Menu

Czy to koniec ostatniej fabryki porcelany w regionie ?

Do wałbrzyskiego Sądu Rejonowego wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej. - W Wałbrzychu był wstrząs, a w takiej Jaworzynie jest dziesięciokrotnie większy, bo to jest mniejsza miejscowość — mówi szef NSZZ Solidarność Ireneusz Besser, nawiązując do upadku Porcelany Krzysztof.

 
Czy to koniec ostatniej fabryki porcelany w regionie ?
Porcelana "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej była największym pracodawcą w mieście. Pracowały tu całe rodziny zamieszkujące region Jaworzyny. W 2022 roku wstrzymano produkcję na 2 miesiące. Zmniejszono liczbę pracowników, były też, jak twierdzą pracownicy, opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń.
 
W kwietniu br. przed fabryką protestowali pracownicy. Bali się zamknięcia zakładu a w konsekwencji utraty pracy. Na początku listopada wpłynął do sądu wniosek o upadłość fabryki. Scenariusz utraty pracy stał się jeszcze bardziej realny.

- Ktoś zauważył i zaczął rozsyłać linki z informacją z Krajowego Rejestru Sądowego, że zgłoszona została upadłość. Ze strony Zarządu nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi. Ani ustnej, ani na piśmie, pomimo naszego wniosku z 15 listopada, kiedy uzyskaliśmy taką wiedzę – mówi szef NSZZ Solidarność w ZPS Karolina Ireneusz Besser. - Wystąpiliśmy do pracodawcy, daliśmy mu 5 dni na odpowiedź, na ten moment nie mamy żadnej odpowiedzi.

W fabryce trwa produkcja, gorzej z wypłatami.
 
- Praca jest rwana, ale słyszę, że gaz jest zapewniony. Zakład jest cały czas na ruchu. Sytuacja cały czas była trudna, tylko boli ten brak dialogu — mówi Ireneusz Besser.
 
Problemem są wypłaty — pracownicy otrzymują je w ratach, są zaległości.
 
 
- Od kilku miesięcy było niewypłacane wynagrodzenie, nasze prośby, jeżeli już pracownicy nie nie dostaną w terminie, żeby wiedzieli, kiedy dostaną następne transze. Żeby wiedzieli jak sobie swoje wydatki zaplanować. 

Pracownicy nie wiedzą, jakie będą mieli przelewy. Ostatnie wynagrodzenie było chyba w 4 ratach. Proszę sobie wyobrazić takie przelewy po 400 zł, 500 zł. - mówi Ireneusz Besser.
 
Próbowaliśmy skontaktować się z prezesem ZPS Karolina Tomaszem Modrzejewskim. Niestety dziś nie było go w fabryce. Wysłaliśmy maila z pytaniem o przyczynę złożenia wniosku o upadłość.

A o co chciałby zapytać szef NSZZ Solidarność w ZPS Karolina Ireneusz Besser ?
 
- Ja myślę, że zaapelować i prosić o jak najszybsze spotkanie i porozmawianie. 
Żaby pracownicy mieli wiedzę, w którym kierunku to zmierza. Bo taka sytuacja jak teraz powoduje różne plotki — mówi Besser. - Uratowanie zakładu to jest wspólny cel. Może w sprawach pracowniczych mamy rozbieżne zdania, ale w sprawie uratowania zakładu to nam bardzo zależy i przez wiele lat to udowadnialiśmy — dodaje.

- Czekamy na decyzję, bo nie wiemy, jaka jeszcze będzie. Czy ktoś będzie prowadził działalność taką samą, czy nie... czy to będzie naprawdę likwidacja. - powiedział naszym dziennikarzom jeden z pracowników.

- Mimo że mamy konflikt z pracodawcą, to bardzo dobrze mu życzymy, Chcemy, żeby uratował ostatni zakład porcelany na Dolnym Śląsku — mówi Ireneusz Besser i nawiązuje do upadku Porcelany Krzysztof w Wałbrzychu — W Wałbrzychu był wstrząs, a w takiej Jaworzynie jest dziesięciokrotnie większy, bo to jest mniejsza miejscowość… ja jestem trzecim pokoleniem, które pracuje w tym zakładzie.
 
Na początku lutego informowaliśmy o upadku Porcelany Krzysztof w Wałbrzychu. Ceny gazu, brak oferty na dostawę gazu i żądanie zabezpieczenia bankowego na kwotę 5 mln. zł — to przyczyny upadku fabryki. Więcej o upadku Porcelany Krzysztof przeczytacie TUTAJ.

Czytaj też:
Kolejna fabryka porcelany do zamknięcia ?
Protesty przed fabryką porcelany
Dlaczego Porcelana Wałbrzych upadła?

pos
foto: ilustracyjne (pixabay)
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Elżbieta (25 listopada 2023 8:33)
Używam od lat porcelanę z Wałbrzycha i również z Jaworzyny, bardzo mi żal że tak się dzieje, lubię ciepły kolor jaworzyńskiej porcelany, podczas ostatnich zakupów w sklepie firmowym wałbrzyskiej porcelany, pracownicy żalili się, że im nie pomogli, przede wszystkim dobiły ich rachunki za energię, w moim mieście z tego powodu upadła po dziesiątkach lat funkcjonowania bardzo dobra piekarnia, do dzisiaj brakuje mi ich naturalnego chleba.
litera (23 listopada 2023 23:15)
Cytuję użytkownika: 2man
Szkoda Fabryki ale widocznie Polacy lubią żreć z chińskiego badziewia..
ty zaś żresz z miski aluminiowej made in DDR.
Racja (23 listopada 2023 23:10)
To dobra wiadomość bo niemcy nie lubią konkurencji.
hahaha (23 listopada 2023 18:46)
Niech idą z tym do tuSSka.
2man (23 listopada 2023 17:35)
Szkoda Fabryki ale widocznie Polacy lubią żreć z chińskiego badziewia..
benk (23 listopada 2023 14:00)
Gragu Sragu Napierdziagu- właściciel tej spółki mógł z nia zrobić to, co zechce nie pytając się nikogo o zgodę, nawet żadnego POdłego tuskoluda.
Polski Wał (23 listopada 2023 8:19)
Chcieliście PiS macie PiS. Kolejna fabryka pada przez pisowskie obostrzenia. Przez brak zabezpieczenia i rosnące koszty, wprowadzony przez PiS Polski Wał.
Mors (23 listopada 2023 7:47)
Redakcjo. Proszę uściślać, że chodzi o porcelanę stołową. Jest jeszcze elektrotechniczna. Tutaj tez w regionie mamy zakład produkujący.
Komuna STOP! (23 listopada 2023 7:39)
Cytuję użytkownika: Michał
Cytuję użytkownika: Alka
Brawo PiS, rozłożyli na łopatki całe firmy. Walbrzyska padała Porcelana to slurwy syny z PiSu, mówili że to wina Szełemeja, teraz Jaworzyńska i PiS się dalej cieszy.
Teraz patusy z PiSu, będą kłamać, że to wina UE. A u nas w Czechach normalnie istnieją porcelany. Taka jest retoryka PiSu, żeby głupiemu tlumiwi wmówić, że to winna innych.
Efekt DEBILNEJ POlityki klimatycznej. Tyla w temacie.
??? (23 listopada 2023 2:23)
Cytuję użytkownika: Michał
Cytuję użytkownika: Alka
Brawo PiS, rozłożyli na łopatki całe firmy. Walbrzyska padała Porcelana to slurwy syny z PiSu, mówili że to wina Szełemeja, teraz Jaworzyńska i PiS się dalej cieszy.
Teraz patusy z PiSu, będą kłamać, że to wina UE. A u nas w Czechach normalnie istnieją porcelany. Taka jest retoryka PiSu, żeby głupiemu tlumiwi wmówić, że to winna innych.
A Ty będziesz kłamał że w Czechach używacie polskiej czcionki?
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Grupowe zwolnienia w fabryce porcelany

Ostatni zakład porcelany w regionie wygasza produkcję

Wspomnienia o wałbrzyskiej porcelanie

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij