w Muzeum i Bibliotece

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij