Menu

Pięć lat fotografowania bloku

Pochodzący z Wałbrzycha artysta Miłosz Pobiedziński udowadnia, że inspirację do tworzenia można odnaleźć dosłownie wszędzie, nawet jeśli mieszka się wśród szarych bloków z widokiem na nudny z pozoru budynek. Efekty jego pięcioletniej obserwacji typowego polskiego bloku można podziwiać w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA przy ul. Słowackiego.

Pięć lat fotografowania bloku
Miłosz Pobiedziński urodził się w 1973 roku w Wałbrzychu. W latach 1997–2002 studiował malarstwo w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2004 roku pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. To właśnie przeprowadzka z malowniczych regionów w okolicy Wałbrzycha na krakowskie blokowisko zaowocowała powstaniem cyklu, który możemy oglądać w BWA. Widok z okna jego mieszkania dla wielu nie byłby niczym nadzwyczajnym, jednak artysta w szarym bloku dostrzegł źródło inspiracji.
 
- Po jakimś czasie stwierdziłem, że mógłby to być dobry temat do fotografii. Źródłem inspiracji były cykle Claude'a Moneta, między innymi Katedra, które charakteryzowały się tym, że o różnych porach dnia i roku malarz przedstawiał ten sam motyw w różnych odsłonach kolorystycznych. Znalazłem się w takich okolicznościach, że miałem mocny obiekt pod względem formy i tego, co się w nim działo, ponieważ jest to akademik, w którym życie biegnie w cyklu roku akademickiego, więc różnych rzeczy można było się tam dopatrzeć - mówi Miłosz Pobiedziński.
 
 
Praca nad cyklem trwała około pięciu lat. W tym czasie powstało mnóstwo różnorodnych zdjęć, a ostatecznie artysta wybrał 44 jego zdaniem najciekawsze i najbardziej różnorodne. Czy ich powstanie było kwestią przypadku, czy celowego działania i oczekiwania przy aparacie na konkretny moment?
 
- Na początku faktycznie było dużo przypadku i to ja byłem zaskakiwany jakimś zjawiskiem, natomiast po dwóch, trzech latach już miałem świadomość, co się może wydarzyć i wówczas już oczekiwałem pewnych stanów pogodowych i świetlnych. Czasami się trafiło, czasem trzeba było dłużej poczekać na pewne motywy - wspomina Miłosz Pobiedziński.
 
 
Ta z pozoru prosta praca miała też kilka sporych wyzwań, zwłaszcza gdy artysta chciał osiągnąć jakiś konkretny efekt. Dwie fotografie są dla niego szczególne, ponieważ ich zarejestrowanie wymagało najwięcej cierpliwości i samozaparcia.
 
 
- Jedno zdjęcie pokazuje największą gęstość mgły. To było wyzwanie, żeby ustawić aparat według oczekiwanej kompozycji. To taka wyjątkowa fotografia, bo chciałem jak najlepiej uwiecznić właśnie mgłę z drobnymi elementami światła, które się pojawiają w oknach. Inna fotografia również powstała w nocy i na niej wszystkie okna są oświetlone, co jest postrzegane jako taki przypadek i faktycznie udało mi się coś takiego zrealizować - wymienia Miłosz Pobiedziński.
 
 
Artysta przyznaje jednak, że w pewnym zakresie musiał posiłkować się cyfrową obróbką zdjęć, więc częściowo za efekt końcowy odpowiada także technologia.
 
- To jest mój pierwszy cykl tworzony techniką fotografii cyfrowej, która daje pewne możliwości obróbki w postprodukcji. Jedynym elementem, który podlegał obróbce była perspektywa. Konieczne było jej prostowanie, ponieważ wykonywałem zdjęcia z poziomu drugiego piętra, a blok naprzeciw jest jedenastopiętrowy. Pojawiła się więc zbieżna perspektywa, którą musiałem prostować. To jedyna ingerencja, bo już kolorystykę starałem się zachować oryginalną, wywołując odbitki z plików RAW bez żadnych ingerencji kolorystycznej - zapewnia Miłosz Pobiedziński.
 
Efekty tej żmudnej i wieloletniej pracy można oglądać w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA przy ul. Słowackiego 26 do 11.02.2024.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Radek (28 listopada 2023 15:35)
Ludzie wyjeżdżajcie z tego miasta. Tu kultura jest na dość niskim poziomie. W Niemczech od października zeszłego roku minimalna pensja krajowa wynosi po przeliczeniu na polskie 9000 PLN bez potraceń. Praca jest w różnych branżach. Uczcie się chociaż fundamentalnych podstaw języka. A nawet dla osób bez znajomości języka jest praca. Warto się nad tym zastanowić.

Dodaj komentarz

wałbrzyska galeria sztuki BWA  |   wystawa  |   wernisaż  |   fotografia  |   miłosz pobiedziński  |   katedra  |   sztuka  |  

Pejzaże Jarosława Jaremy w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA

Wałbrzyski Weekend Fotografii w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA

Wystawa temperówek w Boguszowie-Gorcach (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij