Menu

Barbórkowe tradycje żyją w Wałbrzychu

Tradycje górnicze w Wałbrzychu są nadal żywe i jak zwykle o tej porze roku Stara Kopalnia we współpracy ze stowarzyszeniami górniczymi zaprasza na świętowanie Barbórki. Oprócz typowych obchodów przygotowano także wiele atrakcji towarzyszących.

Barbórkowe tradycje żyją w Wałbrzychu
Świętowanie rozpoczną dzieci i młodzież, które 1 grudnia wezmą udział w Szychcie Szkolnej inspirowanej karczma piwną, ale oczywiście toasty wznosić będą sokami i napojami bezalkoholowymi.
 
- Szychtę współorganizujemy ze wszystkimi stowarzyszeniami górniczymi i Publiczną Szkołą Podstawową nr 22. Podczas wydarzenia rozwiążemy konkurs "Mój dziadek był górnikiem", na który wpłynęło blisko 300 prac - mówi Marta Wróbel, wicedyrektor Starej Kopalni.
 
- Nasza szkoła nosi imię Gwarków Dolnośląskich. To imię 25 lat temu, dokładnie 7 grudnia 1998 roku nadała pani dyrektor Elżbieta Szlęda, a następne 24 lata to piękne dzieło kontynuowała pani dyrektor Mariola Rząsowska. Była mocno związana z górnikami i tak jak to zostało powiedziane na pogrzebie, ona to po prostu kochała, a mi przypadło kontynuowanie i postaram się robić to jak najlepiej - mówi Agnieszka Chrzanowska, p.o. dyrektora PSP nr 22 im. Gwarków Dolnośląskich w Wałbrzychu.
 
 
Wśród atrakcji Festiwalu znalazły się także dwa wydarzenia muzyczne. W sobotę 2 grudnia w Sztygarówce odbędzie się Bassbórka, czyli impreza w klimatach muzyki elektronicznej, połączona ze zbiórką na rzecz wałbrzyskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt. Dzień później wystąpi Zaawansowany Zespół Niespokojnych Nóg na czele z Ambasadorem Wałbrzycha Wojciechem Tumidalskim.
 
- Jest to pewien wyraz naszej polityki współpracy z Ambasadorami Wałbrzycha, którzy promują nasze miasto, a my staramy się, aby w swoich planach obejmowali także pojawienie się w Starej Kopalni. Przypominam, że podczas Festiwalu Twórczej Wyobraźni również gościliśmy naszych Ambasadorów - mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.
 
 
Głównymi uroczystościami związanymi z obchodami tradycyjnej Barbórki będą wydarzenia zaplanowane na 4 grudnia. Wówczas pełną inicjatywę przejmą stowarzyszenia górnicze i zrobią to, co od lat robiły najlepiej.
 
 
- Dzień 4 grudnia to święto naszej patronki św. Barbary. Naszą uroczystość zaczniemy od mszy świętej w wałbrzyskiej Kolegiacie, którą poprowadzi biskup Marek Mendyk. Po mszy zapraszamy wszystkich wałbrzyszan na wielką, uroczystą Paradę Górniczą. Przejdziemy ulicami Wałbrzycha pod Pomnik Pamięci Wałbrzyskiego Górnictwa, gdzie uczcimy wszystkich górników, którzy odeszli na wieczną szychtę. Wieczorem zapraszamy na Starą Kopalnię, gdzie odbędzie się tradycyjna Karczma Piwna, która będzie biletowana - mówi Kazimierz Kmak, były dyrektor KWK Thorez, przewodnik w Starej Kopalni.
 
 
Poza tym w programie Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka znalazło się wiele atrakcji dla osób w każdym wieku. Szczegóły znajdziecie na stronie Starej Kopalni.
 
 
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Prawda czasu Prawda ekranu (30 listopada 2023 11:49)
Nie tylko Barbórkowe tradycje żyją w Wałbrzychu ,jest jeszcze całkiem nowa świecka tradycja kultu dejzi.
hahahahahaha (30 listopada 2023 11:42)
Gomółka powiedział wtedy że w 1945roku Polska stała jedną nogą na skraju przepaści od tej pory zrobiliśmy ogromny krok naprzód!!
prawda jest przyziemna i banalna (30 listopada 2023 11:35)
Cytuję użytkownika: MATYLDA.
PIĘKNA TRADYCJA OBCHODÓW ,, BARBÓKI,, NIECH TRWA TRADYCJA TU NA STAREJ KOPALNI w WAŁBRZYCHU.. JEST TO HOŁD DLA WSZYSTKICH GÓRNIKÓW ZA ICH CIĘŻKĄ PRACĘ.
Nikt ich do tej pracy nie zmuszał. Po prostu budowali w Polsce Socjalizm zachęcani do pracy w kopalniach węgla mieszkaniami ,zarobkami i przywilejami niedostępnymi dla ludzi nie związanych a kopalniami.. Gierek nazywał ich Budowniczymi Polski Ludowej. Górniczy trud to hasło propagandy komunistycznej bo tylko w komunie w Polsce i krajach komunistycznych był górniczy trud ,a w kopalniach na zachodzie nie było górniczego trudu tylko zwykła ciężka godnie wynagradzana praca bez ideologii politycznej. Dodam jeszcze że komuna potrzebowała dolarów i innych walut zachodnich zwanych wtedy DEWIZAMI na zakup surowców na zachodzie żeby komuna mogła funkcjonować. Więc im więcej węgla górnik wykopał a komuna ten węgiel za półdarmo sprzedała tym więcej dewiz miała komuna na przedłużenie swojej agonii a zgon komuny nastąpił dopiero w 1989 roku. Po 1989 Nowa władza doceniła górniczy trud i solidarnie zlikwidowała wszystkie kopalnie na Dolnym Śląsku. Teraz przyszła władza zrobi to samo z kopalniami na Górnym Śląsku.
Jak w Świecie w-g Kiepskich (30 listopada 2023 11:14)
Cytuję użytkownika: polak
Jedyny pracownik na zdjeciu to elektryk z pierwszy z prawej, a reszta to dozor
I ten jeden pracownik musiał zarobić na siebie i jeszcze na cały dozór. Aż dziwne że jeszcze żyje po takiej eksploatacji organizmu. Są rzeczy na tym świecie o których się fizjologom nie śniło.
tak różowo to nie było (30 listopada 2023 11:09)
Za komuny górnicy byli uprzywilejowaną klasą robotniczą. Mieli kartki na zakup 8 KG mięsa a zwykły człowiek miał kartki na 2 KG mięsa. Dla górników komuna utworzyła specjalne sklepy zwany sklepami na G, z towarami niedostępnymi dla zwykłych ludzi bez stania w kilkutygodniowych kolejkach. Towary to pralki automatyczne, telewizory kolorowe, radia, maszyny do szycia, komputery, wieże stereo, boomboxy,,kasety magnetofonowe a nawet magnetowidy. Wszystko to do nabycia od ręki bez kolejki po okazaniu książeczki G .Bo sprzedawany na zachód polski węgiel to dolary i marki które napędzały komunizm w Polsce i na Świecie który miał trwać na wieki pod przewodem Związku Radzieckiego. Kto nie wieży niech sprawdzi w google jak to byyło z tym górniczym trudem wmawianym ciemnym masom przez komunę.
Partia z Narodem, Naród z Partią! (30 listopada 2023 10:54)
Ludzie PZPR.
hahahahaha (30 listopada 2023 10:47)
Cytuję użytkownika: PanLach
Górnictwo zdechło , ale celebryci zostali.
To tak jak z członkami ZBOWiD za komuny, których nie ubywało tylko przybywało .No i w końcu ktoś się kapnął dlaczego członków ZBOWiD nie ubywa zgodnie z prawem biologii i zlikwidowano ZBOWiD.
doświadczony (30 listopada 2023 10:39)
Cytuję użytkownika: Radek
Ludzie wyjeżdżajcie z tego miasta. Tutaj po upadku większości przemysłu już nie będzie rozwoju. W Niemczech od października zeszłego roku minimalna pensja krajowa wynosi po przeliczeniu na polskie 9000 PLN bez potrąceń. Praca jest w różnych branżach. Uczcie się chociaż fundamentalnych podstaw języka. A nawet dla osób bez znajomości języka jest praca. Warto się nad tym zastanowić.
Tak jest, wyjeżdżajcie do Niemiec gdzie po niemiecku mówi już tylko co trzecie dziecko. 9000 PLN to zarobek we trzech. No i te karaluchy w mieszkaniach to plaga. Idzie Grudzień miesiąc tradycyjnie biegających z nożami i maczetami po byłych niemieckich ulicach a nawet jeżdżącymi tirami po chodnikach i wiatach przystanków autobusowych. A najlepiej jest na Sylwestra na wolnym powietrzu gzie następuje wymiana myśli wielokulturowych panów z paniami ale nie tylko.
Radek (28 listopada 2023 15:24)
Ludzie wyjeżdżajcie z tego miasta. Tutaj po upadku większości przemysłu już nie będzie rozwoju. W Niemczech od października zeszłego roku minimalna pensja krajowa wynosi po przeliczeniu na polskie 9000 PLN bez potrąceń. Praca jest w różnych branżach. Uczcie się chociaż fundamentalnych podstaw języka. A nawet dla osób bez znajomości języka jest praca. Warto się nad tym zastanowić.
Roman (27 listopada 2023 18:20)
Cytuję użytkownika: polak
Jedyny pracownik na zdjeciu to elektryk z pierwszy z prawej, a reszta to dozor
Dozór czesto był rekrutowany ze zwykłych, wcześniej górników. Trzeba było tylko mieć minimum średnie wykształcenie. Skonczylem jako druga, z technicznych szkole gornicza.bw tym roku też pójdę na karczmę jako dozór Pozdrawiam Wszystkich Górników
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Czwartkowe spotkania z kulturą i sztuką

Jutro święto przewodników turystycznych — poznaj przewodników ze...

Witajcie na Planecie Pana Misia

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij